Sadaļas Sadaļas

Kartupeļu audzēšanai pievēršas vairāki jaunie zemnieki

Visticamāk, kartupeļu platības valstī nemainīsies, jo ir zemnieki, kas mazina platības, bet ir daudz jauno, kas tieši otrādi - kartupeļu stādījumu platības palielina. Zemnieki cer uz labu ražu, tomēr šo gadu sauc par sava veida izaicinājumu.

Šis pavasaris kartupeļu stādīšanai ir labvēlīgs, daudzi zemnieki pirmās vagas sākuši dzīt jau aprīļa sakumā. Lielākā daļa agrīno šķirņu jau sastādītas, bet vēlīnās zemē vēl tikšot liktas līdz pat maija beigām, stāsta lauksaimnieki.

Daudziem lauksaimniekiem sakarā ar saspringtajām Eiropas un Krievijas attiecībām ir bažas par Krievijas tirgus slēgšanu un noieta mazināšanos. Tas var novest pie labāk subsidēto Polijas lēto kartupeļu ienākšanas mūsu tirgū, radot nevienlīdzīgu konkurenci Latvijas kartupeļu audzētājiem.

Traktori šobrīd rūc tīrumos, kartupeļu audzētājiem jau uz beigām rit šī pavasara stādīšanas darbi, runājot par Latgales un Sēlijas laukiem, stāsta augkopības speciāliste Ineta Timšāne.

Kāda būs šī gada raža, atkarīgs ne tikai no zemnieku uzcītības, bet arī dabas, saka Ineta Timšāne.

Zemnieku saimniecībā "Kļavas"  kartupeļu stādīšana bija pabeigta pagājušas nedēļas nogalē, šis bijis reti agrs pavasaris, stāsta Līksnas zemnieks Viktors Kalāns. Arī agronoms, Lauku konsultāciju un  izglītības centra Daugavpils nodaļas vadītājs Guntars Melnis, vērtējot situāciju kartupeļu tīrumos, raugās cerīgi un ir pārliecināts, ka šogad kartupeļu platības varētu pat palielināties

Pēdējā laikā tieši kartupeļu audzēšanai sākuši pievērsties vairāki jaunie zemnieki, apstrādājot pat 20 hektārus, tikmēr daļa veco kartupeļu audzētāju pārorientējas un izvēlas citu nodarbi.

Notiek iekšējā tirgus pārdale, atzīst "Kļavu" saimnieks Viktors Kalāns, kurš pats savulaik audzējis kartupeļus 20 hektāru platībā, bet šogad vairs tikai trīs. Un izsaka bažas, vai šogad Latvijas kartupeļu audzētājiem nenāksies nopietnāk piedalīties nevienlīdzīgā konkurencē ar Polijas lētajiem kartupeļiem.

Pēc lauksaimniecības galveno nozaru produkcijas vērtības Latvijā kartupeļi pašreiz ieņem ceturto vietu pēc graudaugiem, lopbarības kultūrām un rapšiem. Pērn valstī kartupeļi auga nedaudz vairāk kā 10 tūkstošos hektāru, un tas bija par diviem tūkstošiem mazāk, kā gadu iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt