Panorāma

Lestenē piemin latviešu leģionārus

Panorāma

Sāk darbu interneta platforma «cilvektiesibugids.lv»

Aizdomas par kukuļošanu Valsts policijā

Kārtības policijas šefa vietnieku aiztur saistībā ar kukuļošanu

Iekšējās drošības birojs (IDB) aizturējis Valsts policijas (VP) Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieku Arvilu Feierābendu un Kārtības policijas pārvaldes inspektoru Ilmāru Plētienu.

Policijas darbinieku aizturēšanu apstiprināja IDB priekšnieks Valters Mūrnieks. Kriminālprocess sākts saistībā ar kukuļošanu. Izmeklēšanā kopumā aizturētas četras personas, kurām kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Pārējo divu apcietināto identitāti IDB neatklāj. 

"Pārkāpumi ir par neilgu laika sprīdi iepriekš. Neseni notikumi. Summa mērāma tūkstošos eiro (..) Konkrētais notikums saistīts ar vienu no Kārtības policijas pārziņā esošajām licenzēšanas jomām," sacīja Mūrnieks.

VP pārraudzībā ir kā apsardzes un detektīvdarbības licencēšana, tā arī licenču izsniegšana komercdarbībai ar ieročiem, munīciju, pirotehniku, sprāgstvielu un spridzināšanas ietaisēm.

Noziedzīgs nodarījums noticis nesen, un pašlaik izmeklēšana ir vien sākuma stadijā, norādīja Mūrnieks.

Aizturētās personas neturpinās darbu savos amatos, apliecināja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Viņš Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" situāciju raksturoja kā ārkārtēju, jo policista uzdevums ir aizstāvēt sabiedrības intereses. Tā vietā šobrīd ir nodoti ideāli.

Vērtēs arī Velša atbildību

Papildus kriminālprocesam sāktas arī disciplinārlietas, lai izvērtētu aizturēto policistu un viņu tiešo priekšnieku atbildību. Arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība") pauda, ka tiks vērtēta Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka Arta Velša atbildība.

Velšu sazvanīt Latvijas Televīzijai neizdevās, bet, kā skaidro policijā, tiešo priekšnieku atbildības izvērtēšana ir standarta rīcība šādos gadījumos, un Velšs par notikušo bijis tikpat pārsteigts kā pārējā policijas vadība.

Interesanti, ka viens no abiem minētās kukuļošanas lietas galvenajiem varoņiem –

Valsts policijas inspektors Plētiens – 2013.gadā saņēmis balvu par policijas tēla spodrināšanu. Viņš, iejuties bērnu drauga bebra Bruno ādā,

kopā ar savu pārinieku runci Renāru apbraukājis Latvijas skolas un dažādus pasākumus, atraktīvā veidā mācot bērniem, kā rūpēties par savu drošību.

Domā par jaunu vērtēšanu

Preventīvam darbam Kozlovskis pieļāva, ka policijas augstākajām amatpersonām varētu ieviest izvērtēšanu ik pēc piecu gadu darba. Ja tiktu konstatēts, ka amatpersona netiek galā ar darbiem, tā varētu tikt pārvietota citā amatā. "Valsts policijā atbildībai jāsākas no nodaļu priekšniekiem līdz pat uz augšu.

Līdz ar to es esmu pārliecināts, ka tiks vērtēta arī tiešā priekšnieka atbildība par to, bet, protams, šis process atrodas tikai pašā sākuma stadijā

un šī procesa gaitā, izmeklēšanas rezultātā, es domāju, tiks izdarīti arī secinājumi. Tas ir mans viedoklis, ka ir jāvērtē tiešo priekšnieku atbildība," teica Kozlovskis.

Kozlovskis Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" uzsvēra, ka Feierābenda, Plētiena un divu citu policistu iespējamo korumpētības faktu konstatējis Iekšējās drošības birojs, kas izveidots vēl nesen. Viņš izteica cerību, ka izmeklēšana beigsies maksimāli ātri.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa vakar pēc IDB lūguma četrām personām kā drošības līdzekli piemērojusi apcietinājumu.

Šī ir viena no iekšlietu dienestu amatpersonu aizturēšanām, kas nesen realizēta iekšlietu struktūrās. Nesen Valsts robežsardzes kriminālizmeklēšanas struktūrvienības aizturēja astoņus robežsargus - vienu galveno inspektoru, divus vecākos inspektorus, trīs inspektorus un divus jaunākos inspektorus. Viņi bija iesaistīti starptautiskā kontrabandistu grupējumā.

Februārī IDB uz aizdomu pamata par kukuļošanu aizturēja Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) 3.nodaļas vecāko inspektoru Zauru Bahmudovu.

LETA arī ziņoja, ka pagājušā gada jūnija vidū Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizturēja toreizējo Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes priekšnieku Uģi Araku. Toreiz KNAB aizturēja arī toreizējo Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras virsprokurora pienākumu izpildītāju Vilni Ulmi un kādu privātpersonu. Lietā figurēja vēl kāds Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras prokurors, kurš atbrīvots no amata pēc paša vēlēšanās. Arī Ulmis no prokuratūras aizgāja pēc paša vēlēšanās.

Toreiz KNAB sāka kriminālprocesu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, nelikumīgām darbībām ar fiziskas personas datiem un kukuļa pieprasīšanas mēģinājumu no kādas privātpersonas par lēmuma par aresta uzlikšanu mantai atcelšanu.

Savukārt pagājušajā vasarā saistībā ar kādu citu KNAB sāktu kriminālprocesu no amata tika atstādināts toreizējais Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Gatis Gudermanis.

Valsts policijas dienesta pārbaudē konstatēts, ka Araks ir pārkāpis likumu. Tagad šī amatpersona ir Kriminālpolicijas vecākais inspektors. Savukārt Gudermanis izvēlējās dienestu atstāt un ar šī gada 6.janvāri ir atvaļināts pēc paša vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt