KARTE un TIEŠRAIDES: «Aizvestie. Neaizmirstie» – deportēto piemiņai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Padomju varai viņi bija tikai cipari atskaišu kladēs, skaitļi plāna izpildei. Mātes un tēvi, bērni un mazbērni, brāļi, māsas, radinieki, mīļotie un draugi – deportācijas salauza 15 424 cilvēku dzīves. Viņu piemiņai ir radīta karte ar katrā pagastā izsūtīto cilvēku vārdiem un vecumu. 14. jūnijā, deportāciju 80. gadadienas piemiņas pasākumā “Aizvestie. Neaizmirstie” tiešraidē nosauks visu deportēto personu vārdus no 119 pašvaldībām.

Kartei ir trīs sadaļas (pogas): “Deportētie iedzīvotāji”, “Piemiņas pasākumi” un “14. jūnijs pasaulē”.

Sadaļā “Deportētie iedzīvotāji” tumšas krāsas apļi kartē apzīmē izsūtīto iedzīvotāju dzīvesvietu 1941. gadā – spiežot uz izvēlētā punkta, kļūst redzams saraksts ar informāciju par cilvēkiem (skaits, vārds, uzvārds, vecums), kuri no konkrētās vietas tika izsūtīti.

Sadaļā “Piemiņas pasākumi” ar sarkaniem aplīšiem iezīmētas vietas, kurās šī gada 14. jūnijā notiek deportēto cilvēku vārdu lasījumi. Uzvirzot kursoru uz izvēlētās vietas, atvērsies video tiešraides logs.

Savukārt sadaļa “14. jūnijs pasaulē” ved uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas vietni, kur var aplūkot galeriju, kurā apkopoti fotoattēli no ārzemju tautiešu rīkotiem piemiņas pasākumiem visā pasaulē.

Karti ir izstrādājusi “Karšu izdevniecība Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto 1941. gada 14. jūnijā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tajā norādītajām vēsturiskajām adresēm.

Karte ir apskatāma portālā LSM.lv un īpaša šim notikumam izstrādāta digitālā vietnē  deportetie.kartes.lv.

Klikšķini uz karti, lai apskatītu to pilnā izmērā

Kartē deportetie.kartes.lv vasaras otrajā pusē varēs noskatīties pasākuma “Aizvestie. Neaizmirstie” laikā straumēto vārdu lasījumu ierakstus.

Lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert to apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem, “Deportēto karte” ar laiku tiks papildināta gan ar 1949. gada deportācijās izsūtīto cilvēku vārdiem, gan arī ar citiem materiāliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti