Dienas ziņas

Palielinās mežu ugunsgrēki

Dienas ziņas

Cūku mēra vīruss arī graudos un kartupeļos

Karstums nelabvēlīgi ietekmē kartupeļu ražu

Karstums apdraud kartupeļu ražas

Zeme ir tā uzkarsusi, ka kartupeļi  vagās ir karsti. Aukstais jūnijs, vēlāk svelme pēc tam nav ietekmējusi agro šķirņu kartupeļu ražu; tā Zemgales pusē  padevusies laba. Bet cerēt uz tādu pašu vēlīnākajām šķirnēm gan nevarot. Karstuma dēļ kartupeļu augšana  daudzviet jau apstājusies.

Karstums ietekmējis arī kartupeļu vācēju darba ritmu. Saimniecībā „Vecroči” darba diena sākoties jau ap plkst.5 no rīta, kamēr karstums mazāks. Ja strādnieki vēl var pielāgoties laika apstākļiem, tad kartupeļiem ir daudz grūtāk.

Par agrajām šķirnēm gan saimnieks nesūdzas - raža ir laba un par spīti sarežģītajiem laika apstākļiem arī kaitēkļi gājuši secen. „Tad, kad Jāņi bija, kad mēs visi te saģērbušies strādājām, kolorado bija sadēts ļoti daudz, bet viņi praktiski neizšķīlās,” stāsta „Vecroči” īpašnieks Jānis Lukstiņš.

Tomēr cerēt uz tikpat labu ražu vēlīnākajām šķirnēm gan esot veltīgi. Laksti jau gandrīz  nokaltuši, bet zeme pārvērtusies putekļos. „Kas attiecas uz vidēji vēlajām- tās ir cietušas, jo pārāk sauss. Vagas ir uzkarsušas un kartupeļi- pilnīgi jūt, ka ir karsti vakarā,” stāsta Lukstiņš.

Dobeles puses mazie kartupeļaudzētāji jau sākuši novākt arī vēlīnākas šķirnes. „Tie vienkārši neizauga. It kā daudz ir, bet maziņi. Piemēram, „Laura” mazo ir daudz, bet neizauga, un es domāju, ka arī neizaugs,” saka Svetlana Baķe, kartupeļu audzētāja no Anneniekiem.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle skaidro, ka šobrīd situācija esot līdzīga visā Latvijā. Un lai gan cerēt uz  labām ražām vēlīnajām šķirnēm nevarot, plinti krūmos vēl mest nevajadzētu. Ja karstums mitēsies un uzlīs lietus, augšana, kas šobrīd sausuma dēļ ir praktiski apstājusies, atsāksies. Vien tad tupeņi varot sākt plaisāt, vai arī pie izaugušajiem kartupeļiem veidoties jaunu bumbuļu kolonijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti