Dienas ziņas

Dzimumnoziegumus pret bērniem izmeklē pārāk ilgi

Dienas ziņas

Baltkrievijā uz manevriem ierodas Krievijas karavīri

Liepājā atvērs civilpersonām līdz šim slēgtu cietoksni

Karostā tūristiem atvērs līdz šim slēgtu cietoksni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairāk nekā 100 gadu slēgtā un iedzīvotājiem nepieejamā militārā teritorija Liepājas Karostā šovasar vērs vārtus tūristiem. Tur tiks izveidota Latvijas Kara muzeja ekspozīcija un interaktīva spēle. Interesantākais apskates objekts, pēc vēsturnieku domām, ir cietokšņa kazemāti, kas saglabājušies gandrīz nepārbūvēti kopš 19. gadsimta beigām.

19. gadsimta beigās, būvējot Karostu kā cariskās Krievijas flotes bāzi, apkārt Liepājai uzcēla veselu nocietinājumu sistēmu – Liepājas cietoksni. Krasta artilērija nr. 2 bija paredzēta ienaidnieku karakuģu apšaudīšanai, un atšķirībā no vairākām citām cietokšņa daļām tā nekad nav cietusi nopietnus postījumus.

Kad Pirmais pasaules karš bija pie Liepājas, tad Krievijas armija atkāpjoties sāka nocietinājumus spridzināt. Šī 2. baterija ir tālākā no jūras, meža ielokā, starp kāpām, un īpaši nav no spridzināšanas cietusi. Tāpēc pirmās republikas laikā Latvijas armija to izmantoja kā noliktavu, kā pretgāzu treniņu vietu,” pastāstīja Karostas vēstures pētnieks Juris Raķis.

Kā munīcijas noliktavu šo teritoriju vēlāk izmantoja arī Padomju armija, pēc tam līdz 2017. gadam tā nodota Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Aizsardzības ministrija šo objektu Tobago ielā turpina apsargāt, lai nepieļautu tā izdemolēšanu.

Tobago iela ir mūsu īpašums. Veidosim kā Kara muzeja filiāli. Kara muzejs iesaistījies projektā, izveidojis savu koncepciju par ekspozīciju, kā padarīt to atraktīvu tūrismam. Sadarbosimies ar pašvaldību, lai tas varētu notikt,” atklāja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Vienā no kazemātiem Kara muzejs plāno izveidot interaktīvu, izzinošu spēli. Citā plāno cietokšņa vēsturei veltītu ekspozīciju ar manekeniem vēsturiskos tērpos un fotomateriāliem par Latvijas starpkaru laikā Liepājā dislocētajām armijas vienībām.

“Vēl mēs pieskarsimies tādām tēmām kā Latvijas augstākā politiskā pārstāvniecība un armijas komandieri Liepājas vizīšu laikā. Mums ir sameklētas visas bildes, kur redzami prezidenti, kuri Liepājā pieņēmuši militāras parādes. Tas radīs pozitīvu gaisotni, cēluma un lepnuma sajūtu par Liepāju, par mūsu armiju,” sacīja Latvijas Kara muzeja pārstāvis Mārtiņš Mitenbergs.

Taču interesantākais apskates objekts vēsturnieku skatījumā ir paši kazemāti, kas saglabājušies gandrīz nepārbūvēti kopš 19.gadsimta beigām.

“Pārbūves darbi, kas tur notikuši, attiecas uz pirmajiem pēckara gadiem, kad tur stāvēja dzelzceļa baterija. Tā ir interesanta vēsture ar šāviņu transportieri, ar īpašām lūkām šāviņiem. Tas diez vai citur ir apskatāms,” pastāstīja Raķis.

Aizsardzības ministrija pagaidām neatklāj, cik lielu summu piešķīrusi jaunā tūrisma objekta izveidei, jo vēl notiekot izmaksu aprēķins. Savukārt Liepājas pašvaldība par saviem līdzekļiem apņēmusies sakārtot uz objektu vedošās ielas segumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti