Karostā jaunas iniciatīvas un izstādes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Karostā sestdien sāksies nu jau par tradīciju kļuvusī radošā nometne „Karosta – foto osta 2014”. Fotogrāfi Karostā rosīsies līdz 17. jūnijam. Jaunajā tūrisma sezonā Karostā ir pieejams arī jauns tūrisma piedāvājums „Karosta – velo osta”. Tās ir saistošas ekskursijas kopā ar velogidu, bet pašā Karostas cietumā top pavisam jauna ekspozīciju par vēsturē neviennozīmīgi vērtētajiem kureliešiem.

Karostas cietumu gada laikā apmeklē gandrīz 20 tūkstoši interesentu. Joprojām nemazinās dažādu pasaules žurnālistu interese par šo vēsturisko objektu. Karostas cietuma pārstāve Monta Krafte stāsta, ka tūristi par cietumu uzzina dažādos veidos. Viens no tiem ir stāsts par kādu tūristi no Japānas: „Viņa brauc pa Austrumu un Ziemeļeiropu, galvenokārt apmeklē galvaspilsētas. Pēkšņi atbraukusi  uz Liepāju. Domājām, ka viņai to ir ieteicis kāds Rīgā, bet, nē, viņa par to izlasījusi Japānā vietējā presē. Nevaram pat izsekot līdz, kur tā informācija aiziet. Ja Liepāja transporta ziņā būtu pieejamāka, tad ārzemju tūristu būtu daudz vairāk. Lai viņi speciāli brauktu uz šejieni, interesei jābūt ļoti lielai. ”

Lielākais jaunums ir „Karosta – velo osta”, uzsver Monta Krafte. Šis piedāvājums ir spēkā katru sestdienu, piedāvājot ekskursijas pa Karostas ievērojamākajiem objektiem: ”Atsevišķās nedēļas nogalēs ir specializētas ekskursijas uz retāk pieminētiem un mazāk zināmiem objektiem, kur vajadzīga arī  īpaša gida vadība. Var braukt ar savu velosipēdu, bet Karostā tos ikviens var arī noīrēt. Iesākām aprīlī, cilvēki ir atsaucīgi. ”

Šajā nedēļas nogalē Karostas cietumā aktīvi rosīsies gan jauni, gan pieredzējuši fotogrāfi. Tematika šogad cita, turpina Monta Krafte : ”Mēs izmantosim Jura Raķa privāto kolekciju – fotogrāfijas un senās atklātnītes.  Mēģināsim Karostā atrast un identificēt tās vietas, kas ir tajās senajās atklātnēs. Būs pārsteigumi, jo vietas ir mainījušās un vajadzēs speciālista palīdzību, bet būs vietas, kas izskatīsies kā pirms 100 gadiem. Nobeigumā, kad veidosim izstādi, būs gan šīs vecās bildes, gan jaunās fotogrāfijas - kā to fotogrāfi ieraudzījuši šodien.”

Vēl viens jaunums šajā sezonā ir topošā ekspozīcija „Kurelieši”.

Tās veidošanā iesaistījies Juris Raķis  un viņa kolēģis Alvis. Juris Raķis skaidro, ka tas nebūs tikai stāsts par vēsturē neviennozīmīgi vērtējamiem kureliešiem, - kaut arī nelielā telpā, tas būs plašāks vēstījums par vēstures notikumiem: ”Pašās kara beigās bija dīvaina situācija Latvijā un Kurzemē -  cerēja, ka atgriezīsies situācija valstī, kāda tā bija 1919. gadā. Kureliešu kustība it kā līdzīgu mērķu vadīta arī tapa. Kurelieši saformējās Daugavas otrā krastā pie Skrīveriem, bet Sarkanai armijai uzbrūkot, atkāpās uz Kurzemi, darbības rajons ap Talsiem. Kad vācu augstākā vadība manīja, ka ģenerāļa Kureļa grupas vadība iziet no vācu kontroles, tika pieņemts lēmums šo vienību likvidēt.”

Kureliešiem ir cieša saistība ar Karostas cietumu, jo tieši Karostas cietumā notika vācu kara tiesa, kurā arestētajiem kureliešiem piesprieda nāvessodu, un pēc kara tiesas sprieduma septiņus grupas dalībniekus 1944.gada 19./20. novembra naktī turpat cietumā nošāva. Ekspozīciju „Kurelieši” Karostas cietumā atklās šajā vasarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti