Stāsti

Ģeodēzija un Rīgas ģeodēziskais tīkls

Stāsti

Interneta enciklopēdijai «Vikipēdija» pasaulē 15 gadi, Latvijā – 13

Kā izvēlēties piemērotāko profesiju, kuru ēnot "Ēnu dienās"?

Karjeras konsultanti: Skolēniem atbildīgi jāizvēlas ēnojamās profesijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pēc nepilna mēneša sāksies „Ēnu diena”, kuras laikā skolēni varēs iepazīt dažādas profesijas un nozares. Savukārt pieteikties „Ēnu dienai 2016” skolēni var vēl līdz šīs nedēļas beigām – 24.janvārim.

„Jā, viņa mani ievirzīja pareizajā virzienā. Ja es nebūtu aizbraukusi tajā dienā uz Rīgu un nebūtu satikusi Anitru, un viņa nebūtu mani izvadājusi pa tām vietām, es noteikti būtu sēdējusi kā daudzi mani klasesbiedri un arī ilgi domājusi, ko tad es gribētu darīt, kur tad es gribētu stāties,” ar savu pieredzi dalās nu jau bioloģijas maģistrantūras studente Lāsma Rābante.

„Ēnu dienai” viņa pieteicās pirms četriem gadiem, kad vēl mācījās 11.klasē. Toreiz viņai šķita, ka vēlas kļūt par dabas žurnālisti un izlēma ēnot Anitru Toomu - Latvijas Radio žurnālisti un žurnāla „Vides Vēstis” galveno redaktori.

"Sākumā man likās, ka - jā, es vēlos veidot intervijas un rakstīt par dabu un dažādām dabas problēmām. Un tad, kad es iepazinos ar Anitru – viņa to visu man parādīja, un man tas likās ļoti interesanti, bet viņa mani aizveda arī uz Bioloģijas fakultāti. Viņa gribēja uztaisīt interviju un parādīt man, kā tas izskatās. Un tajā brīdī man ļoti iepatikās tā ēka Kronvalda bulvārī. Un, ja es pirms tam sliecos vairāk uz Jelgavu vai žurnālistiku, tad tajā brīdī, kad es nonācu tai ēkā, man tik ļoti vilka uz turieni, ka es pabeidzu vidusskolu un tur arī iestājos.

Bet katrā ziņā, ja nebūtu Anitras, es nekad nezinātu, kā tas izskatās, un es noteikti vēl joprojām domātu, vai es to gribu darīt vai nē.

Lāsma uzskata, ka „Ēnu dienai” ir jāpiesakās un nav jābaidās no „nepareizas izvēles”, jo jebkurā gadījumā iegūtā pieredze būs noderīga un parādīs to, vai izvēlētā profesija ir „tavējā”.

Rojas vidusskolas karjeras konsultante Inta Plāte norāda, ka svarīgi skolēnus motivēt piedalīties „Ēnu dienā” un nejaukt šo dienu ar izklaidi vai ekskursiju: "Pirmkārt, ir jātiek skaidrībā ar to, ko tad es gribu un kas man patīk, un tikai pēc tam izvēlēties šo ēnojamo jomu jeb profesionālo jomu un mazāk organizēties uz personālijām jeb populāriem cilvēkiem. Es iedrošinu skolēnus un arī vecākus līdzēt bērnam un atrast šo profesionāli, kas viņam interesē. Nedoties uz šovu, bet doties gūt pieredzi un doties iegūt informāciju un pašapliecināties arī pie reizes."

Kā uzsver „Ēnu dienas” rīkotāji – biznesa izglītības biedrība „Junior Achievement Latvia” – skolēniem būtu jāizvēlas tā nozare, kas pašam jaunietim sagādā vislielāko interesi un prieku. "Bet, lai pateiktu jaunietim vēl pamatskolā vai vidusskolas sākumā to, ko tad īsti viņš grib, mēs ieteiktu aizpildīt karjeras testus, aiziet pie karjeras konsultanta, lai vispār saprastu to virzienu, uz ko jaunietim ir lielāks potenciāls un interese savu karjeru attīstīt," uzsver „Junior Achievement Latvia” valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Tāpat Jānis Krievāns skaidro, ka ļoti svarīgi ir uzrakstīt labu motivācijas vēstuli, jo tieši tā nosaka to, vai skolēns tiks ēnot iecerēto profesiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti