Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar LIZDA priekšsēdētāju Ingu Vanagu par pedagogu gatavošanos piketam

Rīta Panorāma

Intervija ar Aivu Vīksnu par iniciatīvu "Līderes kods"

Intervija ar ministru prezidentu Krišjāni Kariņu par budžetu 2019

Kariņš: ES Tiesas lēmums Rimšēviča lietā – precedents; meklēt vainīgos nav jēgas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) Tiesas lēmums lietā par drošības līdzekli kukuļņemšanā aizdomās turētajam Latvijas Bankas vadītājam Ilmāram Rimšēvičam, pēc kura Latvijai vajadzēja viņu atjaunot amatā, bija precedents un nav jēgas meklēt vainīgos. Šādu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā vienotība").

Pēc Kariņa vārdiem, nekad vēl nav bijis tā, ka ES Tiesa šajā jomā būtu ņēmusi virsroku pār nacionāla līmeņa tiesas lēmumiem, jo uzskatīts, ka šādi jautājumi ir nacionālās tiesas kompetencē. Taču šajā gadījumā Rimšēvičs ir ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas Savienības amatpersona – Eiropas Centrālas bankas padomes loceklis, un nav bijis tāds gadījums, kad smagos noziegumos apsūdzēts centrālās bankas vadītājs.

Šis ir "bezprecedenta" jeb līdz šim nebijis gadījums, Latvija ES Tiesā šajā lietā nav zaudējusi, līdz ar to vainīgos meklēt nav jēgas.

"Vainīgo šajā sistēmā es neredzu," teica Ministru prezidents, piebilstot, ka šis gadījums ir ļoti interesants, ko noteikti pētīs mācībspēki un studenti augstskolās.  

KONTEKSTS: 

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 2018. gada februārī aizturēja Rimšēviču un uzņēmēju Māri Martinsonu. Ģenerālprokuratūra Rimšēvičam uzrādīja apsūdzību par kukuļņemšanu, bet Martinsonam - par kukuļņemšanas atbalstīšanu. Lietas uzraugošā prokurore Viorika Jirgena pastāstīja, ka KNAB šo lietu sācis pēc divu AS "Trasta komercbanka" (TKB) akcionāru iesnieguma. Abi akcionāri lietā figurējot kā kukuļdevēji, taču esot atbrīvoti no kriminālatbildības, jo viņi labprātīgi vērsušies tiesībsargājošajās iestādēs ar informāciju par šo notikumu.

Kopš aizturēšanas Rimšēvičam par drošības līdzekli tika piemērots aizliegums ieņemt Latvijas Bankas prezidenta amatu. Taču ES Tiesa 26. februāra spriedumā secināja, ka Rimšēviča faktiskā atstādināšana no amata uz laiku, kamēr likumsargi izmeklē iespējamās apjomīgās kukuļošanas lietu, nebija pietiekami pamatota. Tiesa lēma, ka viņš ir jāatjauno amatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti