Panorāma

Vienojas par sodiem Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā

Panorāma

A. Kaimiņš pamet paša dibināto KPV LV

Latvijā koronavīrusa nav

Kariņš: Dienesti ir gatavi iespējamai jaunā koronavīrusa izplatībai Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā nav neviena saslimušā ar jauno koronavīrusu un atbildīgie dienesti ir gatavi gadījumam, ja slimība tomēr tiks konstatēta mūsu valstī, otrdien, 4. februārī, pēc valdības krīzes vadības padomes sēdes sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Otrdien valdībā norisinājās plānota krīzes vadības padomes sēde. Tajā tika izskatīta jaunā koronavīrusa izplatības gaita pasaulē un Latvijas dienestu gatavība reaģēt, ja kāds gadījums tiktu konstatēts arī Latvijā. Pasaules Veselības organizācijas jaunākā informācija liecina, ka šobrīd Ķīnā konstatēti vairāk nekā 17 200 saslimšanas gadījumi Ķīnā un 153 ārpus tās. Pēc krīzes padomes sēdes Ministru prezidents Kariņš uzsvēra, ka Latvijā vēl nav neviena saslimušā ar šo jauno vīrusu. Tāpat Kariņš apstiprināja, ka dienesti Latvijā ir gatavi un sadarbojas savā starpā.

Lielākie riski iedzīvotājiem saistās ar ceļošanu - gan tiem iedzīvotājiem, kas bijuši vīrusa skartajās teritorijās, gan tiem, kas Latvijā ierodas no citurienes. Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts atsevišķi minēja Rīgas lidostu un norādīja, ka jau šobrīd robežsardze ir gatava un veic pastiprinātus drošības pasākumus un ļoti svarīga ir arī sabiedrības iesaiste.

"Sadarbībā ar lidostas administrāciju ir izvietoti informatīvie baneri. Jāsaprot, ka sabiedrībai nevajadzētu izvairīties. Ja ir ceļots cauri skartajām teritorijām, pašiem jāpiesakās. Tiks dotas rekomendācijas, kā novērot veselību, tiks veikta anketēšana, lai varētu identificēt iespējamās personas, kas ir pakļautas saslimšanas riskam. Kontroles pasākumi tiek darīti sabiedrības veselības labā.

Līdz ar to neizvairīties - pašiem pieteikties - un sekot līdzi savai veselībai.

Robežsargi veic iespējamo ceļotāju identificēšanu, bet no Šengenas iekšējiem reisiem mēs aicinām pašiem pieteikties. Mums ir pirmās nepieciešamības pašaizsargāšanās līdzekļi - respiratori, cimdi un dezinficējoši šķidrumi," sacīja Pujāts.

Guntis Pujāts par robežsardzes gatavību koronavīrusam
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

Politiķi sēdē arī norādīja, ka šie notikumi ir laba augsne dezinformācijas izplatīšanai. Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") pauda atzinību par Valsts policijas darbu saistībā ar pirmajiem dezinformācijas gadījumiem Latvijā. Aizvadītajā nedēļas nogalā par viltus informāciju par it kā Latvijā konstatētu koronavīrusa gadījumu un par naida kurināšanu policija aizturējusi jau iepriekš viltus ziņas izplatījušo Niku Endziņu. Veselības ministre aicināja iedzīvotājus rūpīgi izvērtēt pieejamo informāciju un aicināja ievērot piesardzību izglītības iestādēs.

"Ārkārtīgi būtiski iedzīvotājiem informāciju lūkoties uzticamos avotos. Latvijā, latviešu valodā Latvijas apstākļiem piemērota informācija ir jāiegūst Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), kā arī Nacionālā veselības dienesta mājaslapā. Tajās sniegtā informācija tiek atjaunota katru dienu. Tur ir atrodami algoritmi rīcībai gan mediķiem, gan arī iestāžu vadītājiem. Vēlos lūgt un aicināt izglītības iestādes un bērnu vecākus:

ja ir bērni, kas ir ceļojuši uz Ķīnu un bijuši tur pēdējo 14 dienu laikā, arī ja nav novērojami nekādi slimības simptomi, tomēr palikt mājās 14 dienas.

Tāpat pieteikties novērošanai pie ģimenes ārsta, lai pasargātu gan sevi, gan apkārtējos," sacīja Viņķele.

Veselības ministre par informācijas meklēšanu uzticamos avotos
00:00 / 01:11
Lejuplādēt

Savukārt SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs uzsvēra – lai arī vīruss ir konstatēts vairākās valstīs, tikai Ķīnā ir novērojama tā noturīga cirkulācija, jo citās valstīs veselības aprūpes sistēmas ir nostrādājušas labi, gadījumus apzinājušas un izolējušas. Tādēļ ir jāievēro vien parastie gripas sezonas profilakses darbi. Piemēram, jāmazgā rokas.

Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" Perevoščikovs arī norādīja, ka pašlaik nav gadījumu, kad cilvēki ar jauno koronavīrusu būtu inficējušies kontakta ceļā, pieskaroties kādam priekšmetam. "Tā ir bijusi pilienu infekciju distancē ap diviem metriem," stāstīja Perevoščikovs, norādot, ka inficētie cilvēki runājuši ar slimajiem, aprūpējuši tos.

Viņš ir pārliecināts, ka Latvijā pašlaik ar jauno koronavīrusu saslimt nevar.

 Latvijas ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds "Krustpunktā" runāja par to, ka tiek sacelta liela ažiotāža par inficēšanos ar vīrusu. Tajā pašā laikā ir kāda šī vīrusa puse, kas var skart arī Latviju - proti, ekonomiskās problēmas, ko vīruss izraisīs Ķīnai, kas ir liela ekonomika. "Vīruss pie mums atnāks netieši," sacīja Sprūds.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ("KPV LV") padomes sēdē informēja par paveikto valsts robežpunktos strādājošo nodrošināšanā ar atbilstošām instrukcijām, rīcības algoritmiem un informatīvajiem materiāliem. Ministrs informēja arī par sadarbību un elektronisko baneru uzstādīšanu VAS “Starptautiskā lidosta “ Rīga””, kurā ir visintensīvākā pasažieru plūsma.

Padome pieņēma zināšanai Veselības ministres un iesaistīto institūciju ziņojumus un nolēma, ka Veselības ministrija ir atbildīgā institūcija, kas, saskaņā ar Nacionālās drošības likumā un Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas plānā noteikto, vada un koordinē preventīvo, gatavības, reaģēšanas, kā arī iespējamo seku likvidēšanas pasākumu kopumu. Savā darbībā Veselības ministrija vadīsies pēc Pasaules veselības organizācijas rekomendācijām un Valsts katastrofu medicīnas plāna.

Arī Latvijā par īpaši pieprasītu preci kļuvusi sejas maska. Īpaši spilgti tas izpaužas lidostas aptiekā, kur par sejas maskām interesējas katrs otrais pircējs.

“Salīdzinot ar pagājušā gada janvāri, šogad sejas maskas ir pārdotas teju 10 reizes vairāk un principā visi “Apotheka” krājumi tika izpārdoti nedēļas laikā. Tas, ko saka vairumtirgotāji, arī viņiem krājumos sejas maskas tikpat kā nav,” pastāstīja “Apotheka” pārstāve Inga Cīrule.

Svarīgi gan atcerēties, ka šādu saslimšanu gadījumā sejas maska vairāk palīdz nevis, lai pasargātu sevi, bet neinficētu citus. Bez maskas vīruss pilienveidā var izplatīties vairāku metru attālumā, savukārt, masku uzliekot – tikai dažus centimetrus.

Rekomendācijas lietot maskas savas veselības aizsardzībai Eiropas Savienība pagaidām nav izdevusi.

Nav pierādījumu, ka tā varētu pasargāt no gripas, šim vīrusam arī daudz kas nav zināms. Bet, protams, maska var dot kādu papildu efektu, bet tikai tad, ja lietota pareizi,” norāda SPKC epidemiologs. Pareizi ir masku mainīt ik pēc divām stundām.

Tikmēr pircēji domā ne vien par funkcionalitāti, bet arī dizainu, un arvien biežāk aptiekās prasa pēc melnām vai rakstainām sejas maskām.

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss konstatēts arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā. Reaģējot uz to, Latvijas epidemiologi uzsver - panikai nav pamata, taču ES un citām valstīm jāturpina jau iesāktie pasākumi, lai nepieļautu vīrusa izplatību.

Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti