Kareivīgi jāiet uz priekšu. «Dod pieci!» studijā viesojas mamma, kuras meitai ir kustību traucējumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Labdarības maratona “Dod pieci!” stikla studijā Doma laukumā otrās dienas vakarā viesojās četru bērnu mamma Jana Krūmiņa, kuras divpadsmitgadīgajai meitai Katrīnai ir kustību traucējumi kopš dzimšanas. Jana Krūmiņa stāstīja gan par ģimenes ikdienu, gan arī par daudzajiem šķēršļiem, no kuriem bez cīņas ir grūti atbrīvoties. 

"Dod pieci 2021"

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad izcels vides pieejamības problemātiku cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, aicinot sabiedrību ieraudzīt to cilvēku ikdienu, kas saskārušies ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem.

Bērnam, kam ir kustību traucējumi, katrā vecuma posmā ir kādas grūtības, klāsta Jana Krūmiņa: “Sākumā tās ir medicīniskas vai rehabilitācijas lietas. Kad bērns jau ceļas kājās, tad ir ortožu jautājums, kas manas meitas gadījumā ir ārprātā dārgas. Viņas pēdējās ortozes maksāja tuvu 10 000 eiro. Un, kad bērns jau paaugas, tad tā ir izglītība. Šobrīd mēs jau skatāmies uz profesionālo izglītību, jo skola drīz ir jābeidz. Un tur ir vēl trakāk nekā visās manās iepriekš nosauktajās jomās.” 

Lielākais izaicinājums, ar ko saskaras Jana Krūmiņa, ir pretestība, kuras pārvarēšana prasa daudz spēka un emocionālās izturības. Jana sevi uzskata par neatlaidīgu mammu, jo jau pirms diviem gadiem viņa uzrunāja konkrētu skolu, kura potenciāli varētu kļūt pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tomēr ne viss ir tik vienkārši.

“Es laužos jau pie izglītības ministres Muižnieces. Bet savādāk lietas mūsu valstī nenotiek, kā tikai mēra, ministra vai kādā citā kabinetā. Tā ir mana pieredze, kad mani stāsti ir ar pozitīvu iznākumu. Tikai tā es esmu bērnu labā izcīnījusi visu.

Jo tie argumenti ir vieni un tie paši. Viņi negrib redzēt ne to bērnu, ne to ģimeni, kur ir vairāki bērni. Ja Rīgā mēs vēl plus mīnus varam justies ērti, tad citās Latvijas vietās tā nav. Man ļoti kremt tā nevienlīdzība!” stāsta Jana Krūmiņa.

Katrīna, kurai ir kustību traucējumi jau kopš dzimšanas, ir pirmais bērns Latvijā, kas guvis valsts līdzfinansējumu ortožu iegādei, pateicoties viņas mammai Janai, kas nepadodas, bet meklē risinājumus. Jana Krūmiņa gan atzīst, ka skumjākais ir tas, ka, lai to panāktu, viņai nācās tiesāties ar valsti.

“Man visu laiku ir jābūt kaujiniekam!

Iespējams, ka mums ar vīru ir ļoti egoistiski mērķi – ka mēs vēlamies kaut kādā brīdī baudīt dzīvi un varbūt dzīvot mierīgas vecumdienas. Tāpēc bērnā mums ir jāiegulda tagad gan ar terapijām, gan ar medicīnu, gan izglītību, tad viņa būs pilnvērtīgs sabiedrības loceklis, kas maksās nodokļus, varbūt nesīs Latvijas vārdu pasaulē. Mēs to nekad nezinām, ko viņa savā dzīvē sasniegs,” uzsver Jana Krūmiņa.

Runājot par nākotni, Jana Krūmiņa ir cerību pilna, taču apzinās, ka arī turpmāk būs daudz izaicinājumu un šķēršļu, kas jārisina jau laicīgi. Tomēr Jana norāda, ka pēdējo 10 gadu laikā kopējā situācija ir uzlabojusies, informācija ir pieejamāka, īpaši liels atbalsts ir sociālo tīklu grupas, kur vecāki viens otru saprot un palīdz.

KONTEKSTS

Ik gadu labdarības maratons "Dod pieci!" aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Šogad ziedojumi tiks novirzīti, lai veidotu pilnvērtīgāku vidi cilvēkiem, kas saskārušies ar redzes, dzirdes vai kustību traucējumiem. Iepriekšējos gados ziedots senioriem, speciālo asistentu nodrošināšanai bērniem ar īpašām vajadzībām, atbalstam ar vēzi slimajiem pacientiem, bērniem, kas palikuši bez vecākiem, jaunajiem vecākiem un neārstējami slimiem cilvēkiem.

Labdarības maratonu “Dod pieci!” jau astoto gadu rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti