Dienas ziņas

Rīgas ostā piestāj NATO karakuģi

Dienas ziņas

Daugavpils cietoksnī jauna kultūras telpa – "Martinsona māja"

Karavīri un zemessargi mācās glābt dzīvības

Karavīri un zemessargi Cēsu pusē imitētos karadarbības apstākļos mācās glābt dzīvības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jau vairāk nekā divas nedēļas Cēsu pusē Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes karavīri un zemessargi mācās glābt dzīvības. Apmācības notiek imitētos karadarbības apstākļos, un tajās tiek apgūtas arī specifiskas iemaņas, piemēram, palīdzība amputācijas un plaušu bojājumu gadījumā.

Radot pēc iespējas ticamākus apstākļus cietušo glābšanai bīstamās zonās, mācību laikā aptuveni 20 zemessargi imitē dažādus ievainojumus.

Tas ļauj apgūt dažādas specifiskas medicīniskas manipulācijas.

2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas komandiere Dina Skrabe skaidroja: "Aptuveni puse no viņiem ir ar smagām traumām, šāviena brūcēm, sprādziena izraisītām brūcēm, apdegumiem. Otra puse ar vieglākiem apakšdelmu, apakšstilbu lūzumiem, lai karavīram ir dažādība."

Savukārt Medicīnas rotas speciālists Edgars Kajons sacīja: "Dažādo scenāriju izspēle ļauj arī karavīriem labāk izprast, kādos gadījumos veikt intravenozās injekcijas un izmantot medikamentus."

Bet Skrabe piebilda: "Šajās apmācībās viņiem ir ierobežots ekipējums, ar kuru strādāt. Viņiem ir jāizvērtē tiešām, kuri ir šie smagāk cietušie un kuriem palīdzība jāsniedz vispirms. Karavīri arī trenējas organizēt darbu, iekārtot palīdzības sniegšanas vietu un nodrošināt mieru stresainās situācijās."

Kajons pastāstīja: "Es šodien biju ārējais mediķis, (..) koordinēju meklēšanas grupu, kura meklē cietušos pa kvadrantiem. Attiecīgi, kad ienāk informācija par to, kur un kas ir, tiek izsūtīta nešanas brigāde, kas nes cietušos uz savākšanas punktu. Es viņus numurēju, piefiksēju viņu stāvokli."

Pēc tam notiek ievainotā transportēšana no kaujas lauka līdz slimnīcai vai pagaidu militārās medicīnas aprūpes punktam.

Kursa instruktori ir zemessargi, kuri ikdienā strādā medicīnas iestādēs, piemēram, Vidzemes slimnīcā, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā un citur. Kā ieguvumu iesaistītie min arī NATO sabiedroto ASV profesionālo karavīru dalību šajā procesā.

"Šī ir jauna pieredze, kuru mēs guvām ar amerikāņu kolēģiem. Balstīta uz tā, kāda viņiem pieredze bija Afganistānā un Irākā. Mēs cenšamies saprast, kā varam pārņemt un uzlabot savos apstākļos," teica Kajons.

20 dienu ilgais kurss ir jau noslēguma fāzē – turpmākās dienas apmācāmie kārtos praktiskās ieskaites, lai pēc noslēguma ceremonijas būtu tiesīgi sniegt palīdzību karavīriem militāra apdraudējuma laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti