Panorāma

Tirgotāji mierina – plaukti būs pilni

Panorāma

Vētra postījusi Latviju un Lietuvu

Ģimenes ārsti pašizolētos neapmeklē

Karantīnā mājās esošos cilvēkus bez «Covid-19» simptomiem ārsti konsultē pa telefonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tos pacientus, kuri šobrīd atrodas 14 dienu karantīnā, uzrauga ģimenes ārsti. Viņi gan atzīst, ka tas notiek tikai pa telefonu. Ģimenes, kuras atgriezušās no ceļojumiem, atrodas savās mājās un paši sevi pieskata. Taču daudz biežāk ārstiem zvana nevis ceļotāji, bet mazo skolēnu vecāki. 

Ģimenes ārstes Ligitas Vulfas 2300 pacientu lielajā praksē Zolitūdē jau vairāki pacienti atrodas karantīnā jeb pašizolācijā mājās. Viņi atgriezušies no Itālijas. No dzīvokļa neiziet. Vismaz ārste tā cer.

"Kontaktējamies tikai pa telefonu. Tie ir tie, kuriem nav simptomu, un izmeklēšana viņiem nav paredzēta. Mēs jau nevaram izkontrolēt. Neesam policija. Paļaujamies uz viņu godaprātu!  Viņi mēra temperatūru un dzer C vitamīnu. Specifiskas ārstēšanas jau nav," stāsta Vulfa.

Tikmēr Janīna Žubule vienam savam pacientam tikko lika zvanīt 113. Simptomi kā "Covid-19"saslimšanai, plus tikko ielidojis no ārzemēm.

"Nupat bija zvans, ka ir pacients, kas atgriezies caur daudzām lidostām, un prasa, kā būtu pareizi rīkoties. Jāzvana 113, ja temperatūra. Teicu, lai zvana, ņems analīzes," stāsta Žubule.

Taču biežākie zvanītāji ir mazo skolēnu vecāki. Jau piektdien skolas ir slēgtas, un arī daudzi dārziņi lūdz bērnus labāk nevest. Vecāki grib atvērt darba nespējas lapu. Ārsti atsaka. 

"Mēs varam slimības lapu dot tikai likumā noteiktā kārtībā. Jo ir šis juridiskais dokuments," norāda ārste Sarmīte Veide. Esot nesaprašanās par to, ka vecākiem jāsēž mājās, bet darba nespējas lapu izdot nevar.

Taču bērnudārzi strādā. Un, ja bērns nav bijis kontaktā ar "Covid-19" skartu cilvēku vai ceļojis, viņu uz dārziņu drīkst vest. Savukārt skolas vecuma bērni likuma izpratnē jau drīkst atrasties mājās vieni. Tāpēc darba nespējas lapas vecākiem nepienākas.

KONTEKSTS:

Piektdien, 13. martā, visā Latvijā spēkā stājas ierobežojumi, kas noteikti ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju. Ārkārtējā situācija valstī izsludināta saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības ''Covid-19'' izplatību un būs spēkā līdz 14. aprīlim ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos.

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu "Covid-19" izplatīšanos.

Latvijā, lai apmeklētu pirmsskolas izglītības iestādi, vecākiem ir jāiesniedz pirmsskolas izglītības iestādē rakstisks apliecinājums, ka bērns un ģimene nav apmeklējuši "Covid-19" skartās valstis vai teritorijas, nav bijuši kontaktā ar "Covid-19" saslimušajiem vai kontaktpersonām un vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu.

Pārtraukta mācību procesa norise klātienē visās citās izglītības iestādēs, nodrošinot mācības attālināti, izņemot centralizēto valsts pārbaudījumu norisi.

Pārtraukta visu kultūrizglītības un sporta profesionālās ievirzes un interešu izglītības programmu mācību procesu norise, piemēram, treniņu, sacensību un mēģinājumu norise.

Ar 13. martu atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi, sapulces, gājieni un piketi, kuros piedalītos vairāk nekā 200 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti