Aktuāli

Carnikavas domes priekšsēdētāja par vienotu sabiedriskā transporta sistēmu Pierīgā

Aktuāli

Straume cer atjaunot KNAB reputāciju

Izmeklēšanas rezultāti disciplinārlietā par pārkāpumiem Kapseļu ielas bērnunamā

Kapseļu ielas bērnunama vadītājas varētu zaudēt amatus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Disciplinārlietā par vardarbību un citiem bērnu tiesību pārkāpumiem valsts sociālās aprūpes centrā „Rīga” pirmdien, 11.decembrī, sagaidāmi izmeklēšanas rezultāti.  Disciplinārlietas izmeklēšanas laikā no amata atstādināta filiāles „Rīga” direktore Marija Ziņina un Inese Paudere, kas iepriekš atbildēja par visiem septiņiem valsts sociālās aprūpes centriem Rīgā. Viņas savus amatus, iespējams, varētu nesaglabāt.  

Labklājības ministrija lems ne vien par darba attiecību atjaunošanu vai pārtraukšanu, bet arīdzan par iespējamu savākto pierādījumu nodošanu Valsts policijai kriminālprocesa ierosināšanai. Pierādīt pārkāpumus, piemēram, ka bērniem nebijis individuālu higiēnas piederumu, arī individuāla apģērba, šogad ministrijai izdevies, pārbaudēs iesaistot neatkarīgus ekspertus.

Inese Paudere

Līdz 2000.gadiem – Kapseļu ielas filiāles vadītājas pienākumu izpildītāja

No 2003.gada – filiāles „Rīga” vadītāja

No 2013.gada – VSAC 7 filiāļu vadītāja

Paudere ir arī lektore Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē. Kādu laiku pasniegusi arī LU Medicīnas koledžā un Paula Stradiņa koledžā.

Pieder dzīvoklis Rīgā, māja Valmierā un zeme Brenguļu pagastā, un Valmierā.

Avots: Valsts ieņēmumu dienests, amatpersonu deklarācijas

Par vardarbību, bērnu potenciālu degradēšanu un pamešanu vientulībā valsts sociālās aprūpes centrā „Rīga”, Kapseļu ielā, Latvijas Radio kopā ar Latvijas Televīziju vēstīja pirms mēneša.
 

Pēc šī eksperimenta tiesa, balstoties arī uz pašas Labklājības ministrijas veiktas pārbaudes rezultātiem un konstatētiem pārkāpumiem centrā „Rīga”, no amata atstādināja divas amatpersonas – Ziņinu un Pauderi.

Ministrijā tāpat norāda, ka abām amatpersonām bija dots laiks pārkāpumu novēršanai, kas netika izdarīts. Labklājības ministrijas pārstāvis Maksims Ivanovs atklāja, ka pārbaudes rezultāti, kurā īpaša komisija vērtē abu amatpersonu atbildību, sagaidāmi jau pirmdien.

“Rezultāti būs zināmi pirmdien, 11.decembrī. Paskaidrojumi ir saņemti, tagad komisija faktiski pieņem lēmumu. Viennozīmīgi es ceru, ka neviens no šiem cilvēkiem darbā netiks atjaunots,” sacīja ministrijas pārstāvis.

Būtiskākais bijis – pārliecināties, vai Paudere zinājusi vai nezinājusi par pārkāpumiem un vai vispār mēģinājusi tos novērst. Latvijas Radio, vairākkārt mēģinot, ar viņu sazināties neizdevās.

Uzlabojumi jau sākušies

Vēl Labklājības ministrijas pārstāvis stāsta, ka aizvadītā mēneša laikā jau izdevies panākt vērienīgas pārmaiņas. Darbinieku trūkumu plānots kompensēt, iesaistot brīvprātīgos. Ministrija rēķinājusi, ka visos valsts sociālās aprūpes centros vajadzētu aptuveni 40 brīvprātīgos, bet interesējušies jau vairāk nekā 100 cilvēki. Pretendentus izvērtē un ar katru slēgšot līgumu. Domāts arī par pakalpojuma kvalitātes uzlabošanu.

“Konstatējam, ka, piemēram, filiālē „Pļavnieki” ir augstāka bērnu aprūpes un rehabilitācijas kvalitāte. Kāpēc viņi nenodrošina to arī pārējās filiālēs? Izveidota tāda starpinstitūciju atbalsta komanda,” stāstīja Ivanovs.

Atstādinot abas direktores, ministrijai pienākumu izpildītāji bija jāizvēlas steidzamības kārtā un izvēle arī neesot bijusi liela, teica labklājības ministrs. Filiālē „Rīga” direktores pienākumus pilda filiāles „Kalnciems” direktore Vaira Mežule, bet Pauderes vietā pašlaik strādā filiāles „Baldone” vadītāja Elvīra Kisele.

Aizvadītais mēnesis pagaidu amatā neesot bijis viegls, viņa saka. Neesot arī domājusi par to, vai gribētu uzņemties šos pienākumus pavisam.

Elvīra Kisele
Elvīra Kisele
Eksperimentā „Zīdaiņu aukle” parādīts, ka gan bērnu ārā vešana, gan barošana notiek pēc grafika, baro arī aizmigušus bērnus, un aukles individuālu uzmanību katram mazulim nevelta. Speciālisti, fizioterapeiti un ergoterapeiti nāk neregulāri, un slimības gadījumā nav, kas viņus aizvieto. Līdzīgi ar auklēm.

Arī eksperimenta žurnālistei pirmā maiņa bija diennakts, un jau pēc pāris dienām izskanēja, ka kādā no maiņām viņai varētu nākties bērnus pieskatīt vienai pašai. Kisele saka, tas ticis labots.

“Veikta visu bērnu individuālo vajadzību apzināšana. Pilnveidojam dokumentāciju, kur atspoguļojas speciālistu darbs. Mēs izpildījām un kolēģei nodrošināja tagad darba grafikus ar to, ka mums ir katrā grupiņā piesaistīti divi speciālisti. Divi aprūpētāji,” stāstīja Kisele.

Aktīvāk sadarbosies arī ar bāriņtiesu

Bērni no Kapseļu ielas bērnunama, kas meklēja ģimeni

Meitenīte. Dzimusi 2017.gada aprīlī. Ievietota iestādē 2017.gada aprīlī. Bērnam ir smagas iedzimtas anomālijas, nepieciešama ikdienā īpaša kopšana un uzraudzība. Bērnam tiek plānotas atkārtotas smagas operācijas vairākos etapos. Bērns turpina uzturēties institūcijā. Bāriņtiesa septembrī ir lēmusi neatjaunot mātei pārtrauktās aizgādības tiesības un celt prasību tiesā par aizgādības tiesību atņemšanu. Paternitāte nav noteikta.

Puisītis. Dzimis 2016.gada oktobrī. Ievietots iestādē 2016.gada oktobrī. Nākamnedēļ ir nozīmēta Rīgas bāriņtiesas sēde par aizbildņa iespējamo iecelšanu. Ja bērnam aizbildnis netiks iecelts, tad bāriņtiesa lems par bērna iespējamo ievietošanu audžuģimenē. Attiecībā uz vecākiem bāriņtiesa 2017.gada augustā nolēma neatjaunot mātei pārtrauktās aizgādības tiesības un celt prasību tiesā par aizgādības tiesību atņemšanu. Paternitāte nav noteikta.

Puisītis. Dzimis 2016.gada jūlijā. Ievietots iestādē 2017.gada septembrī. Pirms divām nedēļām Rīgas bāriņtiesa tēvam atjaunoja pārtrauktās aizgādības tiesības un bērnam ir izbeigta aprūpe institūcijā.

Meitenīte. Dzimusi 2016.gada oktobrī. Ievietota iestādē 2017.gada jūnijā. Ar bērnu šobrīd iepazīstas audžuģimene. Vecākiem ir pārtrauktas aizgādības tiesības, bet viņi regulāri izrāda interesi par bērnu un apciemo bērnu aprūpes iestādē.

Avots: Rīgas bāriņtiesa

Pēc eksperimenta mājas Kapseļu ielas mazuļiem meklēja arī žurnālisti, stāstot četru Rīgas bērnu un kādas meitenes no Dobeles dzīvesstāstu.

 

Kā Latvijas Radio kādā no iepriekšējiem raidījumiem norādīja filiāles „Rīga” Sociālās aprūpes sektora vadītāja Nataļja Vilistere, bērnunamā viņa atbild par kontaktu ar bāriņtiesām. Vairums bērnu nāk no Rīgas, un bāriņtiesas interesi par bērniem viņa vērtē kā nepietiekamu.

Vilistere reizi trīs mēnešos esot rakstījusi ziņojumus par mazākajiem bērniem, par lielākajiem – reizi pusgadā.

Kisele saka, pašlaik esot panākta vienošanās ar bāriņtiesu par aktīvāku tās iesaisti. Vidējais mazo bērnu uzturēšanās laiks filiālē „Rīga” pašlaik ir aptuveni viens gads.  Daudziem tagad tiek meklētas īstās mājas.

Rīgas bāriņtiesas vadītāja vietniece Inese Ērgle pastāstīja, ka ļoti slimais bērns, kas patiešām ir ar smagām veselības problēmām, vēl aizvien ir institūcijā un saņem nepieciešamo aprūpi.

Bet viens bērns ir atgriezies ģimenē. Vienam bērnam ir iepazīšanās process ar audžuģimeni.

“Par vēl vienu bērnu mums bija ļoti cerīgi ar radinieci, kura atrodas ārvalstīs, bet viņa atrodas ārvalstīs līdz martam, līdz ar to ir skaidrs, ka šis bērns savu radu tanti var gaidīt audžuģimenē. Arī tur turpinās audžuģimenes piemeklēšanas process,” stāstīja Ērgle.  

Ģimenē, visticamāk, nonāks arī divus gadus vecā meitene, kuru aprūpes centrā ievietoja Dobeles bāriņtiesa. Par viņu interesi izrādījušas divas audžuģimenes, atklāja Dobeles bāriņtiesas priekšsēde Sandra Lapinska-Leiere.

“Ir iepazinušās, ir bijušas ciemos pie šīs meitenītes. Tātad ir iesniegts bāriņtiesā šis iesniegums. Bāriņtiesa ir nozīmējusi bāriņtiesas sēdi, kur izskatīs šos iesniegumus. Tas notiks 12.decembrī. Tad arī pieņems lēmumu, kurā audžuģimenē ievietot šo mazo meiteni,” stāstīja Lapinska-Leiere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti