Birokrātijas balva '20

Kāpēc omei vajag notāra pilnvaru mazbērna vešanai pie ārsta?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kad daudzi bērni atpūšas pie saviem vecvecākiem, aktualizējas jautājums par notāra apstiprinātu pilnvaru, lai, piemēram, ome savu mazbērnu varētu aizvest pie ārsta. Vai tiešām šo faktu, ka bērns medicīnisko palīdzību saņems cita pieaugušā klātbūtnē, nevar atzīmēt, piemēram, e-veselībā vai atzīmēt nosūtījumā?

Ar sarežģījumiem pilnvaras dēļ saskārās arī sešu bērnu mamma Ivita Krevica, kura šobrīd ar bērna tēvu kopā nedzīvo, jo viņai ir jauna ģimene. Kad bērnam bija pieteikta rinda pie zobārsta, "es tieši tajās dienās tiku slimnīcā uz saglabāšanu. Tā kā gaidu mazuli, man bija noteikts stingrs gultas režīms".

Arī bērnu tēvs nevarēja aizvest bērnu pie zobārsta, Ivita pati bija slimnīcā, tad nācās bērnu vest viņas dzīvesbiedram, kuram pilnvara nebija nokārtota.

"Labi, ka mēs dzīvojam mazpilsētā un ārsti bija saprotoši, paņēma pretī. Un, kad vajadzēja steidzami aizvest pie ķirurga, tad varēja sarunāt, ka aizved kāds cits, bet, tad, kad tuvojās vizītes Rīgā, kur jāgaida vairākus mēnešus, tad uznāk bišķiņ stress par to – ja es pati nevaru aizvest un šī pilnvara nav savlaicīgi sagatavota, tad vienīgais variants ir pārcelt vizīti pāris mēnešus uz priekšu vai vienkārši izlaist un neaizvest bērnu,"  stāstīja Ivita.

Ar šādām situācijām saskārušās arī LSM uzrunātās mātes vienā no lasītākajiem forumiem sociālajos tīklos.

Žanete neatbalsta pilnvaru vajadzību, "jo kādēļ lai nevarētu aizvest vecvecāki, ja vecāks ir darbā. Ja nezina, ka tāda pilnvara nepieciešama un aiziet, tad iet garām rinda un jāgaida atkal vairāki mēneši"

Sanda šīs pilnvaras sauc par "pilnīgu sviestu". "Mana meita mēdz būt pie vecmāmiņas. Kāpēc man būtu jābrauc 50 km, lai aizietu ar meitu pie ārsta, ja 200 metru attālumā no ārsta ir vecmāmiņa? Es gribētu šim zināt pamatojumu," rakstīja Sanda.

Vienu no pilnvaras pamatojumiem forumā skaidroja Liene, norādot, ka tās ir nepieciešamas, "lai nepiederošas personas nevarētu bez jūsu ziņas aizvest bērnu pie ārsta un veikt medicīniskas manipulācijas, kurām jūs nepiekrītat. Daudzās ģimenēs vecvecāki, citi radi nebūt nav otro vecāku lomā diemžēl, un tad situācija var izvērsties visnotaļ nepatīkama".

Veselības ministrijā skaidroja, ka Civillikumā noteikts – līdz pilngadības sasniegšanai bērna intereses un tiesības pārstāv abi, dzimšanas apliecībā ierakstītie vecāki. Tas nozīmē – lai cik mīļa būtu omīte laukos vai māsa, šie cilvēki nevar vest atvasi pie mediķa, jo īpaši, ja jāpieņem nopietni lēmumi, piemēram, par ārstēšanās gaitu.

Tiesa, bez notāra pilnvaras var iztikt jau šobrīd gadījumā, ja kāds cits ved bērnu pie ģimenes ārsta.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders skaidroja, ka "var vienoties ar ģimenes ārstu par to, vai tas ir iesniegums brīvā formā, vai tas ir ieraksts pacienta medicīnas kartē par to, ka persona – vecmāmiņa, vai kāds radinieks vai kāda cita persona arī var būt pilnvarotā persona, kas var bērnu vest pie ārsta".

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā skaidro, ka mazo pacientu ērtībām vienmēr tiek meklēti risinājumi, ja par pilnvaras nepieciešamību ir aizmirsts un bērns ir atvests uz plānveida konsultāciju vai pārbaudi.

Slimnīcas Komunikācijas nodaļas pārstāve Una Grenevica skaidroja, ka "primāri slimnīcas mērķis ir sniegt medicīnisku palīdzību, piemēram, neatliekamos gadījumos dokumentu pārbaude var nebūt prioritāte, bet, ja tiek sniegts plānveida pakalpojums slimnīcā, mums ir pienākums rūpēties par datu drošību un to ievērot, tādēļ aicinām ierasties slimnīcā ar dokumentiem un ņemt vērā, ka pavadīt bērnu var tikai viņa vecāki".

Portālā e-veselība šobrīd var deleģēt kādu, kurš aptiekā izņems nepieciešamās recepšu zāles. Kādēļ šāda sistēma nav izveidota vecākiem, kuri vēlas savam tuviniekam uzticēt bērna tiesību un vajadzību pārstāvēšanu medicīniskos pakalpojumu saņemšanā? Vai tiešām, taupot strādājošo vecāku laiku, nav iespējams šo birokrātisko ceļu atvieglot?

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders atzina, ka šobrīd tehniski e – veselībā tas nav iespējams, "bet ir plāns, ka līdz 2022.gadam šī iespēja būs paredzēta, un attiecīgi būs iespējams noteikt pilnvarojumu citai personai pieņemt lēmumu attiecībā par bērna interesēm, tātad pārstāvēt bērnu ārstniecības procesā".

Tātad pēc diviem gadiem pilnvaru varēs nokārtot ar interneta starpniecību.

Tikmēr jārēķinās, ka notāra apstiprināta pilnvara ģimenei izmaksās 19,1 eiro. Lētāk pilnvara izmaksās, ja to kārtosiet bāriņtiesā, – 7,12 eiro. Bāriņtiesas apliecinājumus, tai skaitā arī pilnvaras, gan izsniedz tikai teritorijās, kurās nav notāru. Lielajās pilsētās bāriņtiesas šos pakalpojumus nesniedz, jo visās ir notāri. Apliecinājumu konkrētā novada bāriņtiesā sniedz tikai konkrētajā novadā deklarētajiem iedzīvotājiem.  

Bet Pacienta tiesību aizsardzības likums paredz, ka bērns no 14 gadu vecuma pie ārsta drīkst doties bez pavadoņiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti