Birokrātijas balva '20

Tēvs ārstējas Onkoloģijas centrā Austrumu slimnīcā. Ārstējošais ārsts nosūtījis tēvu uz starošanu stacionārā, tur pat, tajā pašā slimnīcā. Jau rezervēta vieta un laiki. Bet nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. Tā ir tikai formāla lieta, jo ārstējošais ārsts jau nosūtījis, bet formāli šāds nosūtījums jāraksta ģimenes ārstam. Šis izraksts prasa vismaz ģimenes ārsta laiku. Cik jauki - tagad ir E-veselība, nekur nav jābrauc. Visiem vajadzētu būt ērti.

Bet, izrādās, ka Austrumu slimnīcas pieņemšanas nodaļā E-veselību atvērt nevar/neizmanto/vispār neesot pieslēgta. Es tā arī nesapratu, kas tieši par problēmu, bet dzirdēju visas trīs atbildes. Es pajautāju, vai tad tiešām neviens dators nav pieslēgts? Nē, neesot. Pieprasa izdrukātu nosūtījumu. Labi, to nosūtījumu paši varam izdrukāt no E-veselības, bet...
1) nosūtījums E-veselībā uz tēva vārda, es nevaru pieslēgties tēva kontam, jo nepieciešams Smart-ID, tēvam ne viedtālruņa, ne Smart-ID.
2) lai tiktu pie tēva konta, nepieciešama pilnvara, kas jāraksta NVD. Tātad, 82 gadus vecs cilvēks jāved rakstīt pilnvaru, lai es varētu izdrukāt nosūtījumu no E-veselības, kurai nevar piekļūt iestāde, kurai tā E-veselība ir domāta. It īpaši covida laikos.
Vēlreiz nācās raustīt ģimenes ārstu un lūgt nosūtījumu uz papīra.
Jautājumi:
1) Kāpēc ģimenes ārsts jāpārslogo ar lieku, pilnīgi formālu papīru izrakstīšanu? Kāpēc jādubulto ārstējošā ārsta nosūtījums, kas jau ir slimnīcas dokumentos, digitāli un uz papīra?
2) Kāda jēga no E-veselības, ja to neizmanto visas med. iestādes un tik un tā jādrukā ārā?
3) Kā ar visiem šiem papīriem un nosūtījumiem (virtuāliem un papīra) var tikt galā vientuļš slims cilvēks gados, ja viņam nav palīga? Ja arī ir palīgs, tad ierobežota piekļuve kontam. Nepieciešama pilnvara. Pilnvara izdrukāt nosūtījumu, kas dubulto jau esošo ārstējošā ārsta nosūtījumu. Absurds.
Es uzskatu, ka ģimenes ārstus nedrīkst izmantot kā sekretārus paīru kārtošanai. Ar to visu varētu tikt galā E-veselība, bet kāda no tās jēga, ja tā nav ērti pieejama ne lietotājiem, ne med. iestādēm?
Ziņo

Kāpēc laulātais trešās valsts pilsonis katru gadu jāaicina uz Latviju?

LSM projektam “Birokrātijas balva 2020” atrakstīja Latvijas pilsone Vita, kuras vīrs savukārt ir Amerikas Savienoto Valstu (ASV) pilsonis. Viņš šobrīd dzīvo Latvijā. Vita stāsta, ka vīra uzturēšanās mūsu valstī nāk ar zināmu stresu, jo jāpilda dažādi dokumenti, kas galu galā izrādās nevajadzīgi, un tas vēl nav viss.

“Es rakstīju par Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, jo tā situācija, ar kuru saskāros, kārtojot uzturēšanās atļauju savam vīram, bija ne īpaši viegla un patīkama. Mēs runājām ar vairākiem cilvēkiem no PLMP 3. nodaļas, un izskatījās, ka katram ir sava ideja, kādiem papīriem ir jābūt, kam jābūt sagatavotam, un tas kopumā bija diezgan haotiski,” stāstīja Vita Jaunbērziņa-Stīvensa.

“Šobrīd mana lielākā sāpe ir par to, ka viņam ir piešķirta četru gadu uzturēšanās atļauja, bet mums katru gadu ir jāatjauno uzturēšanās atļauja, un katru gadu man ir jāveic izsaukums vīram, jo uzturēšanās atļauja ir uz laulības pamata, tāpēc man katru gadu ir jāizsauc mans vīrs no ārzemēm, lai arī viņš dzīvo šeit,” stāstīja Vita.

Vita sacīja, ka nav arī īsti skaidrs, kādi dokumenti būtu jāiesniedz migrācijas lietu pārvaldē. Viņai radies priekšstats, ka paši darbinieki nemaz nezina, kādi papīri šādām ģimenēm būtu jāaizpilda. Turklāt neesot nekādas pretimnākšanas, ja kāds vajadzīgais dokuments ir aizmirsts. Atkal esot jāgaida pieraksts pie pārvaldes darbinieka, kas var prasīt pat vairākus mēnešus.

“Mēs otro reizi kad kārtojām tur visu, mums iedeva 25 lapu anketu aizpildīt, kuru mēs pildījām arī pirmajā gadā. Mēs aizpildījām to anketu un nesām iesniegt viņiem, un izrādījās, ka nevajag nemaz, jo viens domāja, ka vajadzēja, otrs - ka nevajadzēja. Tāpēc lietas nav skaidras, un viss process ir birokrātisks, vienkārši nav loģisks, jo kāpēc man vīrs jāsauc katru gadu no ārzemēm, ja viņš dzīvo šeit?” neizpratni pauda Vita.

“Tas ir kaitinoši, ka tas process ir tieši tāds, jo šķiet, ka viņiem mājaslapa nav sakārtota, viņiem iekšēji arī izskatās, ka kaut kas nav savests kārtībā,” atzina Vita.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) statistika liecina, ka šogad pirmajos sešos mēnešos pirmreizējās termiņuzturēšanās atļaujas saņēmuši 36 ASV pilsoņi, tajā skaitā septiņi - saistībā ar laulībām. 2019 gadā - 125 personas.

Iestādē uzskata, ka visas formalitātes, kā šīs atļaujas nokārtojamas, ir skaidras. Kādi dokumenti nepieciešami, esot lasāms pārvaldes mājaslapā, kas iztulkota arī krievu un angļu valodās. Pati mājaslapa tiekot šobrīd atjaunota, un jau septembrī tā ikkatram lietotājam būs ērtāka, pārskatāmāka un saprotamāka.

PMLP sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe skaidroja, ka dokumentu patiesībā nemaz nav tik daudz, vispirms ir uzaicinājums, ko var veikt arī elektroniski, kas ir bez maksas. Tad personai jāiesniedz pases kopija, jāsamaksā valsts nodeva un jāaizpilda brīvas formas iesniegums.

“Nereti gadās tā, ka klienti, konsultējoties ar vienu speciālistu, aizmirst pastāstīt kādu niansi un saņem atbildi, vēršas pie cita speciālista un atceras šo niansi pateikt, tad atbildes un interpretācijas mēdz būt citādākas, jo migrācijas jautājumi ir ļoti niansēti un katra detaļa ir no svara, tāpēc var šādi gadīties,”  klāstīja Puķe.

Bet kāpēc sievai atkārtoti ir jāaicina vīrs no tālām zemēm, ja patiesībā viņš sēž turpat blakus – dīvānā?

“Atkārtotais uzaicinājums ir apliecinājums, ka persona vēl aizvien vēlas turpināt laulību ar konkrēto pilsoni, jo, piemēram, pa 2019. gadu mums ir 50 gadījumi, kad šīs laulības ir izbeigušās. Šādu aicinājumu persona nav vēlējusies veikt otrajā gadā,” stāstīja Puķe.

Šādos gadījumos uzturēšanās atļauja tiek anulēta, ja personai nav, piemēram, darba attiecību. Pārvaldē skaidroja, ka ir domāts par ārvalstu pilsoņu ērtībām un jau ierosinātas izmaiņas migrācijas likumā, lai uzturēšanos mūsu valstī šiem cilvēkiem padarītu ērtāku.

“Šī gada 2. jūlijā valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināts jauns likumprojekts migrācijas likumā par to, ka šī pārbaude būs reizi divos gados, nevis katru gadu,” sacīja Puķe.

Dalies ar savu pieredzi, piesaki nejēdzīgo procedūru “Birokrātijas balvai’20”!

Ziņo
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti