4. studija

4. studija

4. studija

Pērkot alu, saņem priežu sēklas! Cik tiks iestādītas un cik nonāks atkritumos?

Kāpēc "Latvijas pastā" netic notāra apstiprinātai mantojuma apliecībai?

Kāpēc «Latvijas pastā» netic notāra apstiprinātai mantojuma apliecībai?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kopš 2003. gada janvāra mantojuma lietas Latvijā kārto zvērināti notāri, izskatot visus dokumentus un izdodot mantojuma apliecību, kas der iestādēs, kur mantiniekam jāvēršas, lai saņemtu mantojumu. Līdz ar to mantiniekam katrā iestādē, piemēram, bankā, Zemes dienestā,  Zemesgrāmatā, pastā – nav jāiesniedz visi dokumenti no jauna. Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija" vērsās kāda skatītāja, kurai pārdzīvojumu par vīra zaudējumu vēl smagāku padarīja birokrātija, ar kādu viņa saskārās valsts AS “Latvijas pasts”.  

Nadežda aprīļa beigās devās uz Olaines pasta nodaļu, lai ar notāra apstiprinātu mantojuma apliecību izņemtu mirušā vīra uzkrāto pensiju.

"Taču “Latvijas pasts” pieprasīja iesniegt papildus vēl piecus dokumentus: miršanas apliecību, laulības apliecības kopiju, pases kopiju, iesniegumu un galvojumu ar visai dīvainu tekstu, ka trīs dienu laikā atmaksāšu saņemto, ja tas tiks apstrīdēts, un segšu “Latvijas pastam” radušos izdevumus. Sajutos kā noziedzniece,” stāstīja sarūgtinātā atraitne.

Raidījums "4. studija" aptaujāja vairākas iestādes, kur vēl visbiežāk iedzīvotāji vēršas, lai saņemtu mantojumu. Teju visur atbilde ir vienāda – ar notāra paveikto pilnīgi pietiek.

Vienā no lielākajām Latvijas bankām norādīja – ja mantinieks dodas uz banku saņemt mantojumu, tad šajā iestādē prasa uzrādīt mantojuma apliecību un personu apliecinošu dokumentu. 

Arī Valsts zemes dienestā mantiniekam nav no jauna jāpierāda, ka viņš ir tiesīgs saņemt mantojumu. Vienīgie papildu dokumenti, kas jāiesniedz šajā iestādē, var būt saistīti tieši ar atstāto īpašumu.

"Iespējams, daži pakalpojumi, kuru pasūtīšanai būs nepieciešami vēl kādi papildu dokumenti, bet to mēs varēsim pateikt pēc tam, kad persona būs ieradusies Valsts zemes dienestā (VZD).  Šie dokumenti būs saistīti tikai un vienīgi, lai viņš varētu saņemt pakalpojumu. Tas varētu būt aizgājēja īpašuma tiesību apliecinošs dokuments vai pierādošs dokuments. Lai mēs varētu pārreģistrēt šīs īpašuma tiesības uz jauno īpašnieku,” skaidroja VZD sabiedrisko attiecību speciālists Hardijs Lāns.

Latvijas Zvērināto notāru padomē pirmo reizi dzird par šādu kārtību, ka paralēli notāra apstiprinātai mantojuma apliecībai mantiniekam savas tiesības kādā iestādē jāpierāda no jauna.

“Atbilde ir ļoti vienkārša. Nē, nav nekas vairs jāprasa. Mantojuma apliecība ir dokuments, kas apliecina mantinieka tiesības, ka šis mantinieks ir mirušā tiesību saistību pārņēmējs. Notārs visu to procesu jau ir izdarījis. Un mantojumu apliecība ir procesā pēdējais dokuments, ar kuru tad tiek apstiprināta šī konkrētā persona mantojuma tiesībās,” skaidroja Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

Viņš ir pārliecināts, ka noteikti noticis kāds pārpratums, jo, ja pastā valdītu šāda kārtība – tas notāru padomei būtu zināms.

"Ja pasta vadība mūs skatās, mēs kā notāru padome esam gatavi sniegt arī kaut kādu semināru vai info daļu, lai izstāstītu, kāds ir tas mantošanas process, tieši pasta darbiniekiem, ja tāda nepieciešamība," pauda Skrastiņš.

“Latvijas pastā” noliedza, ka bez notāra apstiprinātas mantojuma apliecības, mantinieka iesnieguma un personu apliecinoša dokumenta tiktu prasīti vēl kādi dokumenti.

"Šie visi papildu dokumenti tiek pieprasīti tikai vienā gadījumā, ja mantojuma izziņas nav un ja atlikums mirušās personas kontā nepārsniedz minimālo mēnešalgu. Tad ir nepieciešami šie papildus dokumenti, kurus izskata mūsu juristi," apgalvoja "Latvijas pasta" Ārējo komunikāciju vadības daļas vadītāja Gundega Vārpa.

Turklāt Nadeždas iesniegtie papildu dokumenti līdz "Latvijas pasta" juristiem nemaz neesot nonākuši. Ir tikai mantojuma apliecība, iesniegums un personu apliecinošs dokuments. “Latvijas pasta” pārstāve pieļāva, ka kāda informācija  ir nepareizi saprasta vai nav pārāk precīzi nodota.

Tomēr par to, ka Nadežda visu sapratusi pareizi, liecina fakts, ka viņa gājusi uz pasta nodaļu vairākkārt, jo pirmajā reizē nav bijusi līdzi ne vīra miršanas, ne abu laulības apliecība. Kā arī – ir piefiksēta vēl neaizpildīta galvojuma veidlapa, ko saņēma pasta nodaļā. Visticamāk, tad, kad Nadežda bija atnesusi visus papildu dokumentus, Olaines pasta nodaļā saprata, ka kļūdījušies, tāpēc tie juristam tālāk nav sūtīti. Ar raidījuma "4. studija" starpniecību, “Latvijas pasts” atvainojas klientei par pārpratumu un sagādātajām neērtībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti