Rīta Panorāma

Fonda "Viegli" koncerti "Viss skaidri redzams" Liepājā, Rēzeknē un Cēsīs

Rīta Panorāma

A. Pumpura Rīgas 11. pamatskolai - 120! Telefonsaruna ar Renāti Lindi

Kur likt izlietotās baterijas un spuldzes?

Kāpēc izlietotās baterijas un spuldzes nedrīkst mest pie pārējiem atkritumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Viena pirkstiņbaterija var piesārņot augsni viena kvadrātmetra platībā, bet luminiscentās dienas gaismas spuldzes satur dzīvsudrabu. Tāpēc būtiski pareizi atbrīvoties no izlietotām baterijām un spuldzēm.

Iedzīvotāji mēdz izlietotās baterijas mest atkritumu konteineros, taču SIA “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa norāda, ka tas nav pareizi: “Ļoti slikta rīcība, ka baterijas tiek vestas kopā ar sadzīves atkritumiem. Baterijas nododam speciāli utilizācijai. Latvijā ir ļoti plašas iespējas. Ērtākā un vienkāršākā ir nodot speciālās sadzīves kastītēs, kas ir izvietotas bateriju tirdzniecības vietās. Ja tirgotājs tirgo baterijas, tas nozīmē, ka viņam jānodrošina iespēja, ka iedzīvotājs var nodot izlietotās baterijas.”

Jāatceras, ka baterijas ir videi kaitīgi atkritumi. Izmetot vienu pirkstiņbateriju mežā vai savā dārzā, pēc kāda laika metāla korpuss sarūsē, izplūst ķīmiskās vielas un viena šāda niecīga baterija izraisa augsnes piesārņojumu viena kvadrātmetra platībā.

Piesārņojums saglabājas gandrīz 100 gadus.

“Ja izplūst kaut kur, kur tuvumā aug pārtikā lietojamie augi, piemēram, piemājas dārziņā, tad varam rēķināties, ka saindēšanās ar smagajiem metāliem ir iespējama, ja mēs uzturā lietojam tuvumā esošos augus,” stāsta Kubliņa.

Kad baterijas ir ievietotas speciālajā kastē, tās ceļo uz Tukuma pusi, kur Tumē atrodas elektrotehnikas pārstrādes cehs. “Tas viss nonāk šeit, tiek sašķirots un pēc tam sūtīts uz ārzemēm uz pārstādi. Mēs pārbaudām, vai nav bīstamās baterijas, piemēram, litija jona, kas ir kaitīgās un kas ir atsevišķi jāatdala un jāsūta uz citiem uzņēmumiem, kuri var tieši tāda tipa baterijas pārstrādāt,” stāsta AS “BAO” projektu vadītājs Ričards Rapoports.

Bateriju šķirošana ir roku darbs. Latvijā nav rūpnīcas, ka nodarbojas ar bateriju pārstrādi, tāpēc visas mūsu baterijas tiek ievietots metāla mucās un ceļo uz ārzemēm.  Tumes elektrotehnikas pārstrādes cehā pērn nonāca 163 tonnas bateriju. Tas ir labas rādītājs, bet var vēl labāk.

Tumē nonāk arī luminiscentās dienas gaismas spuldzes. Tās arī nedrīkst mest kopējā konteinerā, jo satur pulveri, kura sastāvā ir dzīvsudrabs. “Šeit mums ir speciāla telpa, kur ir aparāts. Cilvēks iet formā ar sejas aizsargu, ar filtriem, un tiek tur tas viss pārstrādāts. Plastmasa aiziet pie plastmasas, metāls pie metāla, stiklu mēs izmantojam paši, pulveris tiek sūtīts uz mūsu objektu Gardenē, kur tas tiek stabilizēts,” skaidro Rapoports.

Galvenais jāatceras, ka izlietotās baterijas un luminiscentās spuldzes ir jānodod tur, kur tās iegādājāmies, proti, veikalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti