Sadaļas Sadaļas

Birokrātijas balva '20

Ziņo

Kāpēc dokumenti Uzņēmumu reģistram jāsūta no 200 metru attālumā esošās pasta nodaļas?

Lai iesniegtu dokumentus Uzņēmumu reģistrā (UR), ierēdņi aicina doties uz pasta nodaļu, kas atrodas 200 metrus tālāk. Kāpēc ir jāizmanto pasts, lai uz šejieni vēstuli atnestu pastnieks, nevis pats cilvēks, kuram tas ir vajadzīgs? Pēc “Birokrātijas balvas 2020” projekta intereses UR gan to atrisināja, izvietojot pastkastīti dokumentiem ēkas pirmajā stāvā.

Uzņēmējs Dāvis Suneps palīdz sakārtot dokumentus Uzņēmumu reģistrā gan jauniem uzņēmējiem, kam jādibina SIA, gan arī tiem, kam jāveic kādas izmaiņas.

“Pēc ārkārtas stāvokļa beigām nevar dokumentus iesniegt Uzņēmumu reģistrā. Man ir jādodas uz pastu. Tad ir tā, ka es dzīvoju centrā, man zvērināts notārs ir centrā, pasta stacija ir centrā un Uzņēmumu reģistrs ir centrā.

Es izmērīju, ka no pasta stacijas līdz uzņēmumu reģistram ir 160 metri. Un pat notāri to nezina, ka nav pastkastītes vai nav dokumentu pieņemšanas Uzņēmumu reģistrā,” stāstīja Dāvis.

Pirms Covid-19 vīrusa pandēmijas un ar to saistītajiem ierobežojumiem Uzņēmumu reģistrā bijis iespējams iesniegt dokumentus klātienē. Tas maksājis 4 eiro. Šobrīd klātienē dokumentus neviens nepieņem. Turklāt arī nav izvietota kaste, kur atstāt reģistram nepieciešamo informāciju. Atliek vien doties uz tuvāko pasta nodaļu. No tās logiem Uzņēmumu reģistra ēka ir pat skaidri saskatāma.

“Jā, protams, ka valsts un Uzņēmumu reģistrs vēlas, lai cilvēki vairāk izmantotu e-parakstu un iesniegtu dokumentus elektroniski, bet ne visos gadījumos tas ir iespējams. Es savus klientus mudinu izmantot e-parakstu, bet ir gadījumi, kad vienkārši nav Latvijas personas koda. Šajā gadījumā mēs arī iesim iesniegt Zviedrijas pilsoņa pases kopiju apliecināt pastā, lai ierakstītu vēstuli nosūtītu uz blakus ēku,” stāstīja Dāvis.

Pastā dokumentu nosūtīšana maksā gandrīz uz pusi lētāk nekā savulaik pašā reģistrā, bet tomēr ir dīvaini, ka dokumenti jāsūta ar pasta starpniecību, jo īpaši – ja pati uzņēmuma ēka ir rokas stiepiena attālumā.

No pasta nodaļas pāris minūtes, nedaudz mazāk par 200 soļiem,  un esam pie Uzņēmumu reģistra durvīm. Vēstule gan līdz reģistra darbiniekiem nonāks tikai pēc pāris dienām.

Kā norāda jaunais uzņēmējs - tas atkal ir lieks laika patēriņš.

Galvenā valsts notāre Guna Paidere arī norādīja, ka “papīra dokumenti nav vienīgais veids, kā iesniegt pieteikumus”.

“Noteikti iesakām izvēlēties elektronisko vidi, jo lielākā daļa klientu to jau izmanto, un kopumā Uzņēmumu reģistram stratēģiskā virzība ir uz e-vidi un tikai elektronisko dokumentu iesniegšanu. Pašlaik esam spēruši tādu starpsoli, ka pieteikumu var iesniegt elektroniski, bet var arī papīra formā, bet tad jāizmanto pasta pakalpojumi,”  stāstīja Paidere.

“Protams, praksē redzam, ka elektroniskā vidē varbūt ir grūtāk nokārtot dokumentus, jo, iespējams, ir iesaistītas ārvalstu personas un dokumenti no ārvalstīm. Tas arī ir tas iemesls, kāpēc pašlaik mēs neesam pārgājuši tikai uz elektronisko vidi, bet pieņemam papīrus arī elektroniskā formā. Bet plānojam turpmāko divu gadu laikā rast juridisku, tiesisku risinājumu, lai arī šajās situācijās nebūtu nepieciešams izmantot kādus klātienes pakalpojumus vai papīra dokumentus un lai varētu darboties elektroniskā,vidē,” atklāja Paidere.

Bet, pateicoties uzņēmēju ierosinājumiem, kā arī LSM interesei par pasta kastītes nepieciešamību Uzņēmumu reģistra telpās, tā tika izvietota ēkas pirmajā stāvā.

Dažu stundu laikā kastē tika atstāti vismaz seši dokumenti, kas nozīmē – cilvēkiem ir ērtāks šāds saziņas veids, nevis dokumentu nosūtīšana ar pasta starpniecību.  

Dalies ar savu pieredzi, piesaki nejēdzīgo procedūru “Birokrātijas balvai’20”!

Ziņo
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt