Birokrātijas balva '20

Tēvs ārstējas Onkoloģijas centrā Austrumu slimnīcā. Ārstējošais ārsts nosūtījis tēvu uz starošanu stacionārā, tur pat, tajā pašā slimnīcā. Jau rezervēta vieta un laiki. Bet nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. Tā ir tikai formāla lieta, jo ārstējošais ārsts jau nosūtījis, bet formāli šāds nosūtījums jāraksta ģimenes ārstam. Šis izraksts prasa vismaz ģimenes ārsta laiku. Cik jauki - tagad ir E-veselība, nekur nav jābrauc. Visiem vajadzētu būt ērti.

Bet, izrādās, ka Austrumu slimnīcas pieņemšanas nodaļā E-veselību atvērt nevar/neizmanto/vispār neesot pieslēgta. Es tā arī nesapratu, kas tieši par problēmu, bet dzirdēju visas trīs atbildes. Es pajautāju, vai tad tiešām neviens dators nav pieslēgts? Nē, neesot. Pieprasa izdrukātu nosūtījumu. Labi, to nosūtījumu paši varam izdrukāt no E-veselības, bet...
1) nosūtījums E-veselībā uz tēva vārda, es nevaru pieslēgties tēva kontam, jo nepieciešams Smart-ID, tēvam ne viedtālruņa, ne Smart-ID.
2) lai tiktu pie tēva konta, nepieciešama pilnvara, kas jāraksta NVD. Tātad, 82 gadus vecs cilvēks jāved rakstīt pilnvaru, lai es varētu izdrukāt nosūtījumu no E-veselības, kurai nevar piekļūt iestāde, kurai tā E-veselība ir domāta. It īpaši covida laikos.
Vēlreiz nācās raustīt ģimenes ārstu un lūgt nosūtījumu uz papīra.
Jautājumi:
1) Kāpēc ģimenes ārsts jāpārslogo ar lieku, pilnīgi formālu papīru izrakstīšanu? Kāpēc jādubulto ārstējošā ārsta nosūtījums, kas jau ir slimnīcas dokumentos, digitāli un uz papīra?
2) Kāda jēga no E-veselības, ja to neizmanto visas med. iestādes un tik un tā jādrukā ārā?
3) Kā ar visiem šiem papīriem un nosūtījumiem (virtuāliem un papīra) var tikt galā vientuļš slims cilvēks gados, ja viņam nav palīga? Ja arī ir palīgs, tad ierobežota piekļuve kontam. Nepieciešama pilnvara. Pilnvara izdrukāt nosūtījumu, kas dubulto jau esošo ārstējošā ārsta nosūtījumu. Absurds.
Es uzskatu, ka ģimenes ārstus nedrīkst izmantot kā sekretārus paīru kārtošanai. Ar to visu varētu tikt galā E-veselība, bet kāda no tās jēga, ja tā nav ērti pieejama ne lietotājiem, ne med. iestādēm?
Ziņo

Kāpēc dokumenti Uzņēmumu reģistram jāsūta no 200 metru attālumā esošās pasta nodaļas?

Lai iesniegtu dokumentus Uzņēmumu reģistrā (UR), ierēdņi aicina doties uz pasta nodaļu, kas atrodas 200 metrus tālāk. Kāpēc ir jāizmanto pasts, lai uz šejieni vēstuli atnestu pastnieks, nevis pats cilvēks, kuram tas ir vajadzīgs? Pēc “Birokrātijas balvas 2020” projekta intereses UR gan to atrisināja, izvietojot pastkastīti dokumentiem ēkas pirmajā stāvā.

Uzņēmējs Dāvis Suneps palīdz sakārtot dokumentus Uzņēmumu reģistrā gan jauniem uzņēmējiem, kam jādibina SIA, gan arī tiem, kam jāveic kādas izmaiņas.

“Pēc ārkārtas stāvokļa beigām nevar dokumentus iesniegt Uzņēmumu reģistrā. Man ir jādodas uz pastu. Tad ir tā, ka es dzīvoju centrā, man zvērināts notārs ir centrā, pasta stacija ir centrā un Uzņēmumu reģistrs ir centrā.

Es izmērīju, ka no pasta stacijas līdz uzņēmumu reģistram ir 160 metri. Un pat notāri to nezina, ka nav pastkastītes vai nav dokumentu pieņemšanas Uzņēmumu reģistrā,” stāstīja Dāvis.

Pirms Covid-19 vīrusa pandēmijas un ar to saistītajiem ierobežojumiem Uzņēmumu reģistrā bijis iespējams iesniegt dokumentus klātienē. Tas maksājis 4 eiro. Šobrīd klātienē dokumentus neviens nepieņem. Turklāt arī nav izvietota kaste, kur atstāt reģistram nepieciešamo informāciju. Atliek vien doties uz tuvāko pasta nodaļu. No tās logiem Uzņēmumu reģistra ēka ir pat skaidri saskatāma.

“Jā, protams, ka valsts un Uzņēmumu reģistrs vēlas, lai cilvēki vairāk izmantotu e-parakstu un iesniegtu dokumentus elektroniski, bet ne visos gadījumos tas ir iespējams. Es savus klientus mudinu izmantot e-parakstu, bet ir gadījumi, kad vienkārši nav Latvijas personas koda. Šajā gadījumā mēs arī iesim iesniegt Zviedrijas pilsoņa pases kopiju apliecināt pastā, lai ierakstītu vēstuli nosūtītu uz blakus ēku,” stāstīja Dāvis.

Pastā dokumentu nosūtīšana maksā gandrīz uz pusi lētāk nekā savulaik pašā reģistrā, bet tomēr ir dīvaini, ka dokumenti jāsūta ar pasta starpniecību, jo īpaši – ja pati uzņēmuma ēka ir rokas stiepiena attālumā.

No pasta nodaļas pāris minūtes, nedaudz mazāk par 200 soļiem,  un esam pie Uzņēmumu reģistra durvīm. Vēstule gan līdz reģistra darbiniekiem nonāks tikai pēc pāris dienām.

Kā norāda jaunais uzņēmējs - tas atkal ir lieks laika patēriņš.

Galvenā valsts notāre Guna Paidere arī norādīja, ka “papīra dokumenti nav vienīgais veids, kā iesniegt pieteikumus”.

“Noteikti iesakām izvēlēties elektronisko vidi, jo lielākā daļa klientu to jau izmanto, un kopumā Uzņēmumu reģistram stratēģiskā virzība ir uz e-vidi un tikai elektronisko dokumentu iesniegšanu. Pašlaik esam spēruši tādu starpsoli, ka pieteikumu var iesniegt elektroniski, bet var arī papīra formā, bet tad jāizmanto pasta pakalpojumi,”  stāstīja Paidere.

“Protams, praksē redzam, ka elektroniskā vidē varbūt ir grūtāk nokārtot dokumentus, jo, iespējams, ir iesaistītas ārvalstu personas un dokumenti no ārvalstīm. Tas arī ir tas iemesls, kāpēc pašlaik mēs neesam pārgājuši tikai uz elektronisko vidi, bet pieņemam papīrus arī elektroniskā formā. Bet plānojam turpmāko divu gadu laikā rast juridisku, tiesisku risinājumu, lai arī šajās situācijās nebūtu nepieciešams izmantot kādus klātienes pakalpojumus vai papīra dokumentus un lai varētu darboties elektroniskā,vidē,” atklāja Paidere.

Bet, pateicoties uzņēmēju ierosinājumiem, kā arī LSM interesei par pasta kastītes nepieciešamību Uzņēmumu reģistra telpās, tā tika izvietota ēkas pirmajā stāvā.

Dažu stundu laikā kastē tika atstāti vismaz seši dokumenti, kas nozīmē – cilvēkiem ir ērtāks šāds saziņas veids, nevis dokumentu nosūtīšana ar pasta starpniecību.  

Dalies ar savu pieredzi, piesaki nejēdzīgo procedūru “Birokrātijas balvai’20”!

Ziņo
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti