Panorāma

Par SAB direktoru virza Egilu Zviedri

Panorāma

Panorāma

Vienreizējās plastmasas trauki nav pazuduši

Kāpēc dažviet ēdienu joprojām pasniedz vienreizlietojamās plastmasas traukos

Aizvadītā gada vasarā visā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, aizliedza jūru un okeānu lielāko piesārņotāju – vienreizējo plastmasu. Tostarp ausu tīrāmos kociņus, karotītes, salmiņus un traukus. Kā tas var būt, ka nu jau vairāk nekā pusgadu kopš aizlieguma joprojām ēdienus pasniedz vienreizlietojamās plastmasas traukos?

Uģi Liepiņu, kurš nu jau otro nedēļu ārstējas slimnīcā Gaiļezers, pārsteidza tas, ka slimnīcas ēdienu viņam palātā pasniedz vienreizējās plastmasas traukos: "Tad, kad atnesa pirmo reizi ēdienu, biju ļoti pārsteigts – plastmasu maisiņš. Viens plastmasas trauciņš, tālāk aiziet otrs un trešais – viens par otru lielāks. Es jau esmu aizmirsis plastmasu – visur, kur mēs ēdam, visur atbilstoši trauki. Vai pasūti ēdienu uz mājām vai tanī pašā ātrajā ēdināšanā uz vietas."

Pacients sašutis par to, ka viens pats piepilda visu atkritumu spaini dienas laikā: "Viena persona, viena diena! Mēs mājās stāstām bērniem un paši smuki utilizējam, pareizi cenšamies utilizēt, šeit viss kopā – ēdiens ar plastmasu tiek iemests vienā maisā."

Slimnīcā skaidroja, ka pacientus lielākajās Rīgas slimnīcās ēdina uzņēmums "Saules virtuve", kas arī izvēlas, kā pasniegt ēdienus. Turklāt ne visās iestādes nodaļās brokastis, pusdienas un vakariņas iepakotas plastmasā. To apliecina arī Uģis Liepiņš, kas pēc pārvešanas no bīstamo infekciju nodaļas, tika pie ēdienreizes, lūk, šādā paplātē.

"Zero Waste Latvia" pārstāve, Rīgas domes deputāte (Progresīvie/Attīstībai/Par!) Mairita Lūse atzīst: "Es noteikti nebūšu tā, kas apstrīdēs veselības iestādes izvēli, ja tā tiek darīta veselības un higiēnas apsvērumu dēļ. Slimnīcā, protams, ņemot vērā arī Covid-19 apstākļus, tiek izmantoti vienreizlietojamie trauki. Tas, ko slimnīca varētu darīt, ir mēģināt aizstāt to ar videi draudzīgākiem materiāliem." Viņa arī norāda, ka plastmasas trauki ēdiena pasniegšanai, kuros iepako ēdienu, nav aizliegti, bet ir aizliegtas vienreiz lietojamās dakšiņas, karotītes, šķīvji un daži citi priekšmeti. Tomēr gan veikalos, gan kā šajā gadījumā arī slimnīcas palātā redzam arī plastmasas priekšmetus no aizliegto saraksta, piemēram, karotītes. Izrādās, direktīva paredz, ka jau saražoto vai ievesto drīkst izpārdot un izlietot.

VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere apliecina: "Kas jau ir pieejams tirgū, to drīkst izpārdot līdz beigām, lai neradītu papildu jaunus atkritumus. Slimnīcas lielākoties šos vienreiz lietojamos traukus jau arī iepriekš izmantoja pārsvarā tur, kur ir infekcijas saslimšanas. Tajās nodaļās. Acīmredzot tur šie trauki jau iepirkti bijuši līdz pagājušā gada 2. jūlijam."

Uz slimnīcām attiecas arī izņēmumi vienreizējās plastmasas lietošanā, piemēram, te drīkst lietot plastmasas salmiņus, jo tie ir izturīgāki par papīra un guļošiem pacientiem piemērotāki, uzsver Vesere: "Šiem salmiņiem un vēl kaut kādām atsevišķām detaļām šis te aizliegums netiek attiecināts, tas ir kā izņēmums, jo tur nav īpaši citu alternatīvu."

Arī šogad gaidāmas izmaiņas vienreiz lietojamās plastmasas jomā. Izmaiņas skars produktus, kas satur plastmasu. Jau tagad tirgotājiem ir pienākums atzīmēt, ka plastmasu satur gan kafijas krūzītes, gan higiēnas paketes un mitrās salvetes. Vesere skaidro, ka tas darīts, lai katrs patērētājs, kas šos produktus iegādājas, zinātu, ka tos nedrīkst mest jebkurā vietā ārā.

Pagaidām pietiek ar uzlīmi, bet no šā gada 5. jūlija plastmasas saturošu vienreizlietojamu preču iepakojumos būs jāiestrādā marķējums – bruņurupucis un jābūt uzrakstam valsts valodā. Šādi apzīmējumi parādīsies arī uz cigaretēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt