Kāpēc dažās valstīs pret Covid-19 seniorus nevakcinē ar «AstraZeneca»?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Radio saņem dažādus jautājumus par Oksfordas Universitātes un farmācijas uzņēmuma “AstraZeneca” radīto vakcīnu pret Covid-19. To, kādēļ citas valstis senioriem šo vakcīnu nedos, skaidro valsts galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis.

Covid-19 vakcinēšanās jautājumi Nr. 12
00:00 / 03:00
Lejuplādēt

Klausītāja jautā: Kāpēc lielās Eiropas valstis – Vācija, Francija, Polija, Beļģija, Norvēģija – senioriem virs 65 gadiem “AstraZeneca” nevakcinēs? Jo tā nav pārbaudīta. Bet mūsējie tikai saka "man liekas", "es uzskatu" un tā. Vārdu sakot, pakalpiņi – ja Eiropa saka, tad viss der. Igaunija arī atteicās, viņi vakcinēs savus [cilvēkus] tikai līdz 70 gadiem.

Uga Dumpis atbild: Tāpēc, ka nav vēl beidzies liels pētījums, kas tuvākajā laikā beigsies ASV, kur ir iekļauta pacientu grupa virs 65 gadiem. Līdz ar to nav pietiekami daudz pētījumu šajā vecuma grupā. Bet tā uzskata tikai atsevišķas valstis. Tā neuzskata Eiropas Zāļu aģentūra, un tā neuzskata Pasaules Veselības organizācija. Tā kā tas ir tāds, varētu teikt, teorētisks strīds. Un jāatzīst, ka tās

valstis, kuras nevakcinē vecos cilvēkus [ar “AstraZeneca”/Oksfordas vakcīnu], viņiem ir pietiekamā daudzumā, piemēram, Vācijai citas vakcīnas.

Mums tādas iespējas nav Latvijā, jo mums ir mazāk citu vakcīnu pieejams nekā citām valstīm.

Otrkārt, jo ātrāk vakcinē, un piemērs ir Lielbritānija, kur ir miljoniem cilvēku vakcinēti – tajā skaitā ar Oksfordas/”AstraZeneca” vakcīnu, un tie rezultāti ir labi. Līdz ar to labāk ir vakcinēties un pēc iespējas ātrāk ar to vakcīnu, kas ir pieejama. Jo izvēlēties vakcīnu vismaz līdz vasaras vidum mēs nekādā veidā Latvijā nevarēsim.

Ar Covid-19 saslimuši cilvēki drīkst vakcinēties. Bet ar visām citām vakcīnām ir noliegts, vakcinēties var tikai tad, kad iesnas ir beigušās, kādas divas nedēļas viss ir kārtībā. Kā viņš [ar Covid-19 saslimušais] tad jutīsies? Jo vakcīna nav zāles.

Nekā īpaši. Tā nevajadzētu darīt, ar Covid-19 slimus nevakcinē, viņiem ir jāatrodas karantīnā, [ja] zināms [ka ir ar] Covid-19 slims. Bet ir bijuši gadījumi, ka ir vakcinēti cilvēki, kuri nezina, ka viņiem ir Covid-19 vai viņi ir asimptomātiski – tajā pašā dienā viņiem atnāk pozitīvs. Es šādus gadījumus zinu, un nekādu īpašo iespaidu [viņiem pēc vakcinācijas] tas nav atstājis. Katrā gadījumā vakcīna neārstēs šos cilvēkus, bet īpašu kaitējumu arī [nenodarīs], nav tādu datu, ka varētu būt kaut kāds kaitējums no šīs vakcīnas.

Mēnesi pēc saslimšanas vakcinēšanu nerekomendē, bet ir bijuši gadījumi, kad tas ir izdarīts nezinot, un nekas nav noticis. Arī mūsu [Paula Stradiņa klīniskās universitātes] slimnīcā tādi gadījumi ir vairāki, nekas slikts nenotika.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti