4. studija

Veikala īpašniece apgalvo, ka atlaidusi no darba zagli, darbiniece iesūdz viņu tiesā...

4. studija

Vai "Gaiļezerā" veikto izmeklējumu rezultātus var uzzināt tikai, ierodoties personiski?

Kāpēc cilvēks, neraugoties uz 36 gadu darba stāžu, nesaņem pensiju?

Kāpēc cilvēks ar 36 gadu darba stāžu nesaņem pensiju?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4. studija" vērsusies kāda kundze pensijas vecumā, kurai, neraugoties uz 36 gadu ilgu darba stāžu, netiek piešķirta pensija. “Toreiz, kad maksāju nodokļus, neviens mani nebrīdināja, ka nedrīkstēšu izbraukt,” teica sarūgtinātā Jete Volkova, kura patlaban dzīvo Izraēlā.

Volkovas kundze ir strādājusi no 17 līdz 53 gadu vecumam; audzinājusi dēlu un meitu, maksājusi visus nodokļus.

"Vērsos Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) ar iesniegumu un lūgumu piešķirt pensiju, taču ir nolemts man atteikt jo, redz, es nedzīvojot šobrīd Latvijā.

Cita iemesla vai pamata nav. Es jau nevēlos neko vairāk, kā minimumu, kurš pienākas par pienākumu pildīšanu, godīgu visu nodokļu samaksu Latvijas valstij. Kur tad palikusi mana pensija? Kā lai pārējie tic, ka nodokļi ir jāmaksā?" pauda Volkova.

Atbildīgajās instancēs apstiprina – tautieši, kuri tagad dzīvo ārzemēs, bet reiz dzīvojuši un strādājuši Latvijā, pensiju no Latvijas var saņemt tikai tad, ja dzīvo Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstīs vai valstīs, ar kurām Latvijai ir noslēgti līgumi par sadarbību sociālās drošības jomā. Izraēla diemžēl nav viena no šīm valstīm. 

Labklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Daina Fromholde skaidroja: “Šobrīd ir lietas, kas ir procesā, un, jāatzīst, ka ne tikai Latvijā, bet visās mūsu zināmās valstīs, kur mēs apmaināmies ar informāciju, šobrīd procesi Covid apstākļu dēļ nebūt strauji nenorit. Lietas bremzē.”

Tomēr arī pēc Covid-19 pandēmijas beigām Izraēla nav saraksta augšgalā, ar ko tiks noslēgts starpvalstu sociālās drošības līgums.

No 1. jūnija Latvijas pensiju varēs saņemt Gērnsijā, kur latviešu kopiena ir visai daudzskaitlīga. “Procesā ir Moldova. Un tad vēl mūsu pusē ļoti svarīgs jautājums ir ASV,” piebilda Fromholde.

Lai saņemtu Latvijas pensiju, Volkovas kundzei ir jāapmetas uz pastāvīgu dzīvi Latvijā.

“Ja viņai uz pensijas pieprasīšanas brīdi dzīves vieta būtu Latvija, viņai piešķirtu pensiju, un pēc pensijas piešķiršanas viņai būtu jāinformē Latvija par izbraukšanu, un tad mēs izmaksātu kā ārvalstīs dzīvojošam,” norādīja VSAA Pensiju metodiskās vadības daļas vadītāja Egita Garā.

Netiek pieļauts, ka persona tikai deklarē dzīvesvietu, pieprasa pensiju un pēc tam izrakstās.

“Apmēram gadu mums vajag informāciju, ka persona ir atgriezusies uz dzīvesvietu Latvijā,” uzsvēra Garā.  

Volkovas kundzes veselība neļauj mainīt dzīvesvietu, tādēļ vienīgā iespēja – cerēt, ka pārredzamā nākotnē sadarbības līgums sociālās drošības jomā ar Izraēlu tiks noslēgts. Visās institūcijās iesaka – ja pensijas vecums nav aiz kalniem, pirms pārcelšanās uz ārzemēm jānoskaidro, vai, konkrētajā valstī dzīvojot, ir iespējams saņemt Latvijā nopelnīto pensiju. Turklāt neesot pamata tikai Latvijai pārmest šādu pensiju izmaksu kārtību.

Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska ieteica: “Ja vietējais latviešu kopienas īpatsvars ir ievērojams, tad pašai kopienai būtu būtiski vērsties Labklājības ministrijā, aicinot noslēgt starpvalstu sadarbības līgumus.”

Patlaban ir spēkā līgumi ar Krieviju, Ukrainu, Baltkrieviju, Kanādu un Austrāliju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti