Kāpēc bērnus neplāno vakcinēt pret Covid-19?

Kāpēc bērnus nav paredzēts vakcinēt pret Covid-19? To Latvijas Radio skaidroja Dace Zavadska, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja un Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja.

Kāpēc bērnus neplāno vakcinēt pret Covid-19?
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

Latvijas Radio klausītāja vaicā: Mēs plānojam pēc pandēmijas doties ceļojumā. Un es esmu nesaprašanā, vai mans četrgadīgais bērns arī ir jāpotē un kā tā pote attieksies uz viņa veselību, jo par to mēs vispār nerunājam. Ir tikai: bērnus nepotējam. Bet kāpēc mēs bērnus nepotējam? Bērni arī ir pārnēsātāji, bērni arī slimo.

Dace Zavadska atbild: Pirmkārt, šobrīd vakcīnas nav reģistrētas [cilvēkiem] zem 16 gadiem.

Jebkuru, kas ir sasniedzis 16 gadu vecumu un viņam ir nopietna cita fona saslimšana, tad viņa ārstējošais ārsts var ieteikt saņemt vakcīnu, paredzot, ka ar pamatsaslimšanu Covid-19 infekcija noritēs smagi, būs nopietns apdraudējums veselībai. Tad, neskatoties uz to, ka viņš neietilpst nekādā [prioritārajā] vecuma grupā, viņš var saņemt vakcīnu. Tas viņam jākārto ar savu ārstējošo ārstu.

Tad varētu būt mazi bērni vai lielāki bērni, kam arī citu fona saslimšanu dēļ ir augsts risks, ka viņam Covid-19 infekcija varētu noritēt smagi. Tad ārstu konsīlijs lemj, izskatot visus zinātniskos pierādījumus, un pašlaik es neredzu iemeslu, kāpēc [vakcīnas] nebūtu drošas bērniem, var šīs vakcīnas saņemt.

Tālāk, kad vakcīnas būs reģistrētas bērnu vecumā, nākamais ir izvērtēt, vai tiešām nepieciešams vakcinēt visus bērnus, jo mēs zinām, ka tikai ļoti neliels procents [bērnu] ar Covid-19 slimos smagi. Tie [bērni], kas ir bijuši stacionārā, neviens nav bijis "smags", tā ir bijusi vidēji smaga [slimības] gaita, un tie ir pārdesmit bērni.

“Pēckovida” sindroms jeb multiorgānu iekaisuma sindroms pēc Covid-19 bērniem ir, nelielam daudzumam bērnu tas attīstās arī Latvijā. Pašreiz ir, ja nemaldos, 10 vai nedaudz vairāk nekā 10 bērniem diagnosticēts. Bet mēs iepriekš nevaram pateikt, kuram tas attīstīsies, kuram – ne.

Ja mēs saliekam [kopā] visus riskus un ieguvumus, tad pašreiz teikt, ka mums ir valsts programmā pilnīgi visi bērni jāvakcinē, lai novērstu tos dažus gadījumus, tas īsti nav nepieciešams. Un mums nav vajadzīgas vakcīnas iesnām un nelielai temperatūrai.

Bet, ja tad, kad vakcīnas būs reģistrētas arī bērnu vecumā, kāds izvēlēsies, ka labāk tomēr paliek tajā drošākajā pusē un negrib būt viens no tiem nelaimīgās lozes izvilcējiem, tad, tiklīdz kā vakcīnas daudzuma ziņā būs pieejamas, tad varēs vecāki nākt un vakcinēt savus bērnus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt