Sadaļas Sadaļas

4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

Kāpēc Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā atteicās no bahilām?

Kāpēc Bērnu slimnīcā vairs nelieto bahilas?

Bērnu klīniskās universitātes slimnīca (BKUS) ir nolēmusi atteikties no bahilām, padarot efektīvāku tīrīšanu un rūpējoties par vidi.

Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" saņēma sašutuma pilnu vēstuli no māmiņas Sandas, kura pēdējā gada laikā slimnīcā bijusi vairākkārt kopā ar savu dēlu, kuram veiktas trīs operācijas. Sieviete par redzēto ir nepatīkami pārsteigta:

"Bērns vēlas iesaistīties spēlēs, kuras notiek uz grīdas, bet rezultāts ir dramatisks: ja no rīta mugurā ir tīrs apģērbs, tad līdz pusdienām tas jau aplipis ar visu, kas atrodas uz zemes.

Kas notiks, kad pie apaviem sāks pielipt dubļi, vai ziemā, kad nodaļā ienesīs netīro sniegu? Manuprāt, šis ir viens no absurdākajiem lēmumiem slimnīcas vēsturē."

BKUS Komunikācijas daļas pārstāve Austra Straume pastāstīja, ka ir trīs iemesli.

"Pirmkārt, lai bahilas darbotos tā, kā viņām jādarbojas, tad pirms un pēc viņu uzvilkšanas vai nu jāmazgā rokas, vai jādezinficē. Mēs redzam, ka tas nenotiek, līdz ar to infekciju risks palielinās, jo katru reizi, kad jūs viņas novelkat un uzvelkat, tas viss nonāk rokās un, rokas nenodezinficējot, tas viss attiecīgi izplatās," stāstīja Straume.

Otrs iemesls esot stingri pārdomātā slimnīcas tīrīšanas sistēma – nekas nekur nepalikšot nepamanīts, turklāt, telpas no slapjdraņķa dubļiem un citiem netīrumiem lieliski glābšot mitrumu uzsūcošie paklāji, kas novietoti tieši pie ieejas. Tāpēc jācer, ka katrs apmeklētājs kārtīgi noslaucīs kājas pirms ieiešanas medicīnas iestādē. 

"Savukārt, uzvelkot bahilas, viņas uzvelk, viņas parasti mēdz saplīst, un tie netīrumi tur nonāk, it īpaši, ja kājas nav noslaucītas un ir uzvilktas bahilas. Trešais iemesls ir, vairāk domājot par vidi. Tā kā nav pierādījumu bahilu efektivitātei, tad mēs ikdienā ražojam ārkārtīgu plastmasas daudzumu, un viens no slimnīcas mērķiem ir samazināt šo ietekmi uz vidi," stāstīja Straume.

Arī paši darbinieki atzīst, ka bahilas īsti nelieto, lai arī pacientus pārvadā no viena slimnīcas korpusa uz otru pa āra celiņiem. Tomēr ik dienas slimnīcas atkritumu tvertnēs nonākot vismaz 1400 izlietotu bahilu. Tās joprojām ir obligātas, piemēram, bērnu Onkoloģijas nodaļā.

Stradiņa slimnīcā no bahilām neatsakās

Stradiņa slimnīcā skaidroja, ka neplāno atteikties ne tikai no bahilām, bet ieviesti arī papildu aizsardzības līdzekļi, piemēram, priekšautiņi, kas ir domāti apmeklētājiem, kuri nāk ciemos pie pavisam slimiem cilvēkiem.

"Tajās reizēs, kad piederīgie apmeklē pacientus, mēs lūdzam viņiem uzvilkt priekšautus, it īpaši tajās palātās, kur ir paaugstināta riska pacienti, kuri ir uzņēmīgāki pret dažādām infekcijām. Tātad tie ir priekšauti, tās ir maskas un tās ir bahilas," stāstīja  Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas virsmāsa Iveta Pankare. Apmeklētāji tādējādi varot pasargāt arī sevi.

Stradiņu personāls uzskata, ka BKUS pieņēmusi pārdrošu lēmumu. 

"Patiesībā tas ir slikti, manā izpratnē, tas ir slikti. Visas šīs te infekcijas, jo mēs zinām, ka uz ielas tiek spļauts, tur ir tuberkuloze, tur ir dažādi citādi mikrobi. Tā ka, tas nav pareizi, manā izpratnē, tas nav pareizi," sacīja Stradiņa slimnīcas virsmāsa Pankare.

"Es domāju, ka tajā brīdī, kad viņiem pieaugs bērnu infekciju skaits, viņi pie tām atgriezīsies," norādīja slimnīcas neirologs Kristaps Jurjāns.

Bahilas jeb apavu pārvalki medicīnas iestādes no infekcijām ir sargājušas gadu desmitiem. Tas arī bijis viens no medicīnas iestāžu ienākumu avotiem, jo vairumtirdzniecībā apavu pārvalku pāra cena ir 1,75 centi, bet, piemēram, bērnu slimnīcā tas maksā 30 centus. Tātad, atsakoties no bahilām, slimnīca dienā zaudēs vairākus simtus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt