Kandidātus vakantajam NEPLP locekļa amatam varēs pieteikt līdz augusta beigām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien nolēma, ka kandidātus vakantajam Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļa amatam varēs pieteikt līdz 28.augustam. Jauns padomes loceklis ir jāievēl, jo Saeima jūlija sākumā atbrīvoja no amata padomes priekšsēdētāju Aināru Dimantu. Šis Saeimas lēmums varētu mazināt kandidātu skaitu, atzīst komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (Nacionālā apvienība), kura gan noliedz, ka amata vieta šobrīd ir iezīmēta kādai no Saeimas partijām.  

Saeimas komisijas sēde ilga vien dažas minūtes – deputāti ātri vienojās, ka kandidātus uz elektroniskos medijus uzraugošo padomi var ieteikt gan fiziskas, gan juridiskas personas, izņemot politiskās partijas un politisko partiju apvienības.

Kandidātam jābūt Latvijas pilsonim ar augstāko izglītību, vismaz piecus gadus ilgu profesionālo vai akadēmisko pieredzi plašsaziņas līdzekļu, izglītības, kultūras, zinātnes vai cilvēktiesību jomā un labu reputāciju.

Komisijas priekšsēdētāja Laizāne gan atzīst – ir bažas, ka pēc tam, kad Saeima pieņēma politisku lēmumu no amata atlaist Aināru Dimantu, gribētāju uz viņa vietu varētu būt mazāk.

"Tāds risks, protams, ir. Es ļoti ceru, kas tas neīstenosies. Vēl šorīt no rīta ļoti rūpīgi pārdomājot pēdējā laika notikumus, es sapratu, ka varbūt tomēr ir jāpilnveido likums, jo mēs nevaram izslēgt, ka cilvēks, piesakoties konkursā, var uzrādīt ļoti spīdošas idejas, vēlmi strādāt, zināšanas jomā, būt nozares profesionālis, bet tad, kad reāli ir jāstrādā... Nav neviena likuma panta, saskaņā ar kuru varētu norādīt, kad cilvēks neveic labi savus pienākumus," teica Laizāne.

Pirms dažiem mēnešiem jau notika padomes locekļa meklēšanas process, jo padomi pēc savas vēlēšanās pameta Gints Grūbe. Viņa vietā tika ievēlēta Dace Ķezbere, kura vēlāk neslēpa, ka prasījusi atbalstu Zaļo un Zemnieku savienībai, un arī paši „zaļzemnieki” bija pauduši, ka grib redzēt savu cilvēku padomē. Tomēr Laizāne neatzīst, ka šobrīd vienīgais svarīgais kritērijs kandidātam būs kādas konkrētas partijas atbalsts.

"(..) Nē, tādas vienošanās nav, bet katra partija, protams, šinī brīdī var ļoti intensīvi meklēt kandidātu, kurš atbilst, kuram ir redzējums un būs spēja strādāt padomē. Kā mēs redzam, mēs gribam stipru padomi, rīcībspējīgu padomi īpaši šajā situācijā Latvijā. Tā kā jebkura partija var savā atbalstītāju un paziņu lokā meklēt šādu profesionāli. Domāju, ka tas ir ļoti sarežģīts uzdevums visām partijām. Manuprāt, nedrīkst izolēt partijas aktivitāti meklēt cilvēkus šādos amatos," uzskata Laizāne.

Neformāli tiek runāts par to, ka savu cilvēku padomē šobrīd gribētu redzēt „Vienotības” vadītājai Solvitai Āboltiņai lojālā partijas daļa. Iespējams gan, ka šīs intereses būs jāsaskaņo ar mazajām opozīcijas frakcijām, kuras deva būtisku ieguldījumu Dimanta atbrīvošanas procesā.

Jau vēstīts, ka 8.jūlijā par Dimanta atlaišanu no NEPLP balsoja 50 Saeimas deputāti, pret bija astoņi, trīs balsojumā atturējās. NEPLP pārmesta neefektīva rīcība ar budžeta naudu, krievu valodas pieaugums "Radio Skonto" un rupjības radio Pieci.lv. Elektronisko mediju uzraugs un arī abu sabiedrisko mediju pārstāvji gan atzinuši, ka pārmetumi ir nevietā.

NEPLP ir neatkarīga pilntiesīga autonoma institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāv sabiedrības intereses elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā. Padome uzrauga, lai to darbībā tiktu ievērota Latvijas Republikas Satversme, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un citi normatīvie akti. Padome ir atvasināta publiska persona.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti