Kandidātus darbam Sabiedrisko mediju padomē cer apstiprināt līdz Jāņiem; vēl gaida prezidenta virzītu kandidatūru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija vienbalsīgi atbalstīja nevalstisko organizāciju un valdības kopīgā kandidāta Jāņa Sikšņa tālāku virzīšanu konkursā uz Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļa amatu. Savukārt Saeima kā savu kandidātu virzīs pašreizējo Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekli Jāni Eglīti. Par jaunās padomes trešo kandidātu, kas jāizvirza Valsts prezidentam, pagaidām skaidrības nav.

Jauno Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi veido, lai nodalītu sabiedrisko elektronisko mediju pārvaldīšanu no komercmediju pārvaldīšanas. Viens no padomes uzdevumiem ir sabiedrisko mediju - Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio - apvienošana. Līdz ar to svarīgi izstrādāt vienotā sabiedriskā medija finansējuma modeli. 

To darīs padome trīs cilvēku sastāvā, kurus virza Saeima, valdība kopā ar nevalstiskajām organizācijām un Valsts prezidents.

Ministru kabineta un nevalstisko organizāciju sadarbības memoranda īstenošanas padome ir izvirzījusi mediju jomā pieredzējušo Jāni Siksni. Patlaban viņš pilda Baltijas Mediju izcilības centra projektu vadītāja pienākumus. No 2016. līdz 2018. gadam bija Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa komunikācijas padomnieks, bet pirms tam 20 gadus strādāja Latvijas Radio, kur izgāja pilnu karjeras ceļu: no korespondenta līdz pat ģenerāldirektoram. 

Pēc Sikšņa domām, sabiedrisko mediju finansējums ir jāpiesaista kādam nodoklim, kā tas jau ir mums kaimiņos – Lietuvā. “Daudzi uzskata, ka tieši tas, kāds ir sabiedriskā medija finansēšanas modelis, visvairāk liecina par to, cik stiprs vai vājš ir attiecīgās valsts sabiedriskais medijs. Un Latvijā drīzāk tas izskatās vāji, jo saglabājas atkarība no ikgadējas politiskas vienošanās valsts budžeta veidošanas procesā, kas rada nestabilitāti sabiedriskajiem medijiem, īsti neļaujot tiem ilgtermiņā plānot savu darbību un attīstību,” norādīja Siksnis.

Otrs kandidāts, ko uz sabiedrisko mediju padomi vienojās virzīt Saeimas deputāti, ir pašreizējais Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes loceklis Jānis Eglītis. Pirms tam Eglītis vairāk nekā 15 gadus darbojās žurnālistikā. Sākumā kā ziņu aģentūras LETA žurnālists un pēc tam TV3 ziņu reportieris. 

Eglītim pagaidām nav gatavas receptes, kā būtu labāk finansēt sabiedriskos medijus.

“Vai tas ir tā kā Lietuvā, kur ir piesaistīts diviem nodokļiem, vai kāds cits modelis, man uz to šobrīd tādas skaidras atbildes nav. Un nav tāpēc, ka, ja man būs tas gods piedalīties SEPLP, vēlos uzklausīt dažādus viedokļus un šādas diskusijas rezultātā pieņemt lēmumu,” sacīja Eglītis.

Eglītim un Siksnim ir atšķirīgi viedokļi par sabiedrisko mediju galveno redaktoru apstiprināšanu.

Pērn pieņemtais sabiedrisko mediju likums paredz, ka kandidātus LTV un Latvijas Radio galvenā redaktora amatam virza medija valde, bet apstiprina jaunā sabiedrisko mediju padome. Žurnālistu vidū izskanējušas bažas, ka šāda kārtība varētu kaitēt sabiedrisko mediju redakcionālajai neatkarībai. 

“Šis nav pareizais veids, kā tas būtu jādara. Tam būtu jābūt, protams, valdes atbildības jautājumam,” uzskata Siksnis.

“Šī padome ir sabiedrības pārstāvji. Savukārt valde ir kapitāldaļu turētājs. Un tad šim sabiedriskajam atbalstam arī redaktoram, manuprāt, nav nekas slikts, ja caur sabiedrību, caur šiem padomes locekļiem kaut kādā mērā tiek dots akcepts arī redaktoram,” pauda Eglītis.

Kandidātus uz jauno Sabiedrisko mediju padomi Saeimā cer apstiprināt līdz Jāņiem.

“Es ceru, ka pirms Jāņiem mēs jau apstiprināsim visus trīs, jo SEPLP ir [bijis] jāsāk strādāt principā jau vakar,” norādīja pie frakcijām nepiederošais Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš.

Savs kandidāts uz jauno sabiedrisko mediju padomi ir jāizvirza arī Valsts prezidentam, ko viņš pagaidām gan vēl nav izdarījis. Kā Latvijas Televīzijai norādīja Valsts prezidenta padomniece kultūrpolitikas jautājumos Sarmīte Ēlerte, to plānots izdarīt “jūnija laikā”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti