Dienas ziņas

Karavīri apgūst līdera prasmes

Dienas ziņas

«Facebook» slēdz «Sputņik» propagandas lapas

Kandavas internātskola cer turpināt darbu

Kandavas internātskola cer turpināt darbu

No šā gada 1. janvāra internātskolas vairs nesaņem valsts dotāciju mācību iestāžu uzturēšanai, tomēr septiņas internātskolas darbu vēl turpina. Viena no tām ir Kandavas internātvidusskola, kur cer, ka valsts finansējums skolai tomēr paliks.

Kandavas internātvidusskolā mācās vairāk nekā 300 audzēkņu no desmit pašvaldībām, tomēr lielākā daļa - vairāk nekā 200 - ir no Kandavas novada. Iemesli, kāpēc vecāki izvēlējušies saviem bērniem internātskolu, ir dažādi.

"Mēs varam nodrošināt, ka tas bērns tiek vairāk pieskatīts, ka viņam tiek iedots vairāk iemaņu varbūt nekā parastajā skolā, kur, piemēram, plkst.16 durvis ir ciet un bērni ir uz mājām aizdevušies. Mēs audzināšanu nodrošinām līdz vēlam vakaram," stāsta Kandavas internātvidusskolas direktore Elita Lavrinoviča.

Stājoties spēkā grozījumiem Izglītības likumā, no šā gada 1. janvāra internātskolu uzturēšanas izdevumi jāsedz pašvaldībām. Daudzviet internātskolas jau slēgtas vai arī tajās uzsākta reorganizācija, tomēr kandavnieki joprojām cer uz pastāvēšanu.

"Mēs saņēmām solījumu, ka nedrīkst tā novilkt svītru, ka ir jābūt diskusijām, kādā veidā palīdzēt šiem bērniem, un rezultātā mēs uz tiem paļāvāmies. Paļāvāmies uz politiķu solījumiem," atzīst Lavrinoviča.

Pedagogu atalgojumu arī tagad apmaksā valsts, bet vairāk nekā 53 000 eiro mēnesī, ko līdz šim sedza valsts mērķdotācija, jāmeklē pašvaldības maciņā. Gadā tas Kandavas novadam ir vairāk nekā 5% no visa budžeta. Šādas naudas pašvaldībai neesot. Arī iekļaut tik daudz bērnu citās novada skolās īsti nevarot, pirmkārt, jau telpu trūkuma dēļ.

"[Saeimas] Izglītības komisijā uzdeva jautājumu viena no deputātēm: "Vai pēc jaunajiem standartiem, kas plānoti no 2020. gada,  ja klasē ir 22 bērni, vai vidusskolā ir tik daudz telpas?" Nu, protams, ka viņi to nav domājuši un arī nesaredz," atzīmē Kandavas novada domes priekšsēdētāja Inga Priede (Latvijas Zaļā partija).

Saeimas komisijas vairākums trešdien, 16.janvārī, nolēma atbalstīt likumprojektu uz pirmo lasījumu par pārejas perioda pagarināšanu divām internātskolām līdz 2020. gada 31. decembrim.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, tāpat kā Finanšu ministrija (FM) un Izglītības un zinātnes ministrija, gan uzskata, ka nav racionāla pamatojuma divu pašvaldību internātskolu turpmākam finansējumam no valsts budžeta.

Turklāt, pieņemot lēmumu par pārejas perioda pagarināšanu, Saeima ieviestu nevienlīdzīgu attieksmi pret tām pašvaldībām, kuras savas internātskolas jau likvidējušas vai reorganizējušas.

KONTEKSTS: 

Lai gan Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka jau no šā gada internātskolas valsts vairs nefinansēs un tām bija jāreorganizējas vai to finansēšana jāpārņem pašvaldībām, ne visur tas ir noticis.  Ja visas pārējās jau lēmušas no nākamā mācību gada reorganizēties, tad par atlikušajām divām  – Tilžā un Kandavā – skaidrības vēl nav. FM norādīja, ka budžetā šim mērķim nav iezīmēts finansējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt