Dienas ziņas

Zinātnieki pēta Limbažu Lielezeru

Dienas ziņas

"Atelpas brīdis" pieejams Daugavpils novada ģimenēm

"Necepies! "-aicina sauļoties prātīgi

Kampaņā «Necepies!» atgādinās par ādas veselību vasaras tveicē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vasaras tveicē ir sākusies kampaņa “Necepies!”, kurā dermatologi atgādina par nepieciešamo uzmanību, ilgstoši uzturoties saulē, un piedāvā paņēmienus, kā nenodarīt ļaunumu savai ādai.

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Sanda Terela norādīja, ka ādas nemelanomas audzēji ir vieni no biežāk sastopamajiem audzējiem Latvijā. Sievietēm tie ir otrajā vietā aiz krūts vēža, savukārt vīriešiem – trešajā vietā aiz prostatas un plaušu audzējiem.

Terela skaidroja, ka saslimšanu ar nemelanomas audzējiem ietekmē ultravioletais saules starojums, cilvēka vecums, ādas tips un iedzimtība. Ne visus no šiem faktoriem cilvēks var ietekmēt, tomēr viņš var noteikt laiku, cik uzturēties saulē. Ja no uzturēšanās saulē nav iespējams izvairīties, tad ir jālieto aizsargkrēms, kā arī saulesbrilles un jāvelk apģērbs, kas nosedz rokas.

Īpaša uzmanība ir jāpievērš plankumiem, kas atrodas uz ķermeņa. Par to var liecināt to krāsas un virsmas izmaiņas. Tāpat, ja plankumi kļūst sāpīgi un ir manāmas čūlas vai kreveles, kas ilgstoši nedzīst, ir jādodas pie ārsta.

Arī dermatologs Raimonds Karls intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” uzsvēra, ka D vitamīns nav jāmeklē tikai saules staros – ir arī citi avoti. Karls neslēpa, ka Latvijas iedzīvotājiem ir maz zināšanu un apzinības par to, kā izvairīties no ādas saslimšanām. Viņš pauda, ka cilvēki var būt saulē, taču ir jāvalkā cepurīte, saules brilles un jālieto aizsargkrēms.

Pēdējo 15 gadu laikā Latvijā divkāršojusies saslimstība ar ādas nemelanomas audzējiem, un tā ir otra biežākā onkoloģiskā saslimstība starp audzējiem, kas tiek diagnosticēti.

Sondra Zaļupe saulē nedrīkst atrasties ne brīdi. Viņa turpina ārstēt melanomu. Lai Sondra varētu nopirkt vajadzīgos medikamentus, vairāk nekā 80 tūkstošus eiro viņai ziedoja draugi un sveši cilvēki. Beidzot šis medikaments iekļauts valsts kompensējamo zāļu sarakstā, un nu Sondra tur īkšķus, lai šīs zāles nebūtu jāmaina uz citām.

“Ārstēšanas kurss vēl nav beidzies, bet, paldies, esmu procesā. Ir ikdienas grūtības, zāles ir spēcīgas, ir grūtāki brīži. Bet es nevienā brīdī nezinu, kā ķermenis var reaģēt,” stāstīja Sondra.

Sondrai ir mazs bērniņš un teikt, ka mazulis sauli neredz tāpēc, ka mamma cīnās ar melanomu, nevar.

“Mums ir cepure, krēmiņi, iesmērējam rociņas un kājiņas, nav tā, viņa skrien pa dārzu. Skrien pa bērnu laukumiem, es izvairos pa sauli skriet,” stāstīja Sondra.

Ādas ārsts uzsver, ka pēdējā laikā strauji pieaug tieši gados jauno pacientu skaits. Teikt, ka tā ir tikai solāriju vaina, nevar. Taču solārija apmeklēšana risku saslimt ar ādas vēzi palielina par 70 procentiem.

“Mēs esam gaišādaini cilvēki, un mūsu āda nav paredzēta lielam ultravioleto staru daudzumam. Tātad šeit jau parādās šis te ultravioletais starojums, kurš ir risks. Var dzīvē melanoma attīstīties arī vietās, kura nav pakļauta tiešai saules ietekmei. Bet šis ir novēršamais kancerogēns,” stāstīja dermatologs Raimonds Karls.

 Ārsts pats atzīst, ka sauļoties vajag, bet ar mēru.

“Es arī atrodos saulē, bet es sekoju dažiem principiem. Es lietoju saulesbrilles un dienas vidū es sargos no tā, lai nedabūtu saules apdegumu. Par to jau mēs arī šodien cepamies! Lai nebūtu šo apdegumu!” sacīja ārsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti