Kamēr notiek izlīguma sarunas, Rīgas vicemēri prasa atlikt budžeta skatīšanu

Šā gada budžeta pieņemšanas vārdā partija “Gods kalpot Rīgai” (GKR) aicina abus vicemērus pārdomāt un atsaukt prasīto Rīgas mēra Oļega Burova nomaiņu. Taču tieši budžeta jautājums ir viens no galvenajiem ieganstiem, kādēļ Burova vietnieki viņam neuzticību izteikuši. Vicemēri kādus lēmumus sola pēc pārrunām ar GKR vadību, bet līdz izlīgšanai aicina atlikt budžeta skatīšanu.

ĪSUMĀ:

  • GKR aicina vicemērus pārdomāt un atsaukt parakstus par Burova nomaiņu.
  • GKR uzsver: šobrīd svarīgi pieņemt budžetu; likums to prasa līdz 29. janvārim.
  • Arī pats Burovs uzskata, ka koalīcija var turpināt strādāt.
  • Vicemēri kādus lēmumus sola pēc pārrunām ar GKR vadību.
  • Vicemēri prasa līdz izlīgšanai atlikt budžeta skatīšanu.
  • Aktuāls būšot arī jautājums par Pilsētas attīstības komitejas vadību.
  • Neoficiāli domes vadības strīdi tiek saistīti ar amatu sadali.
  • Tikmēr opozīcija grasās iesniegt parakstus par abu vicemēru atlaišanu.
  • Tādējādi vispirms var tikt gāzti vicemēri, bet tikai tad Burovs.

Rīgas domes koalīcija sašķobījās aizvadītajā nedēļā, kad partijas “Saskaņa” un deputātu bloka “Rīgai” vicemēri izteica neuzticību mēram Burovam no GKR. Viņi uzstāja, ka koalīcija ir saglabājama, bet Burova vietā jāieceļ cits, jo viņš “vienpersoniski uzņēmies” koalīcijas vadību.

Kamēr notiek izlīguma sarunas, Rīgas vicemēri prasa atlikt budžeta skatīšanuEdgars Kupčs

Domes koalīcija draud sabrukt brīdī, kad deputātiem būtu jāskata pilsētas budžets. Likums prasa to apstiprināt līdz 29. janvārim.  

“Gods kalpot Rīgai” partijas priekšsēdis Andris Ameriks pēc vadības sanāksmes pirmdien, 13. janvārī, pauda, ka partija pārmetumus noraida un aicināja vicemērus pārdomāt.

“Ja kāds šajā laivā grib izurbt caurumu, tad viņš viņu urbs. Diemžēl situācija ir tāda, kāda viņa ir, bet mēs nākam ar atvērtu sirdi un gatavību strādāt kopā,” paziņoja Ameriks.

Arī pats Burovs uzskata, ka koalīcija var turpināt strādāt.

Mērs uzskata, ka koalīcijas stabilitāte nepieciešama, lai iespējami drīz pieņemtu galvaspilsētas šā gada budžetu, kurā paredzēts saglabāt visus sociālos labumus, kāpināt algas virknei strādājošo, ieviest parku atjaunošanas programmu, kā arī citus jauninājumus.

Rīgas vicemēre Anna Vladova no “Saskaņas” savukārt pauda, ka par izlīgumu Burova jautājumā varēs spriest tikai pēc abu partiju vadību tikšanās.

Viņa arī solīja aicināt priekšsēdētāju par vismaz nedēļu atlikt otrdien paredzēto budžeta skatīšanas komisijas sēdi, jo šā gada tēriņu plāni vēl nav izskatīti trīs komitejās.

“Tas nav demokrātiski, nav pareizi, manuprāt, tas nav pieņemami, jo būs deputāti, kuri redzēs budžetu pirmo reizi domes sēdē,” norādīja Vladova.

Viņa atzina, ka aktuāls būs arī jautājums par Pilsētas attīstības komitejas vadību.

Koalīcijas sākotnējā vienošanās paredz, ka pilsētas attīstības lietas ir vicemēra Druvja Kleina pārstāvētā deputātu bloka “Rīgai!” pārziņā, taču attiecīgo komiteju arvien vada nu jau opozīciju pārstāvošais neatkarīgo deputātu frakcijas pārstāvis Aleksejs Rosļikovs. Tā kā koalīcijai komitejā nav vairākuma, tai ir grūtības tur pārņemt varu un arī skatīt šā gada budžetu.

Deputātu bloka “Rīgai!” līdera Oskara Putniņa teiktais liecina, ka vismaz pirmdien izlīgums ar mēru nenotiks.

Viņš norādīja, ka deputātu blokam nav bijis strīdu ar GKR, viņi gatavi ar partiju sadarboties koalīcijā, bet galvenās pretenzijas ir pret Burovu. Tā kā nekas nav mainījies, deputātu bloks patur spēkā savu pieprasījumu par Burova nomaiņu.

Tikmēr skarbāks savā nostājā ir bloka “Rīgai!” pārstāvis Druvis Kleins.   

“Pieklājība prasa vismaz pirmo sarunu raundu noklausīties, bet, ja mēs runājam par parakstu atsaukšanu, es uzskatu, ka pagājušajā nedēļā mēs ļoti skaidri pateicām vēstījumu – vai nu ir Burova kungs, vai nu esam mēs. Viņš negrasās pildīt visus solījumus, ar kādiem viņš kļuva par Rīgas domes priekšsēdētāju. Tādēļ mēs neredzam iespēju, kādēļ viņam vajadzētu turpināt [būt par mēru],” paziņoja Kleins.

Neoficiāli domes vadības strīdi tiek saistīti ar amatu sadali.

Pērnā gada nogalē vicemēre Anna Vladova par Pilsētas attīstības departamenta direktora pienākumu izpildītāju iecēla Emīlu Jakrinu, taču dažas dienas vēlāk Burovs Vladovas rīkojumu atcēla. Jakrinu amatā Burovs neatjaunošot, un uz vakanto amatu sludinās atklātu konkursu.   

“Esmu gatavs uz tiem kompromisiem, ko es varu pateikt jums. Bez kaut kādiem slepeniem protokoliem, lai jebkurš lēmums, kas ir kompromiss, ir redzams, caurspīdīgs, un, protams, nevar būt ēnas par korupciju vai citām darbībām. Tas ir primārais,” uzsvēra Burovs.

Izmantojot nesaskaņas vadībā, opozīcija grasās iesniegt parakstus par abu vicemēru atlaišanu. Tādējādi vispirms var tikt gāzti vicemēri, bet tikai tad Burovs, jo vietnieku jautājums izlemjams trīs dienās, bet mēra – divās nedēļās.

Ja domnieki parakstus neatsauks, sēdei par Burova gāšanu jānotiek līdz nākamās nedēļas trešdienai.

Rīgas domes deputāts Andris Bačuks (“Latvijas attīstībai”) skaidroja, ka opozīcija plāno parakstus iesniegt vai nu otrdien, vai trešdien, “un tad mēram ārkārtas sēde ir jāsasauc trīs dienu laikā. [..] Tas ļaus, pirmkārt, pārbaudīt, cik stipra ir koalīcija, vai viņi varēs nosargāt, ka vicemēri netiek noņemti no amatiem, un, otrkārt, mēs varēsim pārbaudīt, cik lemtspējīga ir dome.”

Savukārt bijušais Rīgas mērs, kopš maija par Eiropas Parlamenta deputātu kļuvušais Nils Ušakovs paziņojumā medijiem pauda, ka pašreizējais mērs Burovs “mērķtiecīgi likvidē visu, ko ir izdevies paveikt iepriekš”.  

“Diemžēl vairs nav nekādu šaubu, ka pašreizējais mērs speciāli piespēlē [par pašvaldībām atbildīgajam] ministram Jurim Pūcem [(“Attīstībai/Par!”)] un  dara visu, lai Rīgas dome absolūti prettiesiski tiktu atlaista. [..] Pilsētu, īpaši krīzes apstākļos, nevar vadīt cilvēks, kurš ir kļuvis par mēru vienīgi tāpēc, ka iepriekšējos 10 gadus veiksmīgi nēsājis čemodānus aiz vajadzīgajiem cilvēkiem. Aiz tiem, kam vajag,” paziņoja Ušakovs.  

KONTEKSTS: 

Pagājušajā nedēļā "Saskaņa" un deputātu bloks "Rīgai" vienojušies par nepieciešamību no amata atcelt Rīgas domes priekšsēdētāju Oļegu Burovu  un rosināja šo jautājumu skatīt pašvaldības ārkārtas sēdē.

"Saskaņa" Rīgas domē atbalstīja bloka "Rīgai" piedāvājumu mainīt Rīgas mēru un aicināja "Gods kalpot Rīgai" (GKR) steidzīgi sākt pašvaldībā valdošās koalīcijas partijas konsultācijas par jaunu mēra kandidātu.  Vicemērs Druvis Kleins norādīja, ka Burovs pieņēmis daudz lēmumu vienpersoniski un arī tādās jomās, kas nav viņa tiešā pārraudzībā.  

Burovs savukārt pauda, ka pie krēsla neturas, nepiedalās nekādās intrigās un ir gatavs strādāt ar tiem cilvēkiem, kuri vēlas strādāt.

Rīgas domes koalīciju patlaban veido "Saskaņa", "Gods kalpot Rīgai" un deputātu bloks "Rīgai!", kā arī domniece Baiba Broka. Kopumā koalīcijai ir 32 balsis no 60.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt