Kalupē priecājas par ražīgo Miķeļu laiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Šajās brīvdienās daudzviet Latvijā svin Miķeļdienu. Miķeļi ir rudens saulgriežu  laiks, kad senie latvieši svinēja rudens svētkus un cildināja rudens vākumu. Šajā laikā tika rīkoti arī gadatirgi. Arī svētdien daudzās vietās Latvijā Miķeļa dienu svinēs lustīgi: ar koncertiem, plašiem rudens gadatirgiem un jaunās ražas ēdienu baudīšanu.

Miķeļdiena ir laba iespēja visiem uz tirgu atbraukušajiem - gan pircējiem, gan pārdevējiem, izrādot savus pirkumus, stāsta Tekla Svētiņa no Kalupes pagasta. "Ķiplokus nopirku, maizīti nopirku," klāsta Svētiņa.

Zemniekiem un amatniekiem Miķeļdiena ir iespēja parādīt gada veikumu un labo ražu, ko var izpārdot, pircējiem iespēja atrast nepieciešamo, atzīst Miķeļdienas tirgus apmeklētāji.

Latvietis ir novācis visus dārzus, visu ražu un tad ir jāskatās, kas ir jāliek pagrabā, kas jāved uz tirgu. Parasti viss kaut kas labs ir. Sivēnu nav," stāsta kāds Kalupes Miķeļdienas tirgus apmeklētājs.

Ja sivēnu vai speķa šogad Kalupē nav, kas, iespējams, ir saistīts ar cūku mēra slimību un bailēm no tās, tomēr ir putni, tītari, un arī dārzeņi. Tos un arī pašbrūvēto alu uz tirgu savedis Kalupes pagasta zemnieks Normunds Rozentāls. "Mājas aliņš ir. Redz, kur bērni salasījuši burkāniņus, kāpostiņus, bietītes. Tītari atbraukši meklēt jaunus saimniekus. (..) Interese ir ļoti liela tieši no bērnu puses. Sanākuši putnus skatīties. Pieaugušie - nu, dārza veltes," nosaka Rozentāls. Viņš šo gadu vērtē kā ražīgu un galvenais veiksmes iemesls ir pašu darbs. "Cenšamies saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu," par iesalu bez cukura saka Rozentāls.

Savu mantojumu un ar jaunām vēsmām gadatirgū piedāvā arī bitenieki, Kalupes Meļņu ģimenei piedāvājums plašs. Piemēram, esot medus, kurš pat cīņā pret vēzi palīdz.

Pie kokizstrādājumu meistara Aigara čaklās sievas iepērk ne tikai dēlīšus un  plauktiņus, bet kārtīgas stampas, vismaz trīs reizes lielākas nekā nepieciešams mājas katlam kartupeļu biezeņa gatavošanai. "Piemēram, lai kāpostiem rodas sula," saka pārdevēja.

Viņa Miķeļdienu sauc par beigu lauku darbiem un ziemas krājumu sagatavošana. "Parasti līdz Miķeļdienai ir jābūt apartiem tīrumiem un zemei būtu jādod atpūsties," viņa piebilst.

Miķeļdienas gadatirgi rit visu šo nedēļas nogali daudzviet Latvijā, atliek tikai uzzināt tuvāko svētku un tirgu  norises vietu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti