Rīta Panorāma

Intervija ar Izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski.

Rīta Panorāma

Intervija ar grupu Triana Park

Intervija ar ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru

Kalnmeiers: «Oligarhu lietas» dēļ var gaidīt prasības pret valsti, arī ECT

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Saistībā ar to, ka tā dēvētajā oligarhu krimināllietā ilgstoši noklausītas telefonsarunas, pret Latviju varētu tikt vērstas prasības, iespējams arī Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pieļāva ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Taujāts par lietas izbeigšanas iemesliem, Kalnmeiers norādīja uz prokurora Māra Lejas skaidrojumiem, ka viss izmeklēšanas darbs tika bāzēts uz vairāku gadu garumā noklausītajām sarunām, bet nekas cits netika darīts. Līdz ar ko vēlāk samazinājās izredzes savākt pierādījumus.

Turklāt arī kriminālprocess esot sākts novēloti. Ģenerālprokurors skaidroja – likums nosaka, ka kriminālprocess jāsāk, kad tam ir pietiekams pamats. Taču, iespējams, bažās, ka par izmeklēšanu varētu uzzināt iesaistītās personas, tas netika darīts.

Kalnmeiers uzskata, ka tā bija nepareizi izvēlēta taktika. Savukārt prokurora Lejas darbu viņš neapšaubīja: “Pilnīgi un noteikti neapšaubu prokurora godaprātu.”

“Domāju, ka šī lieta kādu laiku vēl skanēs,” pauda ģenerālprokurors. Viņš pieļauj, ka pret Latviju varētu tikt vērstas prasības, tostarp Eiropas Cilvēktiesību tiesā saistībā ar ilgstošo telefonsarunu noklausīšanos.

Tā dēvētā oligarhu lieta tika ierosināta 2011.gada maijā par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu. Korupcijas noveršanas un apkarošanas birojs (KNAB) veica kratīšanas vairākās vietās Latvijā, tostarp ietekmīgu politiķu īpašumos.

KNAB vēlāk šo kriminālprocesu nodeva prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai, taču 2015.gada septembra sākumā prokurors Māris Leja, izvērtējot KNAB ierosinājumu par kriminālvajāšanas sākšanu, nolēma izbeigt kriminālprocesu daļā pret Aivaru Lembergu, jo viņa darbībās nav Krimināllikuma pantā par tirgošanos ar ietekmi paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva. Šāds lēmums tika pieņemts arī attiecībā uz ekspolitiķi Aināru Šleseru.

Kriminālprocesa pārējā daļā par noziedzīgiem nodarījumiem - izvairīšanos no deklarācijas iesniegšanas un neatļautu piedalīšanos mantiskos darījumos - prokuratūrā tika pieņemts lēmums krimināllietu atdot KNAB izmeklēšanas turpināšanai. Taču 2016.gada decembrī ar uzraugošā prokurora piekrišanu KNAB pieņēma lēmumu kriminālprocesu izbeigt, nekonstatējot noziedzīga nodarījuma sastāvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti