Kalnmeiers: Fakti par finanšu policistiem ir šokējoši, bet nav pamata lielai neuzticībai iestādei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ģenerālprokuratūra saņēmusi oficiālu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ināras Pētersones lūgumu pārbaudīt medijos izskanējušo informāciju saistībā ar aizdomīgajiem Finanšu policijas amatpersonu ienākumiem. Pārbaude notiks, tomēr lielu daļu no prasītā nāksies vien darīt paša VID Iekšējam drošības birojam. Kalnmeiers neslēpj – pie situācijas, ka amatpersonu deklarācijas būtībā netiek  pienācīgi kontrolētas, vainīga pati valsts, jo tā aizvien nav atjaunojusi kontroles dienestu finansēšanu pietiekamā apmērā.

LTV: Jūs esat saņēmis lūgumu no VID vadītājas, lūdzot pārbaudīt darbiniekus un faktus, kas ir izskanējuši masu medijos par iespējamām nelikumībām. Kā rīkosieties? Veiksiet pārbaudi un vai tas ir jāpārbauda tikai un vienīgi prokuratūrai?

Kalnmeiers: Nē, tas pilnīgi noteikti nav jāpārbauda prokuratūrā. Lūgums par konkrētu krimināllietu izmeklēšanas gaitu pārbaudi - tā ir mūsu kompetence, un tas tiks darīts prokuratūras ietvaros. Arī to jautājumu risināšanu, kas ir mūsu funkcionālajos pienākumos, mēs pārbaudīsim un skatīsimies; bet kas attiecas uz atsevišķu fizisku personu iespējamām noziedzīgām darbībām, es nesaskatu nekādu pamatu šīs resoriskās pārbaudes veikt prokuratūrā.

Tāpat es nesaskatu nekādu pamatu neuzticēties VID Iekšējās drošības daļas darbam un darbiniekiem. Viņi strādā labi un viņi ļoti kvalitatīvi paši var veikt šo pārbaudi.

Protams, ir viens jautājums, kas ir jāapsver – vai šeit nav saskatāma KNAB kompetence, ja tur būs dati par korupciju un koruptīvām darbībām. Bet viennozīmīgi tas nozīmē, ka  prokuratūrai nav tādu līdzekļu, lai veiktu resorisko pārbaudi, kas ir pārbaude pirms kriminālprocesa sākšanas, lai noskaidrotu, ir vai nav paveikts iespējams noziedzīgs nodarījums.

Pats par sevi tas izskanēja šokējoši, ka bijušie izmeklētāji un ar viņiem saistītas personas ir ieguvušas ievērojamus finanšu līdzekļus. Tas ir jāskaidro – ir vai nav pamats  uzskatīt, ka tā ir noziedzība. Man nav tiesību izteikt šādus apgalvojumus.

LTV: Tomēr jūs redzat šo masveidīgumu, pats esat uzsvēris, ka ir problēmas ar ekonomisko un finanšu noziegumiem. Pirmkārt, vai, redzot šo masveidīgumu, tā mums ļauj uzticēties Finanšu policijai? Otrs jautājums - vai te neveidojas zināma pretruna, ka resorisko pārbaudi veiks tās pašas iestādes cilvēki, pār kuriem tādā vai citādā mērā krīt aizdomu ēna?

Kalnmeiers: Te vajag nodalīt atsevišķi Iekšējās drošības daļu, par kuras cilvēkiem man nav nekādas informācijas, ka  viņi būtu veikuši kaut kādas prettiesiskas darbības. Otrs jautājums nav izlemts, jo VID ģenerāldirektores Pētersones kundzes vēstuli es saņēmu tikai šajā pēcpusdienā un burtiski stundu atpakaļ es ar to iepazinos. Pašlaik konkrēts jautājums nav izlemts, kādas pārbaudes un kur tiks veiktas, un kas tiks veikts, un kurš tās veikts. Pilnīgi droši es zinu to daļu, ko veiks prokuratūra.

Par uzticēšanos... Tās personas, kas tiks pārbaudītas, viņām nebūs nekādas ietekmes un saistības ar pārbaudes veicējiem. Tāda situācija ir jāizslēdz. Tamdēļ katrā ziņā darbs tiks organizēts, lai tiktu skaidrībā ar to, kas ir noticis.

Fakti ir šokējoši, bet nav pamata tik lielai neuzticībai Finanšu policijai, kā vienam otram šķiet, ka viņiem vajadzētu neuzticēties.

Ja mēs runājam par situāciju, kāda bija 2010.gadā, kad es sāku strādāt par ģenerālprokuroru, un kāda ir 2011.gadā, man bija ļoti barga kritika Finanšu policijas pārvaldei. Tolaik to Čerņecka kungs vadīja. Mēs tikāmies. Viņš izdarīja pareizos secinājumus un ļoti lielu darbu ieguldīja, lai uzlabotu Finanšu policijas darbu. Arī tad, kad viņu paaugstināja par vietnieku un 2013.gadā Podiņa kungs vadīja, arī par viņu varu teikt tikai to labāko.

LTV: Kāds ir prokuratūras viedoklis, vai tas nav zināms drauds valsts drošībai, ka parādās deklarācijās šādas lielas neizskaidrojamas naudas summas? Kā to risināt?

Kalnmeiers: Man jāpiekrīt. Jebkura neskaidra situācija rada šaubas, minējumus un pieņēmumus. Ja kādas personas deklarācijā parādās  iepriekš nedeklarēti lieli finanšu līdzekļi, lielas materiālās vērtības, protams, rodas jautājums, no kurienes tas ir. Ja nav saprotama, likumīga izskaidrojuma, skaidrs, ka nākamais ir [bažas], ka šie labumi ir iegūti noziedzīgā ceļā.

Ko darīt, lai to novērstu? Ir jāpastiprina kontrolējošā funkcija, jo diemžēl valsts amatpersonu deklarācijas līdz šim tika kontrolētas tikai izlases kārtībā tad, kad radās nepieciešamība konkrētu personu pārbaudīt.

Augstākās vadošās amatpersonas tika pārbaudītas, bet ierindas ierēdņu deklarācijas neviens nebaudīja. Tas ir izskaidrojams gan ar kapacitātes trūkumu, jo nodaļa, kas kontrolē valsts amatpersonu deklarācijas, ir nepietiekami skaitliski nodrošināta. Valsts taupa līdzekļus gan uz amata vietām, gan uz štata vietām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti