LSM tiešraižu ieraksti

Repera Ozola versijas dziesmai «Atmostas Baltija» pirmatskaņojums

LSM tiešraižu ieraksti

Svinīgais pasākums Rīgā par godu Baltijas ceļa 30. gadskārtai

Sandra Kalniete vērtē Baltijas ceļa nozīmi

Kalniete novēl Baltijas ceļa atkārtotājiem sasniegt savus mērķus

Eiroparlamenta deputāte un viena no atmodas laika līderēm Sandra Kalniete vēl tiem cilvēkiem, kas dažādās pasaules vietās atkārto Baltijas ceļu, sasniegt savus izvirzītos mērķus.

Kalniete atminējās, ka pirms 30 gadiemn Baltijas ceļa laikā sajūta, ka ir izdevies paveikt kaut ko grandiozu, parādījusies ap deviņiem vakarā, kad sākuši ienākt korrdinatoru ziņojumi. "Sazinājāmies ar kaimiņiem [Lietuvu, Igauniju]. Baltijas ceļš bija nepārtraukts. Toreiz tas bija smags darbs - šoreiz lieli svētki," teica Kalniete. Viņa arī novēlēja sasniegt savus mērķus tiem cilvēkiem, kas Baltijas ceļu ir atkārtojuši, piemēram, Katalonijā, Bangladešā vai Honkongā. "Katrā no tiem cilvēkiem ir citi mērķi. Mēs savu sasniedzām, novēlu arī pārējiem, lai tas piepildās," teica Kalniete.

Tūkstošiem demonstrantu Honkongā piektdien, 23. augustā, simboliski atveidoja Baltijas ceļu, sadodoties rokās viscaur pilsētai. Akcijas organizatori vēlas, lai pasaule pievērstu Honkongai uzmanību, tāpat kā tā reiz tika pievērsta Baltijas valstīm.

Akcijas dalībnieki sadevās rokās, lai parādītu savu vienotību. Viņiem rokās bija arī Honkongas karogi un mobilie tālruņi ar iedegtām gaismiņām. Citviet bija redzami arī plakāti ar Lietuvas un citu valstu karogiem. Honkongas protestus, kas sākās 9. jūnijā, izraisīja likumprojekts par aizdomās turēto personu izdošanu Ķīnai. Vēlāk tie pārauga plašākā kustībā pret Ķīnas ietekmi. Bijušajai britu kolonijai Honkongai ir autonomas teritorijas statuss, tomēr protestētāji pārmet Pekinai centienus mazināt demokrātiju Honkongā.

Piektdien, 23. augustā, ar vērienīgu pasākumu programmu tiek atzīmēta "Baltijas ceļa" 30 gadu jubileju. Vakarā plkst.19 pie Brīvības pieminekļa sācies pasākums "Baltijas ceļam 30". Svinīgajā notikumā uzrunas saka Valsts prezidents Egils Levits un Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs Īvāns, piedal'ās aktieris Jēkabs Reinis, dziedātāji Daumants Kalniņš, Margarita Dudčaka, Jānis Buķelis, Goran Gora, Atis Ieviņš, Ozols, spēlfilmas "Bille" galvenās lomas atveidotāja Rūta Kronberga, Garkalnes novada jauktais koris "Pa Saulei", kura diriģents ir Jānis Ozols, un instrumentālā grupa - Kristaps Krievkalns, Armands Treilihs, Ēriks Upenieks, Romāns Vendiņš, Miķelis Vīte.

Savukārt plkst. 22 Lucavsalā notiks latviešu grupas "Skyforger" metāloperas "Kurbads. Ķēves dēls" atjaunotais uzvedums, kas uzskatāms par "Baltijas ceļa" 30.gadadienas kulminācijas pasākumu. Uzvedums ir pasakas par varonīgo Kurbadu interpretācija, kas vienīgo izrādi piedzīvoja Limbažos 2017. gada vasarā.

Ārpus Rīgas plaša "Baltijas ceļa" trīsdesmitgades programma plānota gan pie Latvijas robežas ar Igauniju un Lietuvu, gan arī pilsētās, kuras pirms trīsdesmit gadiem caurvija cilvēku ķēde. Pie Latvijas-Igaunijas robežas, Naukšēnu novada Ķoņos, "Baltijas ceļa" gadadienu atzīmēs piektdien un sestdien.

1989.gada 23.augustā Baltijas valstu iedzīvotāji izveidoja dzīvo ķēdi, lai paustu savu apņēmību atgūt neatkarību. Brīvības piemineklis - tautas vienotības un brīvības simbols - Atmodas laika notikumos kļuva par vietu, kur Latvijas cilvēku neatkarības alkas satikās ar mēģinājumiem tās apslāpēt, sacīja Pastare. Gan akcijas "Baltijas ceļa" dalībnieki, gan tie, kuri toreiz Baltijas ceļā nestāvēja, notikuma trīsdesmitajā gadskārtā ir atkal aicināti tikties pie Brīvības pieminekļa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt