Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Liepājā jau nedēļu klaiņo ķengurs

Dienas ziņas

Gatavojas iespējamam migrācijas pieaugumam

Kalniena ceļā uz viedā ciema atpazīstamības zīmi

Kalniena Gulbenes novadā – ceļā uz «Viedā ciema» atpazīstamības zīmi

Daudzu ciemu nākotne Latvijā ir atkarīga tikai no pašu iedzīvotāju vēlmes rīkoties, lai sev apkārt radītu tīkamu dzīves vidi. Šajā procesā piesaistot arī kādus inovatīvus un mūsdienīgus risinājumus, ciemati var iegūt atpazīstamības zīmi “Viedais ciems”. Šobrīd ceļā uz to ir arī Kalnienas ciems Gulbenes novadā. 

Kalnienā, līdzīgi kā daudzviet Latvijas laukos, iedzīvotāju skaits samazinās. Šobrīd šeit dzīvo aptuveni 150 iedzīvotāju. Taču vietējie ļaudis ir apņēmības pilni darboties, lai ciemats nepazustu no Latvijas kartes. Pirms vairākiem gadiem vietējie šeit izveidoja biedrību “KAPO” (kultūras un atpūtas pasākumu organizēšana). Tā darbojas, lai ciemata iemītnieki kopīgiem spēkiem sakārtotu Kalnienas apkārtni. 

Biedrības valdes priekšsēdētājs Krišjānis Upāns sacīja: “Nāca tās idejas, ka mums vajag sakopt centru, to tad arī daram, izveidojam sporta laukumu, izrokam dīķi. Esam lēmuši, ka vajag rotaļu laukumu, tad strādājam pie tā.”

Upāns stāstīja, ka Kalnienas iedzīvotājiem būs multifonkcionāls laukums, kur iedzīvotājiem sanākt kopā un tādā veidā stiprināt kopienu. Sporta laukums ciemata centrā tapis, sadarbojoties biedrībai un vietējam uzņēmējam Aivaram Zelčam. 

“Savā ciemā vienmēr ir jādarbojas līdzi, ja uzrunā, es cenšos neatteikt, ja pa spēkam. Tas ir te uz vietas, forši taisīt priekš mūsējiem, un tā jau nav pirmā reize, ir bijušas vairākas reizes, cilvēki jau zina, ja kaut ko vajag, nāk, un man jau nav nekas arī pretī, ja es varu palīdzēt kā tehniski un kā ekonomiski,” norādīja Zelčs. 

Uzņēmējs vēlētos, lai līdz Kalnienai sakārto autoceļu, bet kopumā ar dzīvi šeit ir apmierināts. Tikmēr biedrības pārstāvis piebilda – ieguldītais darbs jau novērtēts, šovasar Kalnienai piešķirta atzinība “Ceļā uz viedo ciemu”. 

“Mēs vēlamies būt pašpietiekami, negaidīt, ka kāds cits nāks palīgā, tur pašvaldība, kāds uzņēmums, kas visu tavā vietā izdarīs; mēs darīsim paši,” atzīmēja Upāns. 

Biedrības “Latvijas lauku forums” izpilddirektore Anita Seļicka skaidroja, ka aktīvajiem Kalnienas ļaudīm nepieciešams vien precizāk skaidrot, kā iedzīvotāji var iesaistīties dažādu lēmumu pieņemšanas procesos un kas tieši ir Kalnienas īpašais dzinējspēks. Jau nākamajā gadā šis ciems varētu saņemt “Viedā ciema” atpazīstamības zīmi. Šovasar Latvijā tādu saņēma 12 kopienas, bet aktīvas ir daudz vairāk. 

“Latvijā šobrīd ir vairāk nekā, cik es zinu, 70 kopienas, kas strādā vietējās rīcības grupās, ko arī pašvaldības atbalsta, lai stimulētu vietējā līmenī šo aktīvo darbību, tā notiek. Tāpēc šādas iniciatīvas ir atbalstāmas arī nacionālā līmenī,” skaidroja Seļicka. 
 
Viedo ciemu būtība nozīmē iedzīvotājiem dažādu problēmu risināšanai meklēt pieejas pašu spēkiem, izmantojot savas zināšanas, tai pašā laikā sadarbojoties ar vietējiem lauksaimniekiem un uzņēmējiem. Dažādi risinājumi ietver arī modernās tehnoloģijas, kuras ir pieejamas ciematā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt