Panorāma

Anketēšana pret vardarbību iestrēgusi sanāksmēs

Panorāma

Atceļot ārkārtējo situāciju, daļa ierobežojumu paliks

Kalnciemā protestē pret akumulatoru rūpnīcu

Kalnciemā protestē pret akumulatoru rūpnīcu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jelgavas novada Kalnciemā jau vismaz piecus gadus turpinās vietējo iedzīvotāju cīņa pret nolietoto akumulatoru pārstrādes rūpnīcas izveidi. Līdz šim gan iedzīvotājiem nav pārāk veicies. Gan pašvaldība, gan tiesas bijušas rūpnīcu būvējošā uzņēmēju pusē. Taču protestētājiem ir vēl pēdējā iespēja nobremzēt rūpnīcas izveidi – Valsts vides dienesta (VVD) lēmums.

Uzņēmums “Eco Lead" jau kopš 2010. gada mēģina Latvijā realizēt akumulatoru pārstrādes rūpnīcas projektu.

Sākotnēji to bija iecerēts veidot Olainē, bet pēc vietējo uzņēmumu iebildumiem “Eco Lead” pārcēlās uz Kalnciemu - operatīvi iegādājās telpas bijušajā ķieģeļu rūpnīcā, ātri sarīkoja formālu sabiedrisko apspriešanu un ieguva Jelgavas novada domes atbalstu.

Kad vietējie iedzīvotāji atģidās, vilciens jau bija gandrīz aizgājis. Grupa kalnciemiešu vēl mēģināja apstrīdēt domes lēmumu tiesā, bet visas trīs instances bija pašvaldības un uzņēmēja pusē.

Tomēr cilvēki nedomā padoties. Ap simts Kalnciema iedzīvotāju, tostarp arī Jelgavas novada domes opozīcijas deputāti, otrdien, 26. maijā, sapulcējās pie topošās rūpnīcas, lai paustu savu neapmierinātību.

“Kategoriski pret, jo indēs mūs ārā no ciema. Krievu laikā jau indēja, un cilvēki mira kā mušas, kad rūpnīcas strādāja. Tagad mums vajag vēl šito te?” sašutumu pauda vietējais iedzīvotājs Miervaldis.  

“Es arī esmu kategoriski pret. Esmu liels Kalnciema fans. Te ir gan labas makšķerēšanas vietas, gan skaistas ainavas. Un to visu tagad aizlaidīs postā,” pievienojās Kalnciema iedzīvotājs Aleksejs.

“Mums tas nav nepieciešams. Kāpēc nevarēja būvēt Ozolniekos? Kāpēc nevarēja būvēt tur, kur Jelgavas mēriem savi lauku īpašumi?” jautāja Velta.

"Cilvēki nav pret ražošanu kā tādu Latvijā, bet izvēlētā vieta ir pilnīgi nepiemērota. Šeit ir upes krasts. Visapkārt ir ūdeņi," sacīja Jelgavas novada domes deputāte Irina Dolgova (“Saskaņa”).

Iedzīvotāju satraukums par gaisa un ūdens piesārņojumu ir saprotams. Pēc neatkarīgu vērtētāju aplēsēm rūpnīcas darbības rezultātā gaisā tiks emitētas aptuveni 65 tonnas sēra dioksīda gadā. “Eco Lead” pārstāvji gan sola izmantot modernus filtrus, kā arī nepieļaut  tehnoloģisko šķidrumu nonākšanu Lielupē.

“Filtri ir vismūsdienīgākie, kādus var dabūt pasaulē,” uzsvēra SIA “Eco Lead” valdes loceklis Deniss Uļjanovs.

“Mēs darīsim visu, kā rakstīts dokumentos. Maiņa notiks tik reizes, cik vajag un kad vajag. Cilvēciskais faktors nav tik aktuāls. Tā nav radiācija un nav tik sarežģīts process. Tādēļ man nav ne mazāko šaubu, ka šie filtri varēs apstādināt ietekmi uz vidi,” norādīja Deniss Uļjanovs.

Iedzīvotāji gan īsti netic šiem apgalvojumiem. Taču, ņemot vērā nelabvēlīgos tiesas lēmumus un pašvaldības nostāju, kalnciemiešiem būtībā atlikusi vairs tikai viena iespēja. Proti – rūpnīcai, lai tā varētu sākt darboties, no Valsts vides dienesta jāsaņem atļauja A kategorijas piesārņojošās darbības veikšanai. Dienests šobrīd lemj par tās piešķiršanu un izvērtē arī vietējo cilvēku sūdzības.

“Iedzīvotāju bažas protams, ka ir pamatotas, jo tā ir A kategorijas atkritumu pārstrādes iekārta, ka rada emisijas, bet tāpēc ir veikts ietekmes uz vidi novērtējums un secināts, ka šo ietekmi ar izpildāmiem nosacījumiem var ierobežot,'' sacīja VVD Zemgales reģionālās vides pārvaldes direktora vietniece Evita Beitlere.

Gala lēmums par atļaujas piešķiršanu tikt pieņemts jūnija vidū.

Taču vismaz pašlaik signāli no atbildīgajām amatpersonām šķiet labvēlīgāki uzņēmējiem, nevis satrauktajiem iedzīvotājiem.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti