Pusdiena

Itālijā pēc zemestrīces izsludināts ārkārtas stāvoklis

Pusdiena

Turcijā sprādziens pie policijas iecirkņa; varasiestādes vaino kurdus

„Kalkūnu” ēkās par Eiropas naudu plāno attīstīt centra bērniem jaunus pakalpojumus

«Kalkūnu» ēkās par Eiropas naudu plāno attīstīt centra bērniem jaunus pakalpojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ja „Kalkūnus” kā valsts sociālās aprūpes centru likvidēs, šajā vietā pašvaldība par Eiropas fonda naudu varētu attīstīt centra bērniem citus – sabiedrībā balstītus pakalpojumus, skaidro Labklājības ministrijā.

Skaļu rezonansi raisījušās ziņas, ka „Kalkūnos” dzīvojošos varētu drīzumā pārcelt uz citiem centriem, piemēram, „Baldoni”, šobrīd vairs nav aktuālas – ministrija sola, ka no Latgales reģiona klientus nepārcels.

„Lēmums par “Kalkūnu” slēgšanu nav galīgs lēmums, (…)” tā pēc viesošanās valsts sociālās aprūpes centrā „Kalkūni” sacīja ministrs Reirs. Viņš norādīja, ka tagad sagaida ministrijas, plānošanas reģiona, pašvaldības un paša centra sadarbību, lai centru reorganizētu un uzlabotu centra klientu dzīvi.

“Lai būtu pārliecība – ja “Kalkūni” netiks slēgti, tad, izmantojot šo milzīgo naudu, kas tiek dota mums deinstucionalizācijas procesam, katra bērna stāvoklis uzlabosies. Šodien man šādas pārliecības nav, un es nevaru parakstīt atceļošu rīkojumu,” pauda Reirs.

Ministrs norādīja, ka, „Kalkūnos” neko nemainot, tur dzīvojošie bērni netiks pie apjomīgās Eiropas fondu naudas, kamēr citos reģionos šie līdzekļi būs. Tāpēc jāturpina darbs pie deinstucionalizācijas plāna jeb sabiedrībā balstītiem pakalpojumiem centru klientiem.

„Kalkūni” ir vienīgais aprūpes centrs bērniem ar smagu invaliditāti Latgalē. Tur dzīvo 81 pieaugušais un 57 bērni ar smagiem un ļoti smagiem fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem.

Arī šobrīd “Kalkūnos” aprūpē zīdaiņus, kuriem nav nekādu veselības problēmu, taču vietējām bāriņtiesām nav izdevies atrast viņiem aizbildņus un audžu ģimenes, kamēr ģimenē atgriezties viņi vēl nevar un adoptēšanai viņi vēl nav brīvi.

Šajā aprūpes centrā pozitīvais ir tas, ka tur mīt nelielas bērnu grupas salīdzinoši labās un ērtās telpās, secinājusi Tiesībsarga biroja pārstāve Laila Grāvere.

“Piemēram, otrā grupa, kur ir bērni ratiņkrēslos, kuri dzīvo divvietīgās istabiņās. Viņu grupiņā ieeja ir no āra, atsevišķa ieeja tikai viņu grupiņā, kur dzīvo desmit bērni – pa divi katrā istabā. Tur viņiem virtuvīte iekārtota ar ērtu, zemu leti, kur viņi var piebraukt. Viņi tiek ātrā,” stāsta Grāvere.

Tiesībsarga biroja pārstāve piebilst – protams, ideāli apstākļi būtu bērnam augt ģimenē: „Bet nu skatīsimies reāli – šobrīd audžuģimenes trūkst pat veseliem bērniem, kuri dzīvo pašvaldību bērnunamos, un es nevaru iedomāties, ka pastāvot šādam finansējumam, radīsies audžuģimenes, kas savā aprūpē ņems bērnus no valsts sociālās aprūpes centriem ar smagiem garīgiem, fiziskiem traucējumiem.”

Līdz šim audžuģimenes nav bijušas gatavas ņemt savā aprūpē bērnus ar smagiem garīgiem vai fiziskiem traucējumiem, tas pats attiecas uz adoptētājiem.

„Mums ir 42 bērni invalīdi. Brīvi adopcijai, bet neviens absolūti nav izrādījis interesi par viņiem.

Pirms diviem gadiem viena meitene uz ASV aizgāja, bet vairāk nav bijis,” stāsta filiāles „Kalkūni” vadītāja Skaidrīte Kursīte.

Tomēr “Kalkūnos” dzīvojošos bērnus apmeklē 34 vecāk. Taču iestādes vadītāja atzīst, ka lielais vairākums bērnus uz mājām – ģimeniskā vidē paņemt nevarētu. Labklājības ministrija savukārt lēš, ka ģimeniskā vidē varētu nonākt aptuveni 15 līdz 20 „Kalkūnu” bērni. Piemēram, piecas ģimenes rakstījušas iesniegumu, ka ievieto bērnus šajā sociālās aprūpes centrā tikai tāpēc, ka nebija alternatīvu pakalpojumu.

“Atkarībā no komunikācijas darba ar tām vismaz piecām ģimenēm, kuri ievietojuši bērnus, jo nav nodrošināta alternatīva, ar viņiem jāveic komunikācijas darbs un jāizveido pakalpojumi viņiem. Tas viss atkarīgs no mūsu un pašvaldības aktivitātēm,” saka Ivanovs.

Ministrijas pārstāvis norāda, ka atkarībā no katra bērna individuālām vajadzībām tiks meklēts optimālais risinājums – vai nu nodrošinot bērnam ģimenisku vidi vai arī labāku sociālo aprūpi un rehabilitāciju mazā iestāde, ko var veidot uz ''Kalkūnu'' ēku un cilvēkresursu pamata.

Piemēram, viens no reorganizācijas variantiem paredz, ka pašvaldība pārņemtu īpašumu vai to nomātu no valsts, piesaistot Eiropas naudu un veidotu pakalpojumus, kas būtu ģimeniskai videi pietuvināti.

 

Jau ziņots, ka Labklājības ministrija paziņojusi par plāniem slēgt trīs valsts sociālās aprūpes centrus, tostarp valsts sociālās aprūpes centra "Latgale" filiāli “Kalkūni”. Pašvaldības šādu ministrijas rīcību dēvē par nepārdomātu, iestādes bērnu vecāki ir satraukti, bet pilsētnieki vāc parakstus, lai nepieļautu iestādes likvidāciju.

Trīs pansionātus paredzēts slēgt līdz 2019.gadam, to darbību pārtraucot pakāpeniski. “Kalkūni” ir vienīgais valsts sociālais aprūpes centrs Latgalē bērniem ar smagiem attīstības traucējumiem. Pašlaik tur uzturas aptuveni 140 pacienti, no kuriem 93 ir no Latgales reģiona, bet aptuveni pussimts  klientu no citām Latvijas pašvaldībām. Centrā nodarbināti vairāk nekā 160 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti