Krustpunktā

Saeimas vēlēšanas: 16 saraksti un 16 programmas - solījumi un gaidāmie rezultāti

Krustpunktā

KNAB vadītājs Straume aicina sabiedrību ziņot par politisko organizāciju slēpto aģitāciju

SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš: Aptauju dati tīrā veidā nav prognoze

Kaktiņš: Partiju reitingi vienmēr ir fotogrāfijas no pagātnes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Partiju popularitātes aptauju dati jeb partiju reitingi nav prognozes, bet fotogrāfijas no pagātnes, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" stāstīja sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

Viņš kritizēja žurnālistus un sacīja, lai prognozētu, kurš uzvarēs vēlēšanās, nepietiek tikai ar aptauju datiem. Tie jāapvieno ar zināšanām par to, kā bijis iepriekš, kā norisinās kampaņas pašlaik, skatoties, kura partija "pēdējā brīdī varētu ievilkt vairāk ražu". Pēc Kaktiņa teiktā, tad ir iespējams būvēt prognozi un minēt to, kas notiks vēlēšanās.

Kaktiņš stāstīja, ka reitingiem tiek atlasīti 1000 aptaujas dalībnieki, sadalot proporcionāli, lai tiktu atspoguļoti visi Latvijas reģioni. SKDS aptaujas veicot, gan izmantojot pieejamo adrešu sarakstu un staigājot pa mājām, gan ģenerējot telefona numuru kombinācijas un zvanot cilvēkiem. Ņemot vērā tradīciju, kas izplatīta arī citās valstīs, tiek aptaujāti cilvēki līdz 75 gadu vecumam.

 "Aptauju darbs ir masīvs. Un, ja kāds nekad nav aptaujāts, tad ir viens no retajiem, kam paveicies," teica Kaktiņš.

Par atlasīto cilvēku skaitu SKDS vadītājs stāstīja, ka tas saistīts ar matemātiskās statistikas likumiem. Šādu cilvēku skaitu varētu izmantot arī valstīs, kurās ir vairāk iedzīvotāju - pat Ķīnā. Lai saprastu sabiedrisko domu, neesot vajadzīgs aptaujāt pilnīgi visus cilvēkus.

Skaidrojot statistikas likumus, Kaktiņš izmantoja piemēru par spaini, kurā atrodas baltas un melnas bumbiņas. Lai saprastu to, cik bumbiņu katrā krāsā, neesot jāpārskaita viss spaiņa saturs. "Spaini vajag sakratīt, tad pagrābt sauju un saskaitīt," stāstīja Kaktiņš. Viņš stāstīja, ka ar šādu metodi nevar pilnīgi precīzi noteikt bumbiņu skaitu, bet no tā, cik liela ir sauja, varot izrēķināt kļūdu un saprast, kas ir iekšā spainī.

Latvijas sabiedriskie mediji katru mēnesi atspoguļo jaunākos SKDS datus par atbalstu politiskajām partijām. Tiek norādīts, ka pēc aptaujām izdarīt secinājumus, kuras partijas iekļūs Saeimā, ir pāragri. 

13. Saeimas vēlēšanas notiks 6.oktobrī. Līdz tam vēl norisinās aktīvas priekšvēlēšanu kampaņas.

Pirms vēlēšanām to, kā pareizi atainot un interpretēt reitingu datus, atspoguļojuši arī domnīcas "Providus" eksperti.

 


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti