Kaitīgās transtaukskābes pārtikā ierobežos pēc divarpus gadiem, gaidīs EK akceptu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Valdība otrdien konceptuāli atbalstīja Veselības ministrijas (VM) virzītos noteikumus par maksimāli pieļaujamo veselībai kaitīgo transtaukskābju daudzumu Latvijas pārtikas produktos, informē VM.

Valdība vienojās ierobežojumiem noteikt vairāk nekā divu gadu pārejas periodu – stingrās normas pārtikas ražotājiem un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem būs jāsāk ievērot no 2018.gada 1.janvāra. Pēc šī termiņa vairs nedrīkstēs izplatīt pārtikas produktus, kur būs pārsniegts pieļaujamais transtaukskābju daudzums.

Stingrās normas plānots piemērot ne tikai Latvijā ražotajiem produktiem, bet arī no citam valstī ievestajiem, kā arī tiem produktiem, kas tiek izplatīti sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos.

Tiesa, noteikumi par maksimāli pieļaujamo transtaukskābju daudzumu pārtikas produktos vēl jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju (EK). Pēc tam normatīvais akts atkārtoti tiks virzīts izskatīšanai valdībā, norāda VM.

Valdības atalstītais Veselības ministrijas virzītais noteikumu projekts paredz, ka transtaukskābju īpatsvars pārtikas produktos nedrīkst pārsniegt 2% no kopējā produktos esošā tauku daudzuma.

„Projektā ir definēts maksimāli pieļaujamais transtaukskābju saturs visiem pārtikas produktiem, kas tiks izplatīti Latvijā – gan Latvijā ražotajiem, gan tiem, kas ievesti no citām valstīm, gan tiem, kas tiks izplatīti sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos,” skaidroja veselības ministrs Guntis Belēvičs.

Atbilstoši pārejas noteikumiem, par ko Veselības ministrija ilgstošās diskusijās vienojusies ar pārtikas nozari uzraugošo Zemkopības ministriju, maksimāli pieļaujamo transtaukskābju saturu regulējošās normas stāsies spēkā no 2018. gada.

Jaunie noteikumi vēl jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju un pēc to spēkā stāšanās Latvija varētu kļūt par ceturto Eiropas Savienības dalībvalsti, kas noteikusi ierobežojumus transtaukskābju saturam pārtikas produktos.

Belēvičs ir pārliecināts, ka Eiropas Komisija neliks šķēršļus Latvijas valdības centieniem nodrošināt, ka iedzīvotājiem pieejamā pārtika mazāk kaitē veselībai.

„Šobrīd Eiropas Savienības līmenī dalībvalstīm nav noteikts maksimāli pieļaujamais transtaukskābju daudzums pārtikas produktos, tāpēc jautājumā par maksimāli pieļaujamā transtaukskābju satura noteikšanu pārtikā ir atbildīgas pašas dalībvalstis,” skaidroja ministrs.

“Šobrīd ir trīs Eiropas Savienības dalībvalstis, kuras jau ir noteikušas maksimāli pieļaujamo transtaukskābju saturu pārtikā. Pirmā bija Dānija 2003. gadā, tad pievienojās Austrija 2009. gadā un Ungārija 2013. gadā. Veselības ministrijas izstrādātais noteikumu projekts ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju. Latvijas normatīvajam regulējumam par pamatu ir ņemts Austrijas modelis, tāpēc mēs nešaubāmies, ka Eiropas Komisijā mūsu priekšlikumi tiks saskaņoti,” pauda Belēvičs.  

Jau vēstīts, ka kardiologi jau gadiem aicinājuši samazināt transtaukskābju saturu produktos - cepumos, bulciņās, majonēzē, gatavajās mērcēs, margarīnā, kur ir hidrogenētās augu eļļas.

Hidrogenētie augu tauki tieši tiek saistīt ar sirds un asinsvadu slimībām, arī cukura diabētu un citām kaitēm. Organisms nemāk uzņemt un pārstrādāt transtaukskābes, kā arī tās var ievietoties šūnas membrānā, traucēt tās caurlaidību, kas savukārt var veicināt iekaisumu rašanos, un sekas parādās sirds un asinsvadu slimību un mirstības statistikā.

Publisku diskusiju par transtaukskābēm pirms dažiem gadiem rosināja profesors no Dānijas Stīns Stenders, kurš, pārbaudot vairākus produktus, bija konstatējis, ka šīs vielas koncentrācija vairākas reizes pārsniedz pieļaujamo un ir kaitīga cilvēku veselībai. Viņa aprēķinos gan bija arī kļūdas, tomēr vafeļu ražotājs „Laima” pēc tam izvērsa akciju, kurā pārdeva vafeles bez kaitīgajiem taukiem.

Pašlaik Eiropas Savienība neļauj uz pārtikas marķējuma norādīt, cik daudz tā satur transtaukskābes. Tāpēc ārsti uzskata, ka ir jābūt vienotiem standartiem, kas ļauj pircējam uzticēties produktiem, nevis paturēt prātā virkni formulu, kas ļauj atpazīt un izskaitļot kaitīgās vielas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti