4. studija

Vai analīžu rezultāti par velti saņemami tikai 30 dienas, bet pēc tam ir jāmaksā?

4. studija

Uzmanieties - kibernoziedznieki izdomā aizvien jaunas lamatas!

4. studija

Kaimiņi uztraucas – mirušu cilvēku dzīvokļiem turpina pienākt neapmaksāti rēķini

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā “4. studija” vērsās vairāki rīdzinieki, kuri uztraukušies par savu mirušo kaimiņu īpašumiem. Dzīvokļi gadiem stāv tukši; parādi par apsaimniekošanu un apkuri krājas. Vai kaimiņiem ir jāmaksā aizgājēja rēķini?

2015. gadā Rīgā, kādā Artilērijas ielas koka ēkā vienā no dzīvokļiem izcēlās ugunsgrēks. Diemžēl mājokļa saimnieks gāja bojā. Rēķinā redzams, ka ir jāmaksā nepilni 6 eiro par ūdens patēriņa starpību, 16 eiro apsaimniekošanas maksa, 2 eiro un 7 centi – par atkritumu izvešanu; kopumā nedaudz vairāk kā 31 eiro.

Bet cilvēks ir miris. Kuram tad ir jāatmaksā rēķins par pakalpojumiem, kurus neviens mājoklī neizmanto?

Rīgas pašvaldību SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) pārstāvis Krists Leiškalns skaidroja, ka visbiežāk, paejot laikam, parādās mantinieki, kuri pārņem īpašumu un saistības, kas uz to attiecas. Artilērijas ielas gadījumā cilvēks ir miris ārpus valsts, un visas procedūras, kas saistītas ar informācijas pieprasīšanu un saņemšanu, ir ievilkušās daudz ilgāk, nekā tas ir ierasti.

Arī Iļģuciemā, Lidoņu ielas 7. namā, dzīvoklis, kura saimniece pirms trim gadiem nomirusi, joprojām stāv tukšs. Kaimiņi ir neizpratnē, kurš ziemā maksā par apkuri un vasarā par karsto ūdeni, un spriež, ka maksājumi droši vien tiek pierēķināti viņiem. Dzīvoklī, kopš cilvēks guldīts zemes klēpī, neviens tā arī neesot manīts. Kā norādīja Leiškalns, šobrīd turpinās visas procedūras, kuru rezultātā būs vai nu mantinieks, vai arī īpašums tiks atzīts kā bezsaimnieka un nonāks valsts īpašumā.

RNP uzsvēra – iedzīvotājiem nav jāapmaksā mirušu cilvēku īpašumu dīkstāve. Visi izdevumi būs jāsedz vai nu dzīvokļa mantotājiem, vai jaunajiem īpašniekiem.

"Parāds ir konkrētam īpašumam. Konkrētam īpašniekam veidojas parādsaistības, un pēc tam šīs parāda saistības seko līdzi īpašniekam. Tā ka nav jautājums, ka varētu sadalīt šo parādu," teica Leiškalns.

Tieslietu ministrijā (TM) skaidroja, ka gadījumos, kad aizsaulē aiziet dzīvokļa īpašnieks, tiek uzsākta mantojuma lieta, ko ierosina pie notāra. Pat tādā gadījumā, ja mirušajam nav bijis tuvinieku.

“Ja ir mantinieki, tad aiziet mantošana, un mantinieks pārņem šo personas īpašumu, bet, ja mantinieku nav, tad manta piekrīt valstij,” norādīja Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore Dagnija Palčevska.

Mantojuma lietā tiek aicināti pieteikties arī kreditori, ja gadījumā mirušais par dzīvokli maksājis kredītu un nav paspējis saistības nokārtot līdz galam. Ja nav mantotāju, īpašumu pārdod tiesu izpildītājs, lai norēķinātos ar kredīta devēju.

“Ja mantojuma lietā nav bijuši iesniegti nekādi kreditoru prasījumi, ir tikai manta, ar kuru tālāk jādomā, kā rīkoties, tad šī manta jau tiek nodota Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Valsts tieši dzīvojamās mājas aicina pārņemt pašvaldībām,” sacīja Palčevska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt