Panorāma

Atbalsts kāpis "Saskaņai", krities "Jaunajai Vienotībai"

Panorāma

ASV joprojām skaita vēlēšanu balsis

Slimnīcas ierobežo dienas stacionāru darbu

Kādus pakalpojumus slimnīcas ierobežo Covid-19 izplatības dēļ?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Slimnīcās hospitalizēto Covid-19 pacientu skaits stabili turas ap 240, un tā ir laba tendence. Tomēr jābūt gataviem, ka situācija var mainīties kuru katru dienu. Pagaidām ambulatoro pakalpojumu sniegšanu ierobežot neplāno, bet pacientu ārstēšanos dienas stacionāros gan.

Pakalpojumi dienas stacionāros:

  • plānveida operācijas
  • atsāpināšana
  • ķīmijterapija
  • staru terapija
  • hemodialīze
  • injekcijas
  • blokādes
  • ūdens procedūras
  • u.c.

Dienas stacionāri patlaban piedāvā tādus ārstniecības pakalpojumus, kurus to sarežģītības, risku vai laikietilpības dēļ nav iespējams nodrošināt ambulatori, tomēr arī uzņemšana stacionārā nav vajadzīga. Tādas ir, piemēram, plānveida operācijas, atsāpināšana, onkoloģijā tā ir ķīmijterapija un staru terapija, hemodialīze hroniskai nieru ārstēšanai un vēl citi. Tieši tos ierobežos pirmos, lai slimnīcu personālam pietiktu laika un spēka strādāt ar pieaugošo Covid-19 hospitalizēto pacientu skaitu.

Visvairāk – 160 – no kopumā 240 hospitalizētajiem Covid-19 slimniekiem atrodas Austrumu slimnīcas stacionāros. Un tur jau pieņemts lēmums ierobežot pakalpojumus ķirurģijas un neiroloģijas dienas stacionārā, lai mediķiem būtu spēks un laiks strādāt ar Covid-19 slimniekiem.

“Tās ir visas mazās ķirurģiskās operācijas, ko faktiski vienas dienas laikā var stacionārā izdarīt. Un arī neiroloģiski izmeklējumi, kas tiek parasti veikti dienas stacionārā,” pastāstīja Rīgas Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Austrumu slimnīcas stacionārā uz ierobežoto pakalpojumu rēķina atvērta otra Bīstamo infekciju nodaļa vēl 24 Covid-19 pacientiem. Arī “Gaiļezera” dienas stacionārā pašlaik nevalda klusums un tumsa, vienīgi mainījies pacientu loks. Un tas nozīmē, ka ir cilvēki, kuriem gaidītās un vajadzīgās manipulācijas pagaidām atliek.

“Visi slimnīcas pakalpojumi ir pietiekami pieprasīti, un mēs ar ļoti lielu piesardzību slēdzam vai ierobežojam katru no pakalpojumiem. Tikai tad, kad mēs saprotam, ka mēs vairs nevaram nodrošināt Covid-19 pacientu ārstēšanu tikai ar esošo personālu, tad mēs ķeramies pie šiem soļiem,” pastāstīja Paeglītis.

Tikmēr, piemēram, Stradiņa slimnīcā ierobežojumu vēl neesot. Arī reģioni vēl galā tiek. Pagaidām pavisam nedaudz dienas stacionāra pakalpojumi esot ierobežoti Vidzemes slimnīcā.

Liepājas reģionālajā slimnīcā ārstējas 15 Covid-19 slimnieki, ja to skaits pieaugs, jārēķinās ar ierobežojumiem. “Mēs lēnām varētu apstādināt atsevišķus pakalpojumus, kā plānveida operācijas. Pirmkārt, tiks samazināts to skaits, lai zāles varētu epidemioloģiski pareizi apstrādāt un viss tiktu pārbaudīts, sākot no pacienta un beidzot ar tehnoloģijām. No sākumā tiks mazināts skaits un pēc tam pilnībā atcelts,” pastāstīja Liepājas reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Edvīns Striks.

Veselības ministrija gan mierina, ka

jebkuros apstākļos ierobežos vien tos pakalpojumus, kurus nesaņemot nedēļu vai mēnesi, pacienta veselība būtiski necietīs.

“Tos pakalpojumus, kurus mēs nedrīkstam ierobežot, arī dienas stacionārā viņi netiks pārtraukti. Tā kā ķīmijterapija dienas stacionārā paliks, staru terapija paliks, hemodialīze paliks. Un ir arī tādi medikamenti, ko ievada dienas stacionāros gan hematoloģiskiem, gan onkoloģiskiem pacientiem, arī tas netiks ierobežots,” norādīja Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

Veselības aprūpes sistēmai būtu kritiski, ja slimnīcās nonākušo Covid-19 pacientu skaits pārsniegs 500, sacījusi veselības ministre.

Šonedēļ sasaukta vēl viena Valsts operatīvās medicīniskā komisijas sēde, kurā spriedīs par plašākiem ierobežojumiem.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā jau bija izsludināta ārkārtējā situācija Covid-19 ierobežošanai. Vasarā situācija bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Līdz ar to palielinās arī slimnīcās nogādāto cilvēku skaits.

Noteikts, ka Covid-19 gadījumu skaita pieauguma dēļ reģionālajām un universitāšu slimnīcām būs jārezervē 15% gultasvietu Neatliekamās medicīniskās palīdzības ievestajiem jaunajiem pacientiem. Slimnīcām arī jāveido tranzīta nodaļas, kur pacientiem vēl Covid-19 nav pārbaudīts. Tāpat tiek diskutēts arī to, ka vairākas slimnīcas varētu uzņemt tikai Covid-19 pacientus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti