Kādus labumus valsts sola mātes un bērna veselības aprūpes plānā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Valdība otrdien, 5.jūnijā, apstiprināja Veselības ministrijas izstrādāto Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānu 2012.-2014.gadam, kurā paredzēts “zaļais koridors” grūtniecēm ar kādām saslimšanām, jaundzimušo skrīnings plašākam bērnu lokam, uzlabojumi hronisko pediatrisko pacientu veselības aprūpē, kā arī valsts apmaksāta kontracepcija sociālajam riskam pakļautām sievietēm.

Plānā paredzēti četri rīcības virzieni:

Plāna mērķis ir samazināt mātes un jaundzimušā mirstību, kā arī nodrošināt vispārēju piekļuvi seksuālās un reproduktīvās veselības aprūpes pakalpojumiem. Plāna īstenošanai nepieciešams papildu finansējums:

  • 2019.gadā – 8,5 miljoni eiro;
  • 2020.gadā – 7,6 miljoni eiro;
  • turpmāk ik gadu – 7,6 miljoni eiro.

Veselības veicināšana un profilakse

Ministrija iecerējusi izstrādāt mācību programmu seksuālās un reproduktīvās veselības izglītības veicināšanai un nodrošināt jauniešu apmācību par šiem jautājumiem. Tāpat plānota sabiedrības informēšanas kampaņa par bērnu līdz 5 gadu vecumam drošību.

Uzmanība pievērsta arī vakcinēšanai – plāno informatīvas kampaņas grūtnieču un bērnu līdz divu gadu vecumam vakcinācijai pret gripu, kā arī šīs grupas iekļaušanu vakcinācijas kalendārā.

Paredzēts arī uzlabot valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību bērniem, tostarp

jau šogad pārskatīt zobārstniecības tarifus, lai neturpinātu samazināties pakalpojumu sniedzošo ārstniecības iestāžu skaits

un par 20% pieaugtu manipulāciju skaits. Savukārt 2019.gadā plānots palielināt zobārstniecības pakalpojumu apjomu līdz 40%, kā arī izvērtēt iespēju palielināt zobārstniecības mobilo vienību skaitu.

Mātes un jaundzimušā aprūpe

Veselības ministrija plāno pārskatīt prasības izmeklējumiem, papildināt grūtniecības laikā nozīmējamos izmeklējumus, kā arī nodrošināt speciālistu pieejamību grūtniecēm ar papildu saslimšanām pēc “zaļā koridora” principa. Paredzēts arī uzlabot grūtnieču ultrasonogrāfisko izmeklējumu kvalitāti.

Plānotas arī valsts apmaksātas kontracepcijas iespējas sievietēm, kuras ir pakļautas sociālajam riskam. Komentējot šo ieceri, veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienība) atzina, ka kontracepciju varētu nodrošināt 8000 sieviešu, kas gan būtu tikai pirmais solis, jo nepieciešamība pēc valsts apmaksātas kontracepcijas ir lielāka.

Lai mazinātu mutes dobuma infekciju riskus grūtniecēm, plānots izstrādāt nosacījumus, kuros gadījumos tiek apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi grūtniecēm.

Jaundzimušo skrīningu paredzēts veikt 99% bērnu.

Tāpat plānots paplašināt jaundzimušo ģenētiski iedzimto slimību skrīningu ar jauniem izmeklējumiem agrīnai ārstējamu patoloģiju diagnosticēšanai.

Paredzēts perinatālās aprūpes centra sniegto augsta riska dzemdību pakalpojumu apjomu palielināt par 34%, priekšlaikus dzimušajiem veselības aprūpes pakalpojumu – par 22%.

Grasās veicināt fizioloģiskas dzemdības un samazināt ķeizargriezienu bez medicīniskām indikācijām skaitu. Tam paredzēta tālākizglītība ģimenes ārstiem un ginekologiem.

Plāno pārskatīt kārtību un IT risinājumus elektroniskai informācijas apmaiņai starp dzemdību nodaļu un ģimenes ārstu par jaundzimušā pēctecīgu aprūpi pēc izrakstīšanās no dzemdību nodaļas. Paredzēts uzlabot ģimenes ārstu sadarbību ar sociālo dienestu jaundzimušo veselību apdraudošās situācijās.

Uzlabojot veselības aprūpes pieejamību sociālās atstumtības riskam pakļautām grūtniecēm un bērniem, varētu kompensēt sabiedriskā transporta izdevumus nokļūšanai pie ārsta valsts apmaksātas veselības aprūpes saņemšanai.

Ambulatorie pakalpojumi bērnu veselības aprūpē

Paredzēts nodrošināt papildu izmeklējumus bērniem veselības problēmu agrīnai identificēšanai, piemēram, agrīnai sirds un asinsvadu slimību diagnostikai.

Ministrija grasās izvērtēt pediatra pieejamību Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) un trešā un ceturtā līmeņa slimnīcās. Latvijas Pediatru asociācijā gan iepriekš pauda nepieciešamību šo pakalpojumu nodrošināt arī zemāka līmeņa slimnīcās, taču ministre norādīja – par šo jautājumu varētu runāt pēc pirmā soļa speršanas.

Hronisko pediatrisko pacientu veselības aprūpe

Savukārt hronisko pediatrisko pacientu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanai paredzēts izstrādāt kritērijus bērnu sadalījumam veselības grupās un datu sniegšanas kārtību un izstrādāt dinamiskās novērošanas kārtību bērniem ar hroniskām slimībām. Rehabilitācijas dinamiskās novērošanas programmās paredzēts strādāt ar e-veselības sistēmu.

Tāpat plānots uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, lai nodrošinātu agrīnu funkcionēšanas traucējumu atpazīšanu, savlaicīgas novērtēšanas un medicīniskās rehabilitācijas uzsākšanu iespējamās invaliditātes mazināšanai vai novēršanai - augsta riska jaundzimušo grupā un bērniem, kuriem ir konstatēti funkcionēšanas ierobežojumi ar augstu invaliditātes risku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti