4. studija

Kādas atlaides sabiedriskajā transportā pienākas represētām personām?

4. studija

Kāpēc netiek organizētas vislatvijas labdarības akcijas pamesto dzīvnieku glābšanai?

Vai barikāžu aizstāvji saņem ne vien godu, bet arī materiālu atbalstu?

Kāds atbalsts pienākas barikāžu dalībniekiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

20. janvāris ir Barikāžu atceres diena. Pagājuši jau 32 gadi kopš šiem mūsu valsts neatkarībai nozīmīgajiem un pat unikālajiem notikumiem. Pirms vairākiem gadiem tika pieņemts likums, ka barikāžu dalībniekiem par viņu izrādīto varonību – būt gataviem aizstāvēt Latvijas neatkarību – piešķiramas dažādas atlaides. Tiesa – ko un kā darīt, tas ir jāizlemj pašvaldībām. Pirms teritoriālās reformas apmēram ceturtdaļa pašvaldību savos saistošajos noteikumos bija apstiprinājušas dažādus atbalstus vietējiem barikāžu dalībniekiem.

Raidījumā "4. studija" pēta, kāda situācija ir tagad, kad daudzu novadu vairs nav, daudzi apvienoti vai radušies no jauna.  Vai barikāžu dalībnieki ir ieguvēji vai zaudētāji?

Daudziem joprojām šķiet, ka tas bija sava veida romantisma pilns laiks. Vienojās ar draugiem vai kolēģiem par to, ka jābrauc uz Rīgu, uz barikādēm. Doma laukumā tika sakurti ugunskuri, dzerta tēja un dziedātas dziesmas.

Barikāžu muzeja direktors pieļauj, ka, iespējams, bija barikāžu dalībnieku vidū cilvēki, kas līdz galam neapzinājās situācijas nopietnību un to, cik mūsu valstij nozīmīgā notikumā viņiem ir lemts piedalīties. Tomēr lielākā daļa noteikti saprata, kas viņus var sagaidīt.

"Daudzi devās un saprata, ko tas nozīmē. Un daudzi uz barikādēm neaizbrauca, jo ģimenes viņus nepalaida," stāstīja 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais.

Direktors atceras kāda sirma kunga, politiski represētā, stāstu: "Viņš stāstīja, ka devies uz barikādēm. Viņam kabatā bija zīmīte, kurā bija mājas adrese, telefona numurs un bija uzrakstīts: manas nāves gadījumā paziņot manai ģimenei."

Šogad Barikāžu aizstāvju atceres diena notiek uz Ukrainas kara fona. Renārs Zaļais velk paralēles ar notikumiem Ukrainā pirms desmit gadiem un mūsu barikāžu laiku: "Paņēmu ciparus Maidanā un bojāgājušos – 100 cilvēki. Pie mums gāja bojā septiņi. Ja parēķina uz Ukrainas iedzīvotāju skaitu, Ukrainas platību, tad mums ir sešas reizes vairāk bojā gājušo nekā Ukrainā."

No 2021. gada 1. jūlija Latvijā ir 43 pašvaldības. Barikāžu muzeja rīcībā ir informācija, ka dažādas atlaides un atbalsti barikāžu aizstāvjiem ir 23 pašvaldībās, tātad – vairāk nekā pusē pašvaldību. Galvenokārt tiek piešķirtas atlaides sabiedriskajā transportā un nekustamā īpašuma nodokļu atlaides. Līdz šim, piemēram, Mārupes novadā nekustamā īpašuma atlaidi barikāžu dalībnieki saņēma 90% apmērā.

"Diemžēl 2022. gada 26. oktobrī Mārupes novada dome lēma grozīt šos saistošos noteikumus par nekustamā īpašuma nodokļa atlaides piešķiršanu Mārupes novadā. Un no šī gada 1. janvāra atlaide barikāžu dalīniekiem nekustamā īpašuma nodoklim ir 50%," skaidroja Mārupes novada Sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Žunde.

Naudas izteiksmē 90% atlaide nozīmēja vidēji no 200 līdz 500 eiro. Tagad attiecīgi tā ir mazāka, tomēr atspaids vienalga būtisks. Viens no iemesliem, kāpēc dome pēc ilgām diskusijām atteikusies no maksimālās nodokļa atlaides, ir visai kuriozs.

"Bija parādījušās bažas, ka šo atbalsta veidu sāka izmantot ļaunprātīgi. Proti, tika konstatēti gadījumi, kad šim atbalstam piesakās personas, kas reāli fiziski ir mazi – mazi bērni – bijuši tajā laikā," teica Žunde.

Pirms trijiem gadiem Daugavpils toreizējā vadība solīja drīzumā arī saviem barikāžu aizstāvjiem piešķirt nekustamā īpašuma nodokļa atlaides. Tomēr šo privilēģiju daugavpilieši, kas pirms 32 gadiem devās uz Rīgu, vēl nav sagaidījuši.

"Daugavpilī 1991. gada barikāžu dalībniekiem pienākas braukšanas maksas atvieglojums 100 % apmērā no biļetes cenas. Savukārt saistībā ar nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu ieviešanu 1991. gada barikāžu dalībniekiem grozījumus Daugavpils domes saistošajos noteikumos Nr. 25 paredzēts skatīt 2023. gada budžeta kontekstā," sacīja Daugavpils pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Ločmele.

Lai visi barikāžu dalībnieki saņemtu vienādas atlaides un atvieglojumus, portālā "Mana balss" pagājušā gada decembrī ir sākta parakstu vākšana. Pagaidām atbalsts nav liels, taču inicatīvas autors ir pārliecināts – 10 000 parakstu tiks savākti.

"Tad man bija 5 gadi, un es aktīvi sekoju līdzi, jo mans tēvs piedalījās tajā laikā un es bijis uztraucies – pēc mammas stāstītā. Gribētos, lai tas ir plašāk, visas Latvijas līmenī, jo cilvēki, kas piedalījušies barikādēs, ir cīnījušies par Latviju. Domāju, ka ir pelnījuši lielāku atbalstu no valsts. Kā piemērs man ir arī pašvaldība, kur mans tēvs dzīvo, – Jelgavas novads, viņi piešķir 50% atlaidi," stāstīja iniciatīvas autors Raimonds Lejnieks-Puķe.

Barikāžu muzeja direktors atbalsta jebkuru iniciatīvu, kas rosina lielāku atbalstu barikāžu aizstāvjiem. Tomēr pats personīgi uzskata, ka ikgadējs vienreizējs naudas pabalsts no valsts garantētu to, ka visi barikāžu dalībnieki tiktu atbalstīti. Turklāt daudziem nekustamā īpašuma nemaz nav.

"Pirmkart, barikāžu dalībnieki ir jau nopietnā vecumā. Savus īpašumus ir pārrakstījuši uz bērniem un mazbērniem, tad  automātiski atkrīt. Daudzi barikāžu dalībnieki ir bijuši Čornobiļā, daudzi barikāžu dalībnieki ir politiski represēti, kuriem arī atkrīt nekustamā īpašuma nodokļu atlaides, jo to jau viņi dabū kā Čornobiļas [avārijas seku likvidēšanas] dalībnieki un represētie," pauda Lejnieks-Puķe.

Barikāžu dalībnieka apliecību ir iespējams iegūt joprojām. Iesniegumu šim nolūkam uzraksta kāds, kam jau ir barikāžu dalībnieka statuss un  kurš var apliecināt, ka nākamais apliecības ieguvējs ir piedalījies 1991. gada janvāra notikumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti