Dienas ziņas

Liepājā atklāj Latvijas Leļļu mākslas un dizaina muzeju

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Kādreizējā Kurmenes skolā ģimene veido sociālo uzņēmumu

Kādreizējā Kurmenes skolā Bauskas novadā ģimene veido sociālo uzņēmumu

Krievijas kara Ukrainā izraisītā krīze smagi skar sociālo uzņēmējdarbību, norāda Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijā. Tomēr krīzes laikā visvairāk arī šādi uzņēmumi ir vajadzīgi. Tāpēc Bauskas novada Kurmenes kādreizējā skolā rīdzinieku ģimene veido uzņēmumu, kas palīdzētu bērniem ar uzvedības problēmām.

Pirms 11 gadiem Bauskas novada Kurmenes skolas 159 gadu ilgajā vēsturē tika ierakstīta pēdējā lapaspuse. Tagad ēkā rosās rīdzinieku Ziemeļu ģimene, kuri vēlas telpas atkal piepildīt ar bērnu čalām. Viņi sākuši sociālā uzņēmuma izveidi, kas palīdzētu bērnu ārpusģimenes aprūpē.

Baiba Ziemele ir juriste. Viņa pastāstīja: "Tā kā mana ikdienas sfēra arī ir saistīta ar bērnu tiesībām, saskatīju iespēju kaut ko reāli darīt.

Galvenā ideja ir bērns ģimenes vidē, jo mēs saprotam, ka bērni, kuriem bieži vien ir problēmas ar "ierakstīšanos" sociālajā vidē, bieži vien ir no nelabvēlīgas ģimenes."

Ideja par darbu ar bērniem ar uzvedības traucējumiem radusies Baibas vīram – fotogrāfam Aigaram Ziemelim. Fotostudija arī ir viena no retajām telpām ēkā, kas jau ir iekārtota. Pašlaik gan Aigaram jādomā, kā pārveidot un izremontēt telpas, lai tās atbilstu prasībām. Savukārt Baiba rūpējas par uzņēmuma juridisko pusi un rehabilitācijas programmas izveidi.

"Fantastiska iespēja dot fotogrāfa zināšanas un būt ar bērniem kopā tādā kā ģimenes modulī. Mēs mēģinām tagad saprast, kā mēs varam attīstīt šo vietu, un ir arī labdari, kas mums palīdz. Protams, sakarā ar pasaules notikumiem tā situācija ir pamainījusies, bet cerība mums ir, ticība mums ir," stāstīja Aigars.

Aigars Ziemelis. Jaunā uzņēmuma veidotājs

"Leader" programmā jau rasti līdzekļi vannasistabu remontam, tomēr pats būtiskākais pašreiz esot sagādāt kurināmo, jo, lai lielajā ēkā uzturētu kaut minimālu siltumu, diennaktī nepieciešamas vismaz četras ķerras ar malku.

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore Regita Zeiļa skaidroja, ka sociālajiem uzņēmumiem šis laiks ir vēl grūtāks nekā citiem uzņēmējiem. Tomēr krīzēs sociālie uzņēmumi rodoties visbiežāk. Pašreiz sociālie uzņēmumi vairāk darbojas izglītībā, darba integrācijā un aktīvajā atpūtā, bet direktore ir gandarīta, ka kāds nolēmis darboties faktiski brīvajā nišā.

"Sociālajā uzņēmējdarbībā šis jautājums varbūt ir mazāk skarts.

Lielākoties tāpēc, ka šeit ir grūti atrast to pareizo biznesa modeli, kā gūt ienākumus – kur šeit veidojas saimnieciskā darbība jeb kurš maksā par šo pakalpojumu," stāstīja Zeiļa.

Ziemeļu ģimene iecerējusi, ka bērni Kurmenes centrā nonāktu ar pagastu sociālo darbinieku gādību, un līdz ar to tiktu veidots sadarbības modelis ar pašvaldībām.

Pašreiz Latvijā aktīvi darbojas vairāk nekā 200 sociālo uzņēmumu, un Kurmenes jauniešu centrs tiem varētu pievienoties nākamā gada laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti