Kādas prasības no 15.novembra jāievēro cilvēkiem ar un bez Covid-19 sertifikāta?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā no pirmdienas, 15. novembra, vairs nebūs spēkā "lokdauns" un tā laikā noteiktā mājsēde. Iedzīvotājiem ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu pamatā būs pieejamas visas pakalpojumu sniegšanas vietas. "Zaļajā" jeb epidemioloģiski drošajā režīmā pamatā notiks sporta un kultūras pasākumi. Savukārt personām bez Covid-19 sertifikāta jārēķinās ar pakalpojumu minimumu. Šāda kārtība patlaban noteikta līdz ārkārtējās situācijas beigām – nākamā gada 11. janvārim.

ĪSUMĀ:

  • Tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas var strādāt no plkst. 6 līdz plkst. 21.
  • Pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumi būs pieejami arī "sarkanajā režīmā".
  • Tiesa, tie būs pieejami veikalos, kur platība ir zem 1500 m2 un kur ir ieeja no ārtelpas.
  • Lielie veikali, tai skaitā pārtikas un higiēnas preču veikali, strādās tikai "zaļajā režīmā".
  • Brīvdienās tirdzniecības centros būs pieejamas tikai pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumi. 
  • Sabiedriskā transporta pakalpojumi tiks nodrošināti bez Covid-19 sertifikāta.
  • Pilngadīgajiem bez Covid-19 sertifikāta nebūs atlaides pašvaldību sabiedriskajā transportā.
  • Skolās jānodrošina, ka dažādu grupu, klašu vai kursu izglītojamo plūsmas nepārklājas.
  • Skolās visiem jālieto sejas maskas gan stundu laikā, gan ārpus tām.
  • Pasākumi un kultūras pakalpojumi klātienē – tikai ar Covid-19 sertifikātu.
  • Bērni kultūras pasākumos: līdz 12 gadu vecumam bez testa, virs 12 – ar sertifikātu vai skolas testu.
  • Visas sporta sacensības notiks "zaļajā režīmā", starptautiskas norises – "burbulī". 
  • Stājas spēkā prasība, ka lielai daļai darbinieku jābūt ar Covid-19 potes vai pārslimošanas sertifikātu.
  • Līdz 15. decembrim pagarina pārejas periodu – potēšanos uzsākušie var strādāt ar negatīvu testu.
  • No 15. decembra Covid-19 sertifikātam jābūt arī visiem privātajā sektorā klātienē strādājošajiem.

Pakalpojumi un tirdzniecība

No 15. novembra iekštelpās nebūs pieejami vairāki pakalpojumi, kas saistīti ar izklaidi, azartspēlēm, derībām un atrakcijām (tostarp akvaparkos, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos). Izklaides un atrakcijas ir iespējamas tikai ārtelpās epidemioloģiski drošā vidē – tātad tikai personām ar derīgu sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Publiskie pakalpojumi pamatā tiks sniegti attālināti. Ja pakalpojumu nepieciešams sniegt klātienē, tad kontaktam jābūt ne ilgākam par 15 minūtēm, bet personām bez Covid-19 sertifikāta būs jāievēro papildu drošības nosacījumi. 

Privāti ārtelpās var pulcēties 20 cilvēki, iekštelpās desmit.

Tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietu darba laiks noteikts no plkst. 6 līdz plkst. 21, izņemot pirmās nepieciešamības preču veikalus, kas drīkst darboties bez darba laika ierobežojumiem, skaidroja Ekonomikas ministrijā (EM).

Klikšķināt, lai palielinātu:

Avots: Ekonomikas ministrija

Lielie veikali, tai skaitā pārtikas un higiēnas preču veikali, kuru platība pārsniedz 1500 kvadrātmetrus, pakalpojumus sniegs tikai "zaļajā režīmā". Proti, būs pieejami tikai personām ar Covid-19 sertifikātu.

"Zaļajā režīmā" būs arī sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumi, skaistumkopšana, bērnu un izklaides vietas, grāmatnīcas, telekomunikāciju preču veikali. Sabiedriskajā ēdināšanā varēs būt četras personas pie viena galdiņa un starp personām, kas sēž pie dažādiem galdiņiem, jābūt vismaz 2 metru attālumam, ja starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena.

Savukārt nedrošajā vidē jeb "sarkanajā režīmā" varēs tirgot tikai noteiktās pirmās nepieciešamības preces, un to varēs darīt tikai tie veikali, kuru kopējā apmeklētājiem publiski pieejamā telpu platība nav lielāka par 1500 kvadrātmetriem (m2) un kur ir atsevišķa ieeja no ārtelpas. "Sarkanajā režīmā" strādās jeb visiem būs pieejami:

  • pārtikas veikali,
  • optikas veikali, 
  • aptiekas, 
  • dzīvnieku barības veikali,
  • higiēnas preču veikali,
  • preses tirdzniecības vietas, 
  • degvielas uzpildes stacijas.
  • autoostas un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases,
  • tirgi ārtelpās un ielu tirdzniecības vietās.

Pirmās nepieciešamības preču veikali "sarkanajā režīmā" varēs strādāt arī tirdzniecības centros pie nosacījuma, ja šādu veikalu platība ir zem 1500 m2 un ir āra ieeja, vai tie ir kādā "burbulī". "Ja pirmās nepieciešamības preču veikali atrodas tirdzniecības centrā kaut kur vidū, kur principā visur ir ''zaļais režīms'', tad šie veikali var strādāt, bet tikai ''zaļajā režīmā''," skaidroja EM valsts sekretāra vietniece Zaiga Liepiņa. 

No 15. novembra visi pakalpojumi tiks sniegti tikai epidemioloģiski drošā vidē, izņemot būtiskos pakalpojumus, kas var tikt sniegti arī personām bez Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. Šie būtiskie pakalpojumi, kas būs pieejami nedrošajā jeb "sarkanajā režīmā":

  • pasta pakalpojumi,
  • ēdiena pasūtīšana līdzņemšanai,
  • sabiedriskais transports,
  • finanšu pakalpojumi,
  • remonta un apkopes pakalpojumi,
  • telekomunikāciju pakalpojumi,
  • atbalsts psiholoģiskās palīdzības grupās,
  • avāriju novēršana.
  • vienas mājsaimniecības ietvaros būs pieejami foto un izmitināšanas pakalpojumi.

Pirmās nepieciešamības pakalpojumi personām bez Covid-19 sertifikāta būs pieejami pakalpojuma sniegšanas vietās, kur kopējā platība nepārsniedz 1500 m2 un kur ir atsevišķa ieeja no ārtelpas. Pirmās nepieciešamības pakalpojumi pēc iespējas sniedzami ar iepriekšēju pierakstu.

Uz visu ārkārtējās situācijas laiku aizliegta ielu tirdzniecības organizēšana, piemēram, gadatirgu, Ziemassvētku tirdziņu un tam līdzīgu tirdzniecības pasākumu organizēšana.

Tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās varēs strādāt tikai pirmās nepieciešamības preču veikali, tostarp pārtikas un citi iepriekš minētie pirmās nepieciešamības preču veikali. Vienlaikus tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās atļauta būs arī tādu pakalpojuma sniegšanas vietu un tirdzniecības vietu darbība, kurām ir atsevišķa ieeja no ārtelpas un tiek nodrošināta apmeklētāju plūsmas nodalīšana no tirdzniecības centra koplietošanas telpām.

Veikalos jānodrošina ne mazāk kā 25 m2 vienam klientam no tirdzniecības telpas. Veikalos, kuri pieejami tikai cilvēkiem ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, jānodrošina 15 m2 vienam apmeklētājam.

EM informēja arī, ka bērns līdz 12 gadu vecumam var saņemt pakalpojumu bez sertifikāta, savukārt bērns no 12 gadu vecuma var saņemt pakalpojumu ar negatīvu laboratoriski vai izglītības iestādē veiktu testu, kas nav vecāks par 72 stundām, taču bērnu pavadošai personai ir jāspēj uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Vienlaikus pakalpojumu sniedzējiem jānodala apmeklētāju plūsma laikā vai telpā. Piemēram, nodalīšana telpā būtu ar sienu, nodrošinot, ka apmeklētāju plūsmas ar bērniem nepārklājas ar pieaugušo plūsmām bez bērniem, vai nodalīšana laikā – nodrošinot, ka epidemioloģiski drošā vide ar bērniem strādā līdz plkst.15, bet pēc plkst. 15 – tiek apkalpoti tikai pieaugušie.

Sabiedriskais transports

Sabiedriskā transporta pakalpojumi, starptautiskie pasažieru pārvadājumi un taksometru pakalpojumi arī pēc 15. novembra tiks nodrošināti bez sadarbspējīga Covid-19 sertifikāta. Vienlaikus, lai mazinātu saslimstības riskus, pieaugušajiem, kam nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, atlaides netiks piemērotas pašvaldību dotētajā sabiedriskajā transportā. Tāpat paliek spēkā noteiktā sabiedriskā transporta ietilpība – tā nedrīkst pārsniegt 80%.

Klikšķināt, lai palielinātu: 

Avots: Veselības ministrija

Noteikts, ka sabiedriskajā transportā, kas saņem dotācijas no pašvaldības, braukšanas maksas atvieglojumi netiks piemēroti pilngadīgajām personām, kurām nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. Vienlaikus noteikts, ka pašvaldības var lemt par braukšanas maksas atvieglojumu noteikšanu vai faktiskās braukšanas maksas kompensēšanu vispārējās un profesionālās izglītības iestāžu izglītojamiem.

Savukārt valsts noteiktos braukšanas maksas atvieglojumus arī turpmāk varēs saņemt visi pasažieri, braucot reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos. Nemainīga paliek kārtība, ka braukšanas maksas atvieglojumi personām ar I un II grupas invaliditāti un viņu pavadoņiem tiks nodrošinātas arī valstspilsētu organizētajā sabiedriskajā transportā.

Arī taksometra vai pasažieru komercpārvadājumu ar vieglo automobili pakalpojumus varēs izmantot personas bez sadarbspējīga sertifikāta, t.i., pakalpojumi tiks nodrošināti nedrošajā jeb ''sarkanajā režīmā''.

Skolas 

No 15. novembra klātienē apmācību atsāks 4.–12. klašu skolēni. Izglītības iestādēm būs jāievēro visi jau līdz šim īstenotie drošības pasākumi – maskas, distancēšanās, telpu vēdināšana, higiēna, testēšana, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Piebilde

Rīga un Liepāja "īsajā" darba nedēļā, pamatojoties ar Ministru kabineta noteikumos pieļauto rotācijas principu, kad piecas dienas 7.-12. klašu skolēni drīkst mācīties attālināti, pagarināja šo klašu audzēkņiem attālinātās mācības.

Savukārt Ventspilī šonedēļ attālināti skolosies 4.-12. klašu audzēkņi.

Izglītības procesa īstenošanā pamatizglītības pakāpē tiek nodrošināts, ka dažādu grupu, klašu vai kursu izglītojamo plūsmas nepārklājas – vienlaikus neatrodas vienā mācību telpā, kā arī nepārklājas ārtelpās starpbrīžos. Šo prasību var nepiemērot vidējās izglītības pakāpē atbilstoši izglītības programmas specifikai – saistībā ar jaunajā valsts vispārējās vidējās izglītības standartā paredzēto padziļināto kursu īstenošanu 11. un 12.klasē.

Lai nodrošinātu izglītojamo, dažādu grupu, klašu vai kursu nepārklāšanos, izglītības iestāde var mācību procesu rotācijas kārtībā īstenot attālināti ne vairāk kā piecas darba dienas mēnesī pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē (izņemot 1.–6. klasi).

Iespēju robežās "burbuļa" princips skolai jāievēro arī skolēnu ēdināšanas laikā. Gadījumā, ja to nav iespējams izdarīt, izglītības iestādei jāizvērtē un pēc iespējas jānosaka, piemēram, ēdināšanas grafiks pa klašu grupām, jānovieto atstatus attiecīgo klašu galdi utt. Izglītības iestāde ar ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju vienojas par labāko risinājumu, ievērojot mācību stundu sarakstu/plānojumu, kā arī ņemot vērā iestādē pastāvošo izglītojamo plūsmu plānojumu, lai mazinātu ciešu kontaktēšanos.

Visās izglītības iestādēs gan izglītojamie, gan nodarbinātie lieto sejas maskas gan stundu laikā, gan ārpus tām.

Pirmsskolas izglītības iestādēs pieļaujama izglītības programmas īstenošana apvienotās grupās no vienas izglītības iestādes, pēc iespējas nodrošinot apvienotās grupas izglītojamo sastāva nemainību.

Interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmās klātienē bez ierobežojumiem var piedalīties skolēni ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Tie bērni, kuri nav pilnībā vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19, nodarbībās var piedalīties attālināti vai klātienē ar negatīvu Covid-19 testa rezultātu (pirmsskolas izglītojamiem testi nav jāveic):

  • vienas klases, grupas vai kursa ietvaros (ja izglītojamie vienlaikus nav citu klašu, grupu vai kursu izglītojamie) tajā izglītības iestādē, kurā izglītojamais apgūst izglītības programmu pirmsskolas, pamatizglītības vai vidējās izglītības pakāpē;
  • individuāli (bērni, kuri dzīvo vienā mājsaimniecībā);
  • ārpus telpām ne vairāk kā 20 izglītojamie no dažādām klasēm, grupām vai kursiem.

Augstskolās un koledžās klātienē studiju procesā piedalās, tiek nodarbināti un sniedz pakalpojumus tikai ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Personas, kam ir nepieciešamais atzinums par vakcinācijas atlikšanu, līdz vakcinācijas kursa pabeigšanai studiju procesā piedalās tikai attālināti.

Klātienes profesionālās tālākizglītības, profesionālās pilnveides, neformālās izglītības programmu apguve pieaugušajiem, pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmas, kā arī cita veida mācības, kuru apguves rezultātā tiek izsniegts apliecinājuma dokuments, tiek īstenota tikai epidemioloģiski drošā režīmā. Jāievēro arī vairāki nosacījumi.

Kultūras pasākumi un kultūrvietu darbība

No 15. novembra tiks atjaunota kultūrvietu darbība klātienē, kā arī iespēja organizēt un apmeklēt publiskus kultūras pasākumus, ievērojot epidemioloģiskās drošības nosacījumus. Kultūras un mediju jomā darbība līdz ārkārtējās situācijas beigām, 2022. gada 11. janvārim, turpināsies "zaļajā" – drošajā režīmā.

Pasākumi un kultūras pakalpojumi klātienē sniedzami un pieejami tikai ar derīgu vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas sertifikātu.

Maksimālais pieļaujamais apmeklētāju skaits kultūras pasākumos noteikts līdz 500 personām.

Kultūras pasākumos ievērojamie drošības pasākumi:

  • pasākuma apmeklētājiem jāatrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās (blakus sēdvietās var atrasties ne vairāk kā 2 personas);
  • starp katrām blakus esošajām sēdvietām tiek nodrošināta ne mazāk kā 2 sēdvietu distance vai aizsargbarjera;
  • sēdvietas rindās tiek izkārtotas pamīšus – šaha laukuma veidā;
  • apmeklētāji, kuri atrodas nodalītos sektoros, savstarpēji nesatiekas;
  • nedrīkst pieļaut apmeklētāju / personāla drūzmēšanos, jānodrošina 2 metru distances ievērošana ārpus sēdvietām;
  • pasākuma rīkotājs nodrošina biļešu personalizāciju, ietverot šādu informāciju par apmeklētāju: vārds, uzvārds, kontakttālrunis, konkrētā sēdvieta pasākumā. Informāciju pasākuma rīkotājs glabā vienu mēnesi un to nodod Slimību profilakses un kontroles centram pēc tā pieprasījuma;
  • apmeklētājiem jālieto mutes un deguna aizsegs gan pasākumos, kas notiek telpās, gan pasākumos ārpus telpām.

Kultūras pasākumu apmeklēšanas noteikumi bērniem

Tāpat kā iepriekš kultūras pasākumus "zaļajā režīmā" varēs apmeklēt pieaugušie ar Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātiem, ņemot līdzi arī savus nepilngadīgos bērnus. Bērniem līdz 12 gadu vecumam nav jāveic Covid-19 testi, savukārt bērniem, kuri sasnieguši 12 gadu vecumu, jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu negatīvu skrīninga testu, kas veikts izglītības procesa ietvaros. Pasākuma rīkotājam jānodrošina atsevišķs sektors, kurā ierādāmas vietas vecākiem ar bērniem.

Noteikumi kultūrvietu darbiniekiem

Visiem kultūrvietu darbiniekiem, kuri strādā klātienē, tajā skaitā pilnībā vakcinētām un pārslimojušām personām, ierodoties darba vietā, būs pienākums rakstveidā apliecināt, ka tām nav akūtu elpceļu infekcijas slimības pazīmju, nav pienākuma ievērot izolāciju, mājas karantīnu vai pašizolāciju un nav zināms, ka pēdējo 10 dienu laikā tās bijušas tiešā kontaktā ar Covid-19 inficētu personu.

Lai mazinātu Covid-19 izplatības riskus, 9. novembra valdības lēmums paredz, ka turpmāk ar paštestu veikšanu tiks aizstāts regulārais skrīnings arī kultūras institūciju darbībā, kur darbiniekiem pienākumu veikšana ir saistīta ar epidemioloģisku risku, piemēram, profesionālajos teātros, orķestros, koros utt. Paštestus varēs veikt divas reizes nedēļā, pārbaudot visas personas, tajā skaitā vakcinētās. Tiks nodrošināts pietiekams paštestu skaits, lai varētu atkārtot testēšanu kļūdu gadījumos un varētu pēc nepieciešamības veikt testus simptomu gadījumos.

Noteikumi kultūrvietu apmeklējumam

Kultūrvietās – muzejos, bibliotēkās, arhīvos, kultūras centros, mākslas galerijās, izstāžu zālēs, brīvdabas estrādēs, teātros, koncertzālēs – gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem un pakalpojumu sniedzējiem, obligāta prasība uzrādīt sadarbspējīgu vakcinācijas vai vīrusa pārslimošanas sertifikātu. Apmeklētāju skaits šajās kultūrtelpās jānosaka, paredzot vienam apmeklētājam vai vienas mājsaimniecības pārstāvjiem 15m2 no publiski pieejamās telpas platības.

Noteikumi amatiermākslas darbībai

Noteikumi paredz iespēju "zaļajā" režīmā amatiermākslas mēģinājumos tikties līdz 20 dalībniekiem grupā, vienai personai nodrošinot ne mazāk kā 15 m2 no mēģinājumam paredzētās telpas platības. Izmantojot ģērbtuves, to aizpildījums vienlaikus nedrīkst pārsniegt 25 %, grupas dalībnieku plūsma nedrīkst pārklāties ar citu personu plūsmām, un mēģinājuma laikā jānodrošina 2 metru distance, izņemot deju nodarbību laikā.

Kultūras izglītība

Profesionālās ievirzes izglītības programmu apguve mūzikas un mākslas skolās izglītojamiem, kuri nav pilnībā vakcinēti vai Covid-19 vīrusu pārslimojuši, paredzēta tikai attālināti vai klātienē tikai individuālās nodarbībās, kā arī vienas grupas, klases vai kursa izglītojamiem, kuri vienlaikus nav citu dažādu grupu, klašu vai kursu izglītojamie.

Kultūras augstskolu un koledžu izglītības studiju procesā klātienē piedalās tikai personas ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Sporta sacensības un aktivitātes

Visas sacensības Latvijā notiks epidemioloģiski drošā vidē jeb "zaļajā režīmā". Izņēmuma statusā būs starptautiskas sporta norises, kas varēs notikt daļēji drošā vidē, bet epidemioloģiski drošā ''burbulī''. 

"Zaļā režīma" prasības attieksies uz visu vecumu Latvijas izlasēm, tai skaitā jauniešiem un junioriem, Latvijas Olimpiskās vienības un Paralimpiskās vienības sportistiem, komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu dalībniekiem, kā arī Murjāņu Sporta ģimnāzijas un augstas klases sportistu sagatavošanas centru audzēkņiem. 

Arī visām sacensībām komandu sporta spēļu augstākajās līgās jānotiek "zaļā režīma" vidē.

Starptautiskos pasākumos ''burbuļa'' formātā pilnīgi jānošķir sacensību organizēšanā un norisēs iesaistītās un neiesaistītās personas, jānodrošina regulāra visu personu testēšana un jāizpilda citas Covid-19 izplatības novēršanai noteiktās prasības. Prasība par testēšanu attieksies arī uz personām ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. ''Burbuļa''  prasības tāpat attieksies uz Latvijas sportistiem un ikvienu sacensību norisēs iesaistītu personu no Latvijas. 

Lai mazinātu Covid-19 izplatību skatītāju vidū, faniem sporta sacensībās arī pārtraukumos būs liegts pārvietoties. 

Vakcinācija

15. novembrī stājas spēkā prasība, ka visi valsts pārvaldē strādājošie, kā arī tie privātajā sektorā nodarbinātie, kuru darbs ir saistīts ar paaugstinātu Covid-19 izplatības risku, savus darba pienākumus var veikt tikai ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Tomēr valdība lēma pagarināt Covid-19 vakcinācijas sertifikāta iegūšanas pārejas periodu.

Tas nozīmē, ka cilvēki, kuri līdz 15. novembrim uzsākuši vakcinācijas kursu, var turpināt veikt darba pienākumus, ik pēc trim dienām nododot Covid-19 testu, ko apmaksā pats vai darba devējs.

Savukārt 15. decembrī vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātam ir jābūt visiem klātienē strādājošajiem cilvēkiem – arī privātajā sektorā un arī, ja profesijas pienākumi nav saistāmi ar paaugstinātu Covid-19 izplatības risku. Prasība neskar vienīgi tos privātajā sektorā nodarbinātos, kuri savus darba pienākumus dara attālināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti