Sadaļas Sadaļas

Kādas blaknes var izraisīt Covid-19 vakcīna?

Kādas blaknes var izraisīt Covid-19 vakcīna, kā zināt par iespējamām alerģiskām reakcijām, un vai jābrīdina ģimenes ārsts pirms vakcinācijas? Uz šiem Latvijas Radio klausītāju jautājumiem pirms masveida vakcinācijas pret Covid-19 atbildēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, kā arī Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska. 

Kādas blaknes var izraisīt Covid-19 vakcīna?Linda Spundiņa, Justīne Savitska

Vai man ir jābrīdina savs ģimenes ārsts pirms vakcinācijas?

Gan jā, gan nē. Ja mēs izvēlamies vakcinēties pie ģimenes ārsta, tad noteikti jā, jo tad mēs pierakstāmies uz rindu. Citādi [ir], ja mēs izvēlamies vakcinēties, piemēram, kādā no vakcinācijas centriem vai citā punktā, kur notiks iedzīvotāju vakcinācija pret Covid-19. Tur uz vietas ir jābūt speciālistam, kurš nepieciešamības gadījumā izvērtē piesardzības [pasākumu nepieciešamību] vai kontrindikācijas [vakcīnas saņēmēja īpašības, kas vakcīnas ievadīšanas gadījumā paaugstina būtisku nevēlamu notikumu risku].

Kādas ir smagākās vakcīnu blaknes, kas varētu tikt novērotas?

Tādas retākas vai ļoti retas – nedaudz augstāka piesardzība uz anafilaksi. Tā ir izteikta alerģiska reakcija. Galvenokārt uz injicējamiem medikamentiem un citām vakcīnām, tur nedaudz augstāka šī piesardzība. Un "Moderna" vakcīnai – uz polietilēnglikolu, [piesardzība jāievēro tiem], kam kādreiz ir bijusi [alerģiska reakcija]. Šis polietilēnglikols ir sastopams dažos medikamentos, no biežākajiem varētu minēt tos, kuri ir vēdera izeju regulējošie medikamenti vai kādreiz kosmetoloģijā tiek izmantotas šīs vielas. Ja kādam ir bijusi anafilakse no tādiem, tas noteikti būtu [pirms vakcinācijas] jāpasaka.

[Anafilakses] simptomi visbiežāk sākas apmēram 10–20 minūšu laikā pēc šī medikamenta vai vielas saņemšanas.

Tipiski [simptomi] ir grūtības elpot, krītas būtiski asinsspiediens, var parādīties izsitumi – tādi kā nātrenes veida vai pat izteiktāki, kādreiz cilvēks jūt, ka viņš vienkārši "slēdzas ārā", ka viņam ir ļoti, ļoti slikta pašsajūta. Retākos gadījumos viņam ir vienkārši neadekvāta uzvedība.

"Moderna" un "Cominatry" ("BioNTech"/"Pfizer" ražotā vakcīna) zāļu aprakstā norādīts, ka ir ziņots par anafilakses gadījumiem, bet no klīniskajos pētījumos pieejamajiem datiem anafilakses biežumu nav iespējams noteikt - tas nav zināms.

Visās vietās, kur tiek sniegta vakcinācija, arī līdz šim – līdz Covid-19 vakcinācijai –, personāls zina, kā tas izskatās un ko darīt. Ļoti reti tas notiek.

Kā es varu zināt, vai man būs alerģiska reakcija vai nebūs? Pie kā man vērsties, lai to noskaidrotu?

To iepriekš nav iespējams paredzēt. Ja ir bijusi dzīvē uz jebko anafilakse [smaga alerģiska reakcija], [par] to vienkārši pirms vakcinācijas vajag pabrīdināt [mediķus]. Un tie, kas veiks vakcināciju, izvērtēs, vajag vai nevajag kādus piesardzības pasākumus [veikt].

Tiem, kam būs no Covid-19 [vakcīnas] šādas izteiktas nopietnas alerģiskas reakcijas, visticamāk, otro devu ieteiks nesaņemt.

Bet vēl cilvēku nomierināšanai es gribētu teikt, ka šo vakcīnu sastāvā ir tik ļoti maz sastāvdaļu, uz kurām vispār kaut kāda alerģija varētu būt.

Piemēram, gripas vakcīna – ražošanas procesā tur tiešām tiek izmantotas olas, un tāpēc tiem, kam ir anafilakse uz olām, mēs šīs vakcīnas nedodam. Šajās Covid-19 vakcīnās, [kuras] līdz šim ir [zināmas], visi tie zināmie [vakcīnu] kandidāti, kas nāca pie mums, skaidroja – viņu ražošanas procesā ir tik maz izejvielu vai ražošanas procesā pielietotu vielu, uz ko teorētiski varētu būt alerģija, ka jau šis fakts vien mums būtiski samazina risku, ka mums varētu būt alerģija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt