Panorāma

Seima vēlēšanās lietuvieši balso arī vēstniecībā Latvijā

Panorāma

Cīņa par ES budžeta 1,8 triljoniem EUR nav galā

Gadiem tiesājas par salūzušu gūžas protēzi

Kāda zemniece jau vairākus gadus tiesājas par salūzušu gūžas protēzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kāda zemniece jau vairākus gadus tiesājas ar Veselības inspekciju, lūdzot atmaksāt viņai zaudējumus, kas radušies salūzušas gūžas protēzes dēļ. Administratīvā apgabaltiesa sievietes prasību apmierināja daļēji, piespriežot valstij izmaksāt septiņus tūkstošus eiro prasīto 90 tūkstošu vietā. Taču gan prasītāja, gan Veselības inspekcija arī šo spriedumu pārsūdzēs. 

Gūžu sieviete salauza 2014. gada pavasarī. Suns parāva ķēdi un viņa krita. Rajona slimnīcā ārsts, izvērtējot gan sievietes hroniskās saslimšanas, gan osteoporozi, lēma par labu endoprotezēšanai ar cementu. Pēc gada un astoņiem mēnešiem šī protēze salūza.

"Pēc tā, ko ražotājs Indijā ielicis mājaslapā, tā domāta veciem, vārgiem, vārīgiem cilvēkiem, kas daudz nestaigā, jo aktīvākiem cilvēkiem šī protēze bojā iegurņa iedobi un izļogās," skaidro cietušās pārstāvis tiesā Olafs Libermanis.

Sekoja atkārtota operācija un mākslīgas locītavas ievietošana. Sieviete uzskata, ka viņai ir tiesības uz atlīdzību un vērsās Ārstniecības riska fondā.

Savukārt Veselības inspekcija, kas lemj par atlīdzības izmaksu ārsta nolaidības vai kļūdas gadījumā, šoreiz nekādu kaitējumu veselībai nesaskata.

"Tā metode šai konkrētajā gadījumā bija izvēlēta pareizi, bet tas jau nenozīmē, ka absolūti droši. Bet jebkura cita metode būtu ar augstākiem pēcoperācijas riskiem. Ārsta darbība kaitējumu nav radījusi," uzsver Veselības inspekcijas eksperts traumatoloģijā un ortopēdijā, profesors Juris Matisons.

Latvijā nav vienota reģistra, kurā būtu iegūstamas ziņas par visiem pacientiem, kam gadījies protēzes iekaisums, izkustēšanās vai lūzums. Tas noteikti ļautu apzināties, cik plaša ir šī problēma. Tam, ka protēzei nebija jālūst, inspekcijā gan piekrīt.

"Nu, tā ir tāda reta komplikācija. Protēze ir domāta ilgtspējīgai funkcionēšanai, stabila, monolīta, Eiropas Savienībā atzīta," uzskata Matisons.

Tiesājoties ar valsti, sievietei izdevies panākt daļēji labvēlīgu spriedumu. Prasīto 90 tūkstošu eiro vietā gan Administratīvā apgabaltiesa piespriedusi septiņu tūkstošu lielu kompensāciju.

"Mēs gribam vairāk. Es savu gūžas locītavu par septiņiem tūkstošiem nepārdotu. Tas bojājums ir lielāks. Tas ir lielākais kauls. Gūžas galviņa ir izņemta ārā neatgriezeniski. Mūsu kundze būs vienmēr piesaistīta pie protēzēm, un pēc kādiem pieciem septiņiem gadiem viņai šī protēze būs jāmaina," norāda Libermanis.

Abas puses spriedumu pārsūdzēs.

Tieši traumatoloģija ir joma, par ko visbiežāk saņem sūdzības arī Ārstniecības riska fondā. Iesniegumi joprojām visbiežāk izskatīti četrās jomās: traumatoloģijā – 51; ķirurģijā – 47; ginekoloģijā un dzemdniecībā – 32; zobārstniecībā – 27 iesniegumi.

Jau gadu iedzīvotāju iesniegumus par iespējamu kaitējumu veselībai vai dzīvībai izskata Veselības inspekcijas speciālisti. Tā ir iespēja ārsta kļūdas vai paviršības radīta kaitējuma gadījumā saņemt kompensāciju netiesājoties.

Pērn izskatīts vislielākais iesniegumu skaits fonda pastāvēšanas vēsturē – 254 iesniegumi. Kaitējuma esība noteikta 44 gadījumos. Vienā no tiem par nāvi izmaksāta maksimāli iespējamā summa – 142 tūkstoši eiro. Vairākās lietās – 70 tūkstoši eiro. Pacientiem labvēlīgi pieņemti lēmumi ar katru gadu samazinās. Taču to, ka tīšām tiktu taupīta nauda, gan inspekcijā noliedz.

"Ārsti izskata objektīvi. Un, ja saskata šo kaitējumu, tad pacientam viennozīmīgi tiek izmaksāta atlīdzība no riska fonda," uzsver Veselības inspekcijas vadītājas vietniece veselības aprūpē Anita Slokenberga, atzīstot, ka šis gan nav tāds gadījums.

Lai vērstos Ārstniecības riska fondā, jāaizpilda Veselības inspekcijas mājaslapā atrodama veidlapa. Ja iesniegums apmierināts netiek, kā salūzušās gūžas protēzes gadījumā, tad atliek tiesvedība. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti