Kāda būs «Saskaņas» nākotne? Rīt partijas kongress

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Partija „Saskaņa” sestdien pulcēsies kongresā, kurā izvēlēs nākamo partijas vadītāju, jo Nils Ušakovs šīs saistības vairs neuzņemsies. Visticamāk, šos pienākumus pārņems partijas veidotājs Jānis Urbanovičs. Kādas vēl izmaiņas vēlas „Saskaņas” aktīvisti?

„Saskaņa” pulcēsies partijas kongresā
00:00 / 04:24
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • „Saskaņu”, visticamāk, vadīs Urbanovičs.
  • Urbanovičs nav sajūsmā par to, ka viņam būs jārisina problēmas partijā.
  • Uz amatu kandidē arī Andris Morozovs un Vjačeslavs Dombrovskis.
  • Dombrovskis redzējumu par partijai darāmo salīdzināja ar pastaigu pa elli.
  • Ušakovs esot gatavs vadīt jaunveidojamo „Saskaņas” domi.
  • Politologs norāda, ka Urbanoviču varētu atbalstīt reģioni, bet Dombrovski Rīgas organizācija, kas ir vissašķeltākā.

Noskaņojums partijā „Saskaņa” nav no priecīgākajiem. Partiju skārusi krīze un vajadzīgas pārmaiņas, atzīst gan līderi, gan ierindas biedri. Izskan vēlme atgriezties pie partijas saknēm. Fonā gan vīd pēdējo gadu laikā dzirdētās ziņas par skandāliem Rīgas domē, konsultantiem fiktīvos amatos Rīgas kapitālsabiedrībās.

„Mums kā partijai jāatgriežas pie saknēm, par valdes priekšsēdētāju jāievēl Jānis Urbanovičs,” uzskata „Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins. Viņš norādīja, ka Urbanovičam , kurš partiju un tās priekšteces veidojis kopš 1993. gada, solīts Kurzemes un Latgales dalīborganizāciju atbalsts.

„Mums arī godīgi jāizvērtē pagātne, tagadne un nākotne. Mūsu primārais mērķis ir sociālais taisnīgums, kuru sabiedrības lielākā daļa vērtē krietni atzinīgāk nekā mistisko bezkompromisa tiesiskumu, ko nevar definēt pat izcilākie Latvijas juristi, un turpināt darboties rietumu sociāldemokrātijas ietvarā,” stāstīja Agešins.

Pašu Urbanoviču paredzamā „Saskaņas” vadības pārņemšana biedē:

„Nevaru atteikties kandidēt, jo jūtos līdzatbildīgs par to, ka mums ne tik labi iet. Neesmu priecīgs un nemaz negribu to uzņemties, jo es zinu, kas ir jādara, un tas mani biedē. Vai es tikšu galā, nezinu.”

Urbanovičs klāstīja, ka vispirms jāatjauno partijas iekšējā diskusiju kultūra. Pašlaik „Saskaņu” raksturojot nebeidzami strīdi. Savukārt ilggadējais „Saskaņas” līderis Ušakovs nekandidēs uz valdes priekšsēdētāja amatu.

Viņš diemžēl neatsaucās Latvijas Radio mēģinājumiem sazināties. Ušakovs partiju „Saskaņas centrs”, vēlāk „Saskaņa” vadījis 14 gadus. Viņa lēmumu uz šo amatu vairs nekandidēt partijā tulko dažādi – arī kā nevēlēšanos vai nespēju palīdzēt „Saskaņai” izkļūt no krīzes.

Tomēr Ušakovs esot gatavs vadīt jaunveidojamo „Saskaņas” domi, kas esot pat svarīgāks amats, jo tā pulcēs no partijas rindām ievēlētos pašvaldību un Saeimas deputātus.

Uz „Saskaņas” valdes priekšsēdētāja vietu aizklātās vēlēšanās kandidēs arī bijušais parlamentārietis Andris Morozovs un Saeimas deputāts, pērn „Saskaņas” premjera amata kandidāts un gandrīz arī Eiropas Parlamenta saraksta līderis Vjačeslavs Dombrovskis. Viņš uzskata, ka partijai jāfokusējas uz startu pašvaldību vēlēšanās 2021. gadā. No tajās gūtajiem rezultātiem būšot atkarīga visas partijas nākotne. Savas izredzes kļūt par „Saskaņas” vadītāju viņš vērtēja atturīgi, bet redzējumu par partijai darāmo salīdzināja ar pastaigu pa elli.

„„Saskaņa” ir ļoti nopietnā situācijā, nav nekādu „pa labi” vai „pa kreisi”. Mēs esam dabūjuši pa seju, līdz ar to mums vajag vai nu atkāpties atpakaļ iepriekšējās pozīcijās, vai nu mēs ejam uz priekšu. Ziniet, kā teica cienījamais Vinstons Čērčils: ja tu esi ellē, tad „keep walking” – ej uz priekšu. Jātransformējas, jāmainās, jāiet uz priekšu. Un tas nenozīmē iet atpakaļ uz komforta zonu,” klāstīja Dombrovskis.

Latvijas Universitātes profesors, politologs Ojārs Skudra atzina, ka ticama Urbanoviča ievēlēšana „Saskaņas” vadītāja amatā, līdz ar to izpaliktu Dombrovska piedāvātais partijas reformu virziens. Viņu, visticamāk, atbalsta Rīgas organizācija, kas ir vissašķeltākā.

„Provinces, visticamākais, ir par Urbanoviču. Reformatori ir Rīgā, bet tā ir vissašķeltākā no „Saskaņas” organizācijām, par ko liecina šķelšanās Rīgas domes frakcijā. Vjačeslava Dombrovska vājais punkts biogrāfijā ir, ka viņš tikai gadu ir šajā partijā. Ja jāatbild uz jautājumu, kas tā ir par „Saskaņu”, ko vadīs Urbanovičs, tad tā ir partija, kas centīsies atjaunot un uzlabot attiecības ar politiskajām organizācijām Krievijā un iestāsies par sankciju atcelšanu Eiropas Savienībā utt. Un Ušakovs kā Zevs un domes vadītājs pārraudzīs šo procesu, un visi īstie lēmumi, kam un kā partijā jāmainās un jāattīstās, tiks izdiskutēti domē Ušakova vadībā, nevis partijas valdē,” stāstīja Skudra. 

„Saskaņas” kongress notiks sestdien, paredzēts, ka tajā piedalīsies ap 600 delegātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti