Panorāma

SPKC palielinājis kapacitāti

Panorāma

Vienotā pieteikšanās analīzēm nemaz nav tik vienota

Kad Covid-19 izslimojušais drīkst atgriezties sabiedrībā?

Kad Covid-19 izslimojušais drīkst atgriezties sabiedrībā?

Arvien pieaug arī to Covid-19 pacientu skaits, kas izveseļojušies. Un ne vien pašu, bet arī viņu kolēģu un draugu lokā valda neziņa un apjukums. Vai tiešām var atgriezties sabiedrībā un darbā, ja Covid-19 tests joprojām ir pozitīvs? Atbilde – jā, var, taču šo lēmumu pieņem ārstējošais ārsts. 

Maijas tuvinieku, draugu un paziņu lokā ir vairāk nekā 15 ar Covid-19 saslimušo, no tiem daļa jau izveseļojušies. Viņa pati bija kontaktpersona, kurai paveicās neinficēties. Maija skaudri izjūt, ka nu jau veselajiem gan draugiem, gan tuviniekiem atgriešanās sabiedrībā saistīta ar aizspriedumiem un apkārtējo bailēm.

"Katru dienu vairākas reizes dienā saņem jautājumu, vai ir uztaisījis Covid-19 testu un vai tests ir negatīvs," stāsta Maija.

Viņa uzskata, ka sabiedrība vairāk jāinformē par to, ka Covid-19 slimnieks nav infekciozs mēnešiem un drīkst atgriezties ikdienā, tiklīdz ārsts ir atļāvis. Maija ironizē, ka viņas tuviniekiem un draugiem pašlaik gandrīz jānēsā līdzi ārsta izziņa, lai apkārtējiem pierādītu, ka tikšanās ir droša.

"Tu jau tā esi spiests dalīties, ka esi saslimis, bet ir jādalās arī, ka esi jau vesels un ka neesi lipīgs – esi pat būtībā drošāks nekā tas, kurš vēl nav slimojis," norāda Maija.

Veselības ministrijā apstiprina, ka Covid-19 testam, lai atgrieztos sabiedrībā, nav obligāti jābūt negatīvam. Kopš pavasara uzkrāts vairāk zināšanu par šo koronavīrusu. Tāpēc pieņemts, ka inficētajiem, kuriem nav bijis simptomu, ļauts izolāciju pārtraukt septītajā dienā, bet darbā atgriezties 14. dienā. Ja simptomi bijuši, izolāciju drīkst pārtraukt 14. dienā pie nosacījuma, ka trīs dienas simptomu nav bijis. Bet darbā atgriezties 21. dienā no saslimšanas sākuma. Analīzes pēc izslimošanas vēl ilgi var uzrādīt vīrusu, taču cilvēks vairs nevar aplipināt citus. Šie noteikumi stingrāki ir to profesiju cilvēkiem, kuru darbs saistīts ar riska grupām, piemēram, ārstiem, pedagogiem, aprūpētājiem un tamlīdzīgi.

"Gala lēmumu pieņem ārstējošais ārsts, tātad saziņā ar savu pacientu. Un attiecīgi šis ir tāds rīcības algoritms, pēc kura ārsts vadās. Bet var būt, protams, nosacījumi katrā individuālā gadījumā, tādēļ gala lēmumu par to, kurā brīdī pacients tiek uzskatīts par veselu un kurā brīdī viņš var atgriezties savā ikdienas dzīvē, pieņem ārstējošais ārsts," paskaidro Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Tā kā ar šo saskaras arvien vairāk cilvēku, Maija aicina epidemiologus informēt sabiedrību plašāk.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Arī rindas uz Covid-19 testiem palielinājās. Un no pirmdienas, 9. novembra, Latvijā atkal būs spēkā ārkārtējā situācija ar jauniem stingrākiem ierobežojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt