Kabiles meža vidū atklāj Nacionālo partizānu kara piemiņas vietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kuldīgas novada Kabiles pagastā meža vidū ceturtdien, 15. septembrī, atklās Nacionālo partizānu kara piemiņas vietu, kas kļūs par šobrīd nozīmīgāko Kurzemē, kur pieminēt vēstures notikumus, kas saistīti ar nacionālo partizānu pretošanās kustību padomju varai. No ozola koka tur izveidota iespaidīga memoriālā siena ar 294 latviešu nacionālo partizānu apvienības "Kurzeme" kaujinieku vārdiem, kas iegravēti ozola plātnēs. Piemiņas objekts ir nodibinājuma "Rubeņa fonds" aktīvistu un atbalstītāju daudzu gadu darba rezultāts.

Kabiles pagasta mežā atklās Nacionālo partizānu kara piemiņas vietu
00:00 / 05:11
Lejuplādēt

Ar "Rubeņa fonda" vienu no dibinātājiem Andreju Ķeizaru Latvijas Radio tiekas pie Nacionālās pretošanās kustības muzeja, lai pēc tam kopā dotos uz meža objektu, kas no muzeja atrodas aptuveni 10 kilometru attālumā.

Piemiņas ansambļa vieta izvēlēta netālu no 1946. gada 1. janvārī notikušās Āpuznieku kaujas vietas. Tā ir kauja, kuras laikā Kabiles grupas nacionālie partizāni pievarēja skaitliski ievērojami pārākās čekas karaspēka vienības uzbrukumu, nodarot tai lielus zaudējumus.

Mežā apbedīti divi kritušie partizāni – Emīls Šmits un Ādolfs Kūrējs, turpat blakus arī līkā priede, kur pēc cīnītāju atmiņām atradās grupas rietumu priekšpostenis.

"2005. gadā te bija milzīga vējgāze, augstos kokus, kas te ir milzīgi, sagāza biezā kārtā, tādi puspuvuši jau bija. "Latvijas Valsts meži" mums par koku savākšanu toreiz paprasīja celmu naudu 400 latus. Samaksājām "Latvijas Valsts mežiem" un sākām kopt šo vietu," par piemiņas vietas veidošanu stāstīja "Rubeņa fonds" valdes loceklis Andrejs Ķeizars.

Šobrīd jau tā ir sakopta vieta dziļi mežā, uzkalniņā, kas apaudzis ar milzu kokiem un rada īpašu noskaņu piemiņas vietai, kur vairāku gadu laikā ne tikai sakopta apkārtne, bet tapusi informatīvo stendu galerija ar fotogrāfijām un plašiem aprakstiem, kas vēsta par nacionālās pretošanās kustības vēsturi.

"Mainījās okupācijas režīmi, vāciešu vietā nāca krievi, uzlika savu lielo ķepu virsū, bet mēs "spirinājāmies". Nacionālo partizānu karš ir vismaz 20 tūkstoši aktīvu cilvēku mežā, vairāk nekā piecas reizes vairāk atbalstītāju, kas bija sakarnieki, apgādnieki u.c. Kopumā varētu būt piedalījušies ap 100 tūkstošiem. Tas ilga divpadsmit gadus, milzīgs posms mūsu tautas vēsturē, kuru mēs nepietiekoši pieminam; tās grūtības un uzupurēšanās, uz kādu viņi gāja – tur nebija rekrutēšanas pārvalde, ne centrāli, ne reģionāli štābi," stāstīja Ķeizars.

Taču bija latviešu nacionālo partizānu apvienība "Kurzeme", kuras kaujinieku vārdi tagad ierakstīti ļoti īpašā memoriālā sienā, kas divu gadu laikā tapusi no ozola koka. Memoriālajā sienā nav iegravēti vismaz 300 kaujinieku vārdi, kas nav zināmi.

"Tā ir goda, memoriālā siena, visa tīrā ozolā. Šeit ir 294 vārdi, kas ir zināmi, dažiem gan zināmi tikai segvārdi. Latviešu nacionālo partizānu apvienība "Kurzeme" ir saistīta ar Āpuznieku kauju. Apvienība radās ap šo Kabiles grupu. Kabiles grupa kļuva par štābu. 1946. gads Kurzemē bija nacionālo partizānu zīmē. Padomju vara bija apjukusi pēc savām neveiksmēm 1946. gada ziemā, kad partizāni nostiprināja savas pozīcijas," klāstīja Ķeizars. "Pats galvenais cilvēks ir Evalds Pakulis, karavīrs un liela autoritāte partizāniem, pateicoties viņam tika uzvarēta Āpuznieku kauja, Viņš bija apvienības reālais šefs, segvārds – Šerifs. Ir Vecais Putrasleitis, vairāk mēs neko nezinām. (..) Jāraksta uz sienas tas, ko mēs zinām."

Mežā vidū Kuldīgas novada Kabiles pagastā Nacionālo partizānu kara piemiņas vietu tagad papildina arī īpaša nojume un vasaras klase dažādiem pasākumiem.

Nodibinājums "Rubeņa fonds" šobrīd rāda pēdējo divu gadu darbu, taču iesāktais tiks turpināts, veidojot atpūtas laukumu bērniem, trosu ceļu un citus papildu objektus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti