Kabeļoperatoru pārstāvis: Krievijas TV kanālu slēgšana ir cīņa ar vējdzirnavām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Krievijas televīzijas kanālu slēgšana ir cīņa ar vējdzirnavām, sacīja Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas, kas pārstāv daļu kabeļoperatoru, valdes priekšsēdētājs Ilmārs Muuls. Tā viņš komentēja Saeimas jaunos lēmumus par Krievijas kanālu ierobežošanu Latvijā.

ĪSUMĀ:

NEPLP sodīs ne tikai Latvijā aizliegto televīzijas programmu operatorus, bet arī skatītājus
00:00 / 05:05
Lejuplādēt

Saeima ceturtdien pieņēma grozījumus Elektronisko sakaru likumā, nosakot Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) tiesības ierobežot piekļuvi Latvijas teritorijā pieejamām tīmekļa vietnēm, kurās tiek izplatīts saturs, kas apdraud sabiedrisko kārtību un valsts drošību. Tāpat arī jauni grozījumi paredzēs sodu gan programmu operatoriem, gan skatītājiem.

Skatītājiem Latvijā bija pieejami vairāk nekā 300 Krievijas televīziju kanāli, bet kopš 2019. gada Latvijā retranslēto kanālu skaits samazinās. Pērn slēgti 16, šogad – jau 27 kanāli, tādi kā “Rossija RTR” un “Rossija24”, “PBK Igaunija”, “PBK Lietuva”, “RTVi”, “MIR 24” un daudzi citi. Šonedēļ no Latvijā retranslējamo programmu saraksta izslēgti 18 TV kanāli.

Programmu retranslāciju pārtrauc divos gadījumos

NEPLP padomes locekle Ieva Kalderauska pastāstīja, ka programmu retranslācija tiek pārtraukta galvenokārt divu iemeslu dēļ – ja saturs apdraud valsts drošību un to īpašnieki iekļauti sankciju sarakstā.

“Aizliegtie kanāli Latvijā, lielākā daļa no tiem izplatīja Kremļa propagandu, kas attiecas, piemēram, uz karu Ukrainā.

Saskaņā ar mūsu likumdošanu, un, es teiktu vienkārši, ar veselo saprātu, šāda veida saturs Latvijas informatīvajā telpā vienkārši nav pieļaujams. Saturam diemžēl notic arī daļa sabiedrības, kas, iespējams, kaut kādu iemeslu dēļ varbūt nekritiski raugās uz šāda veida saturu un dzīvo citā informatīvajā telpā. Es teiktu, kas tas apdraud arī mūsu valsts drošību,” skaidroja Kalderauska.

Pērn - seši kriminālprocesi nelegāliem kabeļoperatoriem

Ja kanāla retranslācija tiek aizliegta, tad kabeļoperatoru pienākums ir izņemt to no apraides. Vai tā notiek, uzrauga Valsts policija. Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Dmitrijs Homenko pastāstīja, ka pērn ierosināti seši kriminālprocesi.

“Tika veiktas kratīšanas, kopumā gada garumā vairāk nekā 70, bija iespēja atslēgt šos nelegālo pakalpojumus vairāk nekā 1000 mājsaimniecību Latvijas teritorijā. Lielākais mums bija grupējums no četriem cilvēkiem, kuri darbojas dažādos reģionos, bet pārsvarā tā bija Kurzeme un arī Latgale,” teica Homenko.

Valsts policija arī likvidējusi interneta apraidi aplikāciju līmenī, aktīvāk sāk monitorēt sociālos tīklus, sludinājumu portālus un citus resursus,

kur tiek piedāvāti nelegāli audiovizuālie pakalpojumi, tajā skaitā sankcijām pakļautu aizliegto programmu saturs.

TV kanālu slēgšanu salīdzina ar cīņu ar vējdzirnavām

NEPLP mājaslapā publicēts kabeļoperatoru reģistrs ar 26 dalībniekiem. Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ilmārs Muuls, kas pārstāv 15 kabeļoperatorus, televīzijas kanālu slēgšanu salīdzina ar cīņu ar vējdzirnavām. 

“Nobloķējot šīs lapas šeit, no Latvijas operatoriem nav nekādu šķēršļu piekļūt viņiem caur citu valstu kaut kādiem starpniekserveriem. Tas ir tā sauktais virtuālais privātais tīkls, un no Krievijas satelītiem propagandas kanāli bija brīvi uztverami no satelītiem, un šo programmu pārraidīšanu nodrošina Eiropas Savienībā strādājošie satelīta operatori “Eutelsat” vai “Astra”. Bez tam ir ļoti daudzas interneta aplikācijas, kuras ir arī šajos jaunajos, tā sauktajos smart televizoros, pieejamas bez kādām problēmām,” skaidroja Muuls.

Daudzas televīzijas programmas tiek slēgtas, bet ko iedzīvotāji varēs skatīties slēgto programmu vietā?  Ilmārs Muuls vērtēja, ka tas ir jautājums, uz kuru pašlaik nav atbildes.

“Ja par propagandas izslēgšanu tur varbūt ir mazāk pretenziju, to cilvēki saprot, tad par tādu saturiski neitrālu kanālu izslēgšanu ir ļoti liela skaidrošanās ar abonentiem.

Lielākā problēma šobrīd tiešām ir tāds kvalitatīvs un ticams saturs krievu valodā, ko piedāvāt krievvalodīgajai auditorijai.

Tur veidojas tāds informācijas vakuums zināmā mērā. Bet alternatīvā satura piedāvājumā pagaidām neredzu risinājumu,” atzina Muuls.

NEPLP sodīs ne tikai nelegālo programmu izplatītājus, bet arī skatītājus

Ceturtdien Saeimas pieņemtie likuma grozījumi ļaus NEPLP bloķēt arī interneta mājaslapas, kas retranslē Latvijā aizliegtos Krievijas kanālus. NEPLP padomes locekle Ieva Kalderauska uzsvēra, ka turpmāk sodīs ne tikai nelegālo programmu izplatītājus, bet arī šādu programmu skatītājus.

“Sākotnēji mēs aicināsim labprātīgi pārtraukt šāda veida pakalpojumu izmantošanu.

Ja šāda pakalpojuma izmantošana turpināsies, tad gan ir jārēķinās ar sodu līdz 700 eiro," pastāstīja NEPLP pārstāve.

"Tie kabeļoperatori, kuri darbojas legāli, ja tie no sava piedāvājuma neizslēdz Latvijā aizliegtās programmas, tad šiem kabeļoperatoriem draud administratīvais sods, kas var sasniegt pat 14 000 eiro juridiskām personām. Savukārt, ja  ir nelegālie biznesmeņi, kas nereģistrējas kā programmu retranslētāji un izplatītāji, ar aizliegtām metodēm piedāvā televīzijas programmas, tos pieķerot, savukārt var sekot pat kriminālprocess,” norādīja Kalderauska.

NEPLP aicina arī sabiedrību aktīvi iesaistīties un ziņot par nelegālām interneta mājaslapām un nelegāliem kabeļoperatoriem gan padomei, gan Valsts policijai.

KONTEKSTS:

Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ NEPLP 27. februārī aizliedza Latvijas teritorijā retranslēt Krievijas televīzijas kanālu "RBK", bet 28. februārī aizliedza retranslēt Latvijas teritorijā Krievijas kanālus “Mir 24” un RTVI. 7. martā tika pieņemts lēmums no retranslējamo programmu saraksta izslēgt vēl 18 Krievijas Televīzijas kanālus, bet 10. martā Saeima lēma, ka NEPLP būs tiesības ierobežot piekļuvi Latvijas teritorijā pieejamām tīmekļa vietnēm, kurās tiek izplatīts saturs, kas apdraud vai var apdraudēt valsts drošību vai sabiedrisko kārtību un drošību.

Pirms tam NEPLP nolēma apturēt Latvijā programmas "Belarus 24" darbību, kā arī anulēt retranslācijas atļaujas kanāliem "PBK Igaunija" un "PBK Lietuva".  24. februārī NEPLP paziņoja, ka aizliegusi Krievijas kanālu "Rossija RTR" un "Rossija 24" retranslāciju Latvijā. Tāpat Latvija bloķējusi visus ar Krievijas propagandas medija "Sputnik" saistītos interneta resursus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti