LSM tiešraižu ieraksti

Kā vērtēt «Attīstībai/Par» piedāvājumu vēlēšanās - diskutē eksperti ar Oditu Krenbergu

LSM tiešraižu ieraksti

Aijas Tūnas saruna ar Zani Brikmani

Kā vērtēt «Saskaņas» piedāvājumu Saeimas vēlēšanās - diskutē eksperti ar Oditu Krenbergu

Kā vērtēt «Saskaņas» piedāvājumu Saeimas vēlēšanās - diskutē eksperti ar Oditu Krenbergu

Ja partija "Saskaņa" nonāktu valdībā, tā, pašķaidītu pie varas esošo politiķu klāstu un, iespējams, vairotu krieviski runājošo piederību valstij. Tajā pašā laikā - "Saskaņa" cenšas sevi rebrendot, un tas rada apjukumu, kādas vērtības tad īsti pārstāv partija. Šādi piektdien pēc LTV diskusijas "Partija Fokusā" sprieda pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” redaktore Inga Spriņģe un Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors.

Interneta tiešraidē pēc diskusijas eksperti kopā ar žurnālisti ar Oditu Krenbergu apkopoja dzirdēto, norādot, ka ir vēl daudz neskaidrību.

Pēc ekspertu domām, neatbildēti palika jautājumi:

 • Kādas ir "Saskaņas" attiecības ar Aināru Šleseru;
 • Kāpēc "Saskaņa" nebalsoja deklarācijā par Krimas aneksijas nosodīšanu;
 • Vai vidusskolā, piemēram, fizika jāmāca krievu valodā;
 • Kāpēc līgums ar "Vienoto Krieviju" vairs nav spēkā.

Eksperti norāda uz ieguvumiem, ja "Saskaņa" nonāks valdībā:

 • Valdībā būs arī krieviski runājoši cilvēki;
 • Krieviski runājošajiem Latvijas iedzīvotājiem varētu rasties lielākā piederība valstij;
 • Opozīcijā būtu vieta augt jauniem politiķiem;
 • Cerība par labu sociāldemokrātisko partiju valdībā, lai līdzsvarotu citus politiskos spēkus.

Riski, ja "Saskaņa" nonāks valdībā:

 • Opozīcija var solīt visu. No tās nevar prasīt atbildību par iepriekš notikušo;
 • Jaunie partijas kandidāti, kuri nomainījuši kažoku, nešķiet uzticami;
 • "Saskaņas" korupcijas skandāli, pilsētplānošanas problēmas Rīgā;
 • Vēsturiskā sadarbība ar Krieviju.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors teica, ka, ņemot vērā to, kā "Saskaņa" cenšas sevi rebrendot, iespējams, tai vajadzēja taisīt jaunu partiju. Viņam tas atgādināja kādu amerikāņu filmu: "Mēs zinām, ko jūs izdarījāt pagājušajā vasarā". Tā arī šeit ir kaut kāda kautrība par iepriekšējām lietām. Un teikt - mēs tā nedomājām. Neredzu partijas nostāju." 

Savukārt “Re:Baltica” redaktore Inga Spriņģe bija pārsteigta, ka partijas premjera amata kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis, kurš iepriekš, būdams "Reformu partijā", cīnījās pret oligarhiem, tagad norāda, ka šie cilvēki, iespējams, nav nemaz tik slikti - oligarhus sagraujot, ekonomika tāpat neuzplauka.

Abi eksperti bija viensprātis, ka partijai trūkst konsekvences dažādos jautājumos, kā arī noteiktu vērtību. Partijai jābeidz slēpties aiz teikumiem un jāpasaka savs viedoklis, sprieda eksperti.

8 komentāri
Andris Erdmanis (Paldies )
Referendums par otru valsts valodu notika, jo tika savākts nepieciešamais parakstu skaits, kas nebūtu noticis, ja referendumam publisku atbalstu nebūtu izteicis Rīgas mers Ušakovs. Pec viņa iznāciena, strauji auga parakstu skaits un referendums stājās spekā. Respektīvi, tieši ar Ušakova svetību tika apšaubīta latviešu valoda kā vienīgā šīs valsts oficiālā valoda un to izdarīja šīs pašas valsts galvaspilsetas mers. Kāds paradokss. Viņš iestājās PRET savas valsts pamatu pamatiem, kā dels PRET savu Māti. Tā vietā, lai sargātu latviešu valodu, viņš pieļāva domu to apšaubīt un dot iespeju citai, mums pamatnācijai svešai un vesturisku pāridarījumu fonā nepieņemamai valodai. Nevajag teikt, ka viņam nebija izveles. Bija gan. Viņš izvelejas. Būt PRET mums. Un tagad izliekas. Par socialdemokrātiem. Smieklīgi. Vilks jera ādā. Neesiet naivi tautieši. Tā ir tā pati iterfronte, nofrizeta, uzpuceta, kad gaida revanšu, lai dejotu uz Latvijas kapa.
Jānis Drīksna Drīksna
Spriņģe eksperte?! Tas ir nonsenss!
juris polunins
Valsts galvenās pilsētas mērs......tagad tiešām redzu ka vieni klauni apkārt! Stulbais, ko raksti?
juris polunins
p ārā tos, klaunu bari,vēlreiz nobalsosiet ,nečīkstiet
Ingus Fridmanis
Saskaņai vienmēr problēmas skaidri atbildēt uz jautājumiem par valodu. Varējāt uzdot jautājumus par Krimu, vai tā tika okupēta?
Guntis Grūbe
No kura laika "rebrendot" ir latviešu vārds, ja tā cīnāmies par latviešu valodu... Stulbi.
Andris Erdmanis (Paldies )
Nesakarīga ekspertīze. Ne ar vārdu nepiemineja, ka gadījumā, ja Saskaņa iegūs vairākumu, lielākie riski ir pazaudet līdzšinejā redakcijā Valodas likumu, Pilsonības likumu un tikko kā iesākto skolu latviskošanu. Ne ar vārdu netika pieminets, ka Rīgas mers kā šīs Valsts galvenās pilsetas mers, iestājās PRET savas! VALSTS oficiālo valodu kā vienīgo Valsts valodu. Tā vietā pirmais jautājums ir par pozitīvajiem ieguvumiem Saskaņas uzvaras gadījumā. Vai tiešām velaties Saskaņas uzvaru? Ņemot verā, kā viņi spele neieverojot noteikumus, izmantojot administrativo resursu un masīvo reklāmas kamaņu, Jūsu-Odita tieksme pec superobjektivitātes ir nevietā. Redzot to, ka neviena no varas partijām šajas velešanas nestarte ar vera ņemamu reklāmas kampaņu, LTV diskusijām būs liela loma un Jūs tā vietā, lai celtu trauksmi un latviskas Valsts nākotnes vārdā, izmantotu šo tribīni un aicinātu tiešā veidā balsot par latviskām partijām, izvelaties nosacīti pakārtotus jautājumus un visai šai pec-diskusijai ir
Jānis Drīksna Drīksna
Tikai nevajag tik atklāti izrādīt politisku analfabētismu! Valodu referendumu rosināja provokators Lindermans, kurš nav krievs. Saskaņa tika nostādīta nepatīkamas izvēles priekšā.Referendums jau no sākta gala bija lemts neveiksmei, jo Satversmes grozīšanai, ieviešot otru valsts valodu,par to bija jānobalso vairāk kā pusei no PILSOŅU KOPSKAITA! Skaidrs, ka tas nebija iespējams. Toties tas deva iespēju Vienotībai panākt, ka Referendumu rosināšana turpmāk būs iespējama tikai tiem, kam daudz naudas.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti